Žurnalų archyvas

Kaunas Knygų mugėje: bernardinės, hipiai ir Žemuogių gatvė

19 vasario, 2024, KPK redakcija | Naujienos

Nuo meniškiausių pernai išleistų knygų iki akademinių leidinių – kaip ir kasmet, šiemet vasario 22–25 dienomis vyksiančioje Vilniaus knygų mugėje Kauno vardas skambės daugybę kartų. 

Vien nusprendę LITEXPO įsigyti visas naujas kauniečių autorių parašytas ar Kaune įkurtų leidyklų išleistas knygas kažin ar savo jėgomis visas parsineštumėte namo. O jei esate apsisprendę šiemet pirkti mažiau, o daugiau laiko skirti kultūrinei programai – irgi puiku. Pasižvalgykime, ką kaunietiško per keturias mugės dienas galite išgirsti, nuveikti ar pamatyti. Detalią renginio programą, susitikimų bei pristatymų laikus ir vietas rasite čia. 

Ketvirtadienis: „Pavasario balsai“ angliškai ir šnipai Laisvės alėjoje

Vos atidarius mugę plojimai aidės Jono Mačiulio-Maironio „Pavasario balsų“ vertimo į anglų kalbą pristatyme (Dalyvauja Rimas Užgiris, Agnė Cesiulė, Deimantė Cibulskienė, Marius Burokas, rengia Lietuvos muziejų asociacija, Maironio lietuvių literatūros muziejus). 


Vidurdienį – itin domios Mindaugo Balkaus monografijos „Kaip Kovno tapo Kaunu: miesto lituanizavimas 1918–1940 m.“ sutiktuvės, kuriose Lietuvos istorijos instituto kvietimu dalyvaus autorius, Jonas Vaičenonis, Saulius Kaubrys, Dangiras Mačiulis. 

Trečią popiet – daugiau nei pusšimtį metų atgalios atsigręžti pakviesiančios Egidijos Ramanauskaitės knygos „Kauno hipiai. Tapatybės paieškos 1966–1972“ (Vilniaus universiteto leidykla) pristatymas. Dalyvaujs autorė, Jūratė Černevičiūtė, Rasa Račiūnaitė-Paužuolienė, Žilvytis Šaknys. 

Vėliau – pasirinkimų metas. Ar į naujojo Bernardo Gailiaus šnipų romano „Agentė“, kurio veiksmas sukasi Brazilkoje ir Laisvės alėjoje, pristatymą, kuriame dalyvaus autorius ir detektyvų žinovas Ernestas Parulskis? O gal į leidyklos „Kauko laiptai“ organizuojamą Marijos Mažulės eilėraščių knygos „Fosilijos yra nėriniai“ pristatymą, kuriame mūsų miestas skleidžiasi jautiromis užuominomis? 

Leidyklos „Aukso žuvys“ inf.

Penktadienis: Kauno pėdsakai svetur 

Jei ketvirtadienis Vilniaus knygų mugėje – profesionalų diena, tai penktadienis – metas, kai visi, kas gali, darbus baigia anksčiau, o gal net laisvą dieną ima tam, kad spėtų viską, ką suplanavę, nuveikti. Pasistengti reikės – jau 13 val. pirmoji kaunietiška įdomybė programoje, Lieuvos nacionalinio muziejaus išleisto albumo „Kaunas atvirukuose 1899–1915“ (sud. Dalia Keršytė ir Vaidotas Ščiaponis) pristatymas. Tuo pat metu kitame mugės gale kaunietės Neringa Butnoriūtė ir Patricija Gudeikaitė kalbėsis apie pastarosios eilėraščių knygą „Kontaktas“ („Kitos knygos“).

Šis tas kaunietiško penktadienį laukia ir LRT STUDIJOJE, iš mugės gyvai transliuosiančioje visas dienas. Nuo 14val. – pokalbis apie naująjį LRT PLIUS laidos „Stop juosta“ sezoną „Laisvės architektūra. Diaspora Šiaurės Amerikoje ir Pietų Afrikoje“. Dalyvauja Dainius Junevičius, Jolita Kančienė, Vaidas Petrulis, Kastytis Antanaitis, Vijolė Arbas, Milda Danytė, Antanas Saulaitis, Jurgė Pridotkaitė. 

Dieną baigs tarpukario asmenybėmis besidominantiems tikrai aktualios knygos „Balio Sruogos laiškai žmonai iš Štuthofo“ (Raštai, t. 17, II d., Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) pristatymas, kuriame dalyvaus Neringa Markevičienė, Jurgita Žana Raškevičiūtė, Nerijus Šepetys, Antanas Terleckas.

Šeštadienis: Donskis, Navakas ir optimizmas

Apėjus leidyklų stendus metas ir vėl rinktis konferencijų salėse. Pradėkime, pavyzdžiui, nuo Edmundo Janušaičio romano „Čia esu aš“ („Slinktys) pristatymo, kuriame dalyvausautorius, Juozas Žitkauskas, Arkadijus Vinokuras.

Trečią popiet – Kaune jau pristatytos rinktinių Leonido Donskio tekstų knygos „Blogis yra laikinas“ („Tyto alba“) sutiktuvės. Dalyvauja Lolita Varanavičienė, Laimantas Jonušys, Jolanta Donskienė, Arūnas Gelūnas, Artūras Morozovas.

Kanados lietuvis Antanas Šileika – dažnas svečias ne tik Vilniaus knygų mugėje, bet ir Kaune. Nieko nuostabaus – jo romanų siužeto vingiai neretai užklysta į mūsų miestą. Ne išimtis ir nauja knyga „Nebaigti reikalai“, kurios veismas vyksta pokariu ir aprėpia net psichoneurologine ligonine paverstą Pažaislio vienuolyną. Šeštadienio popietę su autoriumi apie tai šnekučiuosis Jolanta Kryževičienė. 

Net trys įdomūs savo kaunietiška dvasia renginiai vyks tuo pat metu – nuo aštuntos. Pokalbiui „Nuo optimizmo iki sovietmečio“ kvies architektūros istorikė Marija Drėmaitė ir Rytis Zemkauskas. Knygą „Lygtis su nežinomaisiais. Lietuvos dailininkai Vokietijoje nuo 1945 m. iki dabar“ (Lietuvos nacionalinis dailės muziejus) pristatys jos sudarytojos kaunietės akademikės Rasa Žukienė ir Dalia Kuizinienė.

Na, o vakaras Kęstučiui Navakui atminti, kuriame lauks Alvydas Šlepikas, Danutė Kalinauskaitė, Ernestas Noreika, Marija Mažulė, Daiva Čepauskaitė, Indrė Valantinaitė, Dainius Dirgėla, į Rašytojų kampą turėtų sutraukti visus poezija gyvus mugės lankytojus. 

Sekmadienis su bernardinėmis 

Sekmadienį – paskutinė mugės diena, išpirkti populiariausių knygų tiražai ir galimybė suspėti tai, ką vis atidėliojote. Gal sudomins Valdo Rakučio knygos „Karai ir taikos“ („Alma Littera“) pristatymas? Jame leidinį aptars autorius ir istorikas Aurimas Švedas. 

Vytauto Didžiojo universitetas visus susidomėjusius kviečia į Vaidos Kamuntavičienės ir Aušros Vasiliauskienės monografijos „Sugrįžusi atmintis. Kauno bernardinių istorija ir vienuolyno ansamblis XVI a. pab.–XIX a.“ sutiktuves  Dalyvaus autorės, Mindaugas Paknys, Kauno benediktinės s. Paulina Vanagaitė OS B ir s. Kotryna Šurkutė OS B. 

Savilaidos studijos įkūrėjų darbai – Knygos meno konkurse

Sekmadienį, vasario 25 d., mugėje bus apdovanoti Kultūros ministerijos organizuojamo kasmetinio Knygos meno konkurso laureatai. Konkurse varžėsi per 120 leidinių, išleistų 2023 metais, juos pateikė daugiau kaip 60 leidėjų. Laureatų darbus apžiūrėsite specialioje parodoje, kuri veiks visos mugės metu.

Meno leidinių kategorijoje diplomas skirtas vienai studijos „Hands on Press“ įkūrėjų ngai Navickaitei-Drąsutei už leidinį „Teatro navigacija. Kas ten? / Theater navigation. What’s out there?“ (sudarytoja ir teksto autorė Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė; išleido Dailininkų sąjungos leidykla artseria; spausdino „Kopa“). 

Antroji „Hands on Press“ ranka – Gabrielė Gudaitytė – pasižymėjo kategorijoje „Bibliofiliniai ir eksperimentiniai leidiniai“. Premija Žemuogių gatvėje gyvenančiai kaunietei skirta už leidinį „Žemuogių g. Ilgo metro knyga apie trumpą gatvę“ (leidinio idėjos autorė ir sudarytoja Gabrielė Gudaitytė; teksto autorės Gabrielė Gudaitytė, Deimantė Kondrotaitė; spausdino „Hands on Press“).

G. Gudaitytės nuotr.

Meninės ir dokumentinės fotografijos leidinių kategorijoje premija už leidinį „Moterų dirbtuvės / Women’s workshop“ (sudarytoja Cale Garrido; fotografijų autorės Silvia Rosi, Katrin Ribbe, Charlotte Schmitz, Katrina Neiburga, Irina Ruppert, Tonje Bøe Birkeland; išleido Kauno fotografijos galerija; spausdino „Kopa“) įvertinta VDA KF dėstanti  grafikos dizainerė Miglė Ceinorytė-Mitašiūnė.

Kauno garsai – ir Muzikos salėje

Nebeatskiriama Vilniaus knygų mugės tradicija – Muzikos salė, kurioje spiečiasi tiek populiarumo nestokojantys, tiek nišiniai ar kylantys muzikantai bei iniciatyvos. Tikrai žinome, kad šiemet joje ne tik susitiksite, bet ir grojančius išgirsite grupės „Akli“ vyrukus, taip pat savo stendą turės mūsų mylimas renginys „Kaunas Piano Fest“ ir pernai smarkiai debiutavęs festivalis „Kaunas Blues“, kuris žada atskleisti šių metų programą.

Visą mugės laiką informacija apie įdomiausias ir kultūringiausias vietas, šių metų renginius ir. kt. dalinsis Kauno menininkų namai. Jų stende rasite ir naujausią bei ankstesnius žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ numerius.

Taip pat mugėje dalyvaus ir Ąžuolyno biblioteka bei Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka. 

Vilniaus knygų mugė – didžiausia knygų mugė Baltijos šalyse, vienas ryškiausių kultūros įvykių Lietuvoje. Šis skaitymą populiarinantis ir jį švenčiantis renginys kasmet į susitikimus su rašytojais, knygų pristatymus, diskusijas, koncertus, parodas, kūrybinius užsiėmimus ir kitas kultūrines veiklas sukviečia lankytojus iš visos Lietuvos. Mugėje kasmet dalyvauja apie 300 leidyklų ir kitų kultūros organizacijų iš Lietuvos ir užsienio šalių, įvyksta virš 500 įvairiausių renginių ir koncertų, o per keturias dienas mugę aplanko daugiau nei 50 tūkstančių lankytojų.

Visa programa