Žurnalų archyvas

Maršrutas balandžio 22–25 dienoms

21 balandžio, 2024, Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 04 22

VDU Azijos savaitė (visą savaitę)
Įvairios vietos

Šiemetinė savaitė švenčia dešimties metų jubiliejų, tad savo programos įvairumu ir renginių gausa stengsis perteikti šią apvalią sukaktį. Festivalio sėkme rūpinasi Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Azijos studijų centras kartu su VDU studentų klubais „Hashi“, „Hallyu“ ir „Wuwei“, tad sau artimą Aziją renginiuose ras tiek su regioną bepradedantys atrasti, tiek ir Rytų Azijos žinovai. Programoje – gastronomija, šokis, kinas muzika, mokslas, mada.

Skandinavijos dienos Kaune (visą savaitę)
Įvairios vietos

Jau tradicine tapo ir skandinaviškos kultūros pilna pavasario savaitė Kaune, kurios dalyvių laukia gausi renginių programa: parodos, norvegų kalbos pamokos, protmūšis, paskaitos bei diskusijos, ekskursijos ir žygiai. Muzikos mylėtojus džiugins Hilde Louise Asbjørnsen ir Kauno bigbendo koncertas bei visą savaitę vainikuosiantis berniukų choro iš Danijos pasirodymas.

84-asis „Romuvos“ gimtadienis, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

„„Romuvos“ gimtadienio proga kviečiame paklaidžioti iliuzijų labirintuose ir švęsti tai, kas tikra. Renginyje žiūrovus pasitiks Kauno šokio teatras „Aura“, papuoštame hole įsikurs mūsų naujų kaimynų „xampany“ baras, o scenoje akustinę muzikinę programą padovanos Gabrielė Vilkickytė. Programą vainikuos susimąstyti priversiantis, vieną įsimintiniausių vaidmenų Jimui Carrey’iui padovanojęs, filmas – „Trumeno šou“. Žinoma, renginio svečių lauks ir gimtadienio tortas, kuriuo vaišins mūsų bičiuliai „Prezo“ kepyklėlių tinklas“, – skelbia seniausias Lietuvos kino teatras.

Su bilietais.

Spektaklis „Liucė čiuožia“ | Lietuvos teatrų pavasaris, 18:00
KKC „Girstutis“, Kovo 11-osios g. 26

„Galbūt nuo tada, kai Shakespeare’as savo „Romeo ir Džuljetos“ istoriją perkėlė į viduramžių Veroną, o galbūt nuo tada, kai Homeras aprašė karą dėl Elenos senaisiais Trojos laikais, mes įpratę, jog tikrosios meilės istorijos vyksta kažkada praeityje, beveik mitiniame laike. Tokie dabar yra 2000-ieji. Tai tarsi mūsų viduramžiai. Tai buvo laikai, kai tik atsirado supermarketai, mobilieji telefonai ir mes pradėjome rašyti pirmas „taupias“ SMS žinutes. Ir čia meilė sugrįžo į trubadūrų laikus. Poezija: „Myliu, noriu, negaliu. Susitinkame prie bokšto“, arba „Aš toks trapus kaip mano sąskaita“ ir panašiai“, – prasideda puikaus OKT spektaklio aprašymas.

Su bilietais.

Europos klimato pakto ambasadoriaus Silvestro Dikčiaus paskaita „Klimatas – bijoti ar veikti?“, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Laisvės al. 54

Paskaitoje Europos klimato pakto ambasadorius Silvestras Dikčius apžvelgs ne tik dažnai girdimus pavojus, bet ir gilinsis į lokalius klimato kaitos suvokimo procesus, ieškodamas atsakymų į tokius klausimus kaip: „Ar lietuviai kitaip suvokia klimato kaitą palyginus su likusiu pasauliu?“, „Kokius problemos sprendimo būdus žinome ir kaip matuojame jų kuriamą pokytį?“ bei „Kas geriau – keisti visuomenės vartojimo ir mąstymo įpročius ar kurti naujas technologijas?“

Nemokamai.

ANTRADIENIS, 04 23

Filmas „Pilietinis karas“ (Civil War), 14:50 / 20:45
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Adrenalino kupinas Alx Garland filmas „Pilietinis karas“ vyksta netolimoje ateityje JAV įsiplieskus pilietiniam karui, po Kalifornijos ir Teksaso valstijų mėginimo atsiskirti nuo šalies. Filmas seka ant skustuvo ašmenų balansuojančią žurnalistų grupę, kuri dokumentuoja žiaurius įvykius suskilusioje Amerikoje. Vaidina Kirsten Dunst, Cailee Spaeny, Wagner Moura, Nick Offerman ir Jesse Plemons.

Bernardo Gailiaus šnipų romano „Agentė“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Romanas nukelia į kontrastais žaižaruojantį 1938-ųjų Kauną, kurio tamsiose alėjose ir prašmatniuose interjeruose, madingų kostiumų klostėse ir vylingų akių žvilgsniuose tyko didžiuliai troškimai ir mirtini pavojai. Opozicinio judėjimo prieš Antano Smetonos vyriausybę įkarštyje krikščionys demokratai, valstiečiai liaudininkai ir voldemarininkai pirmą kartą sutaria veikti kartu ir pagaliau priversti tautininkų prezidentą pasidalinti valdžia. Bet planus rezga ne tik jie. Dar viena didžiojo politinio žaidimo dalyvė – komunistų partijos pogrindininkė Angelė Treigytė. 

Renginys skirtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei.

Nemokamai.

Renginys „Pasimatymai: kultūros edukacija“, 18:30
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Tai jau trečiasis menininkų ir kultūros vadybos profesionalų susitikimų ciklo „Pasimatymai“ renginys, skirtas aptarti kultūros edukacijos svarbą. „Kartu su renginio dalyviais, remdamiesi sėkmingais jų praktikų pavyzdžiais, kalbėsimės, kaip kurti įtraukią, tvarią ir aktualią kultūrinės edukacijos programą bei dalinsimės patarimais, kaip įtraukti menininkus (arba kaip menininkams įsitraukti) į meno edukacijos procesus?“, – kviečia organizatoriai.

Nemokamai.

TREČIADIENIS, 04 24

Atminimo lentos Hermanui Perelšteinui atidengimas, 12:00
Vytauto pr. 58

Pernai minėjome choro dirigento, nepaprasto talento pedagogo, profesoriaus Hermano Perelšteino, berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ įkūrėjo 100-ąsias gimimo metines, o dabar metas atidengti tminimo lentą šiai legendinei Lietuvos muzikos pasaulio figūrai, kurios asmenybė ir pasaulėžiūra formavosi tarpukario Kaune. Atminimo lenta (autorius Gediminas Pašvenskas) Hermanui Perelšteinui bus atidengta ant Vytauto pr. 58 esančio namo, kuriame jis gyveno ir kuriame dabar veikia Amsterdamo mokyklos muziejus. Renginį organizuoja Kauno žydų bendruomenė.

Nemokamai.

Nuotraukoje maestro Hermanas Perelšteinas Lenkijoje 1976 m. pradžioje. Bernardo Vasiliausko / Dariaus Krasausko asmeninio archyvo nuotrauka.

L. Donskio tekstų rinktinės „Blogis yra laikinas“ pristatymas, 17:30
VDU Leonido Donskio biblioteka, V. Putvinskio g. 23

Naująją rinktinę sudaro per 11 metų įvairiose knygose publikuoti darbai, įrodantys Leonido Donskio minties įvairiapusiškumą. Knyga yra pristatoma kaip neužmirštamas ir nesenstantis filosofo kūrybos ir gyvenimo paveldas. Rinktinė parodo, jog L. Donskiui nebuvo neįdomių ar nesvarbių temų, jis visada užuosdavo blogos politikos kvapą, veidmainystę ar neteisybę ir kalbėdavo apie tai nedvejodamas. Puikiai suprasdamas pasaulio kontekstą, jis vietines diskusijas sugebėdavo pakelti į brandesnį lygį.

Pristatyme vyks diskusija tarp VDU mokslininkų: filosofo prof. Gintauto Mažeikio, dr. Dainiaus Genio ir dr. Domo Boguševičiaus. Diskusijos moderatorė – rašytoja Sandra Bernotaitė.

Nemokamai. 

Spektaklis „PRAeis“ | Lietuvos teatrų pavasaris, 18:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Festivalio žiūrovams – visoje Lietuvoje itin mėgstamas „Atviro rato“ monospektaklis visiems, mylintiems teatrą. Jeigu jums visada buvo smalsu, kaip aktoriai išmoksta tiek daug teksto, kaip aktoriai ne tik “įeina”, bet ir “išeina” iš vaidmens, koks jausmas yra vaidinti „gerą“ spektaklį – aktorius, dramaturgas, režisierius Justas Tertelis savo monospektaklyje įtraukiančiai ir lengvai praskleidžia šiandieninio teatro pasaulio užkulisius.

Su bilietais.

Bibliotekos gimtadienis. Mantas Ben akustiškai, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Balandžio 24-ąją viena seniausių savivaldybių viešųjų bibliotekų Lietuvoje švenčia savo 99-ąjį gimtadienį. Laukdama šimtmečio, biblioteka kviečia šį gimtadienį paminėti jaukiai, klausantis akustinio aktoriaus ir atlikėjo Manto Ben autorinių dainų koncerto.

Nemokamai.

KETVIRTADIENIS, 04 25

Paskaita-diskusija „Karlis Ulmanis – latviškasis Smetona?“, 17:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33

Lietuvos istorijos pasakojime turime „Smetonos laikus“, o ar latviai turi „Ulmanio laikus“? Apie tai paskaitoje kalbėsis du žinomi istorikai: dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė, 1918–1940 metų Lietuvos istorijos žinovė, parlamentarizmo istorijos tyrinėtoja ir svečias iš Latvijos – dr. Toms Kikuts, Latvijos nacionalinio istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotojas mokslinei veiklai. Renginys yra Lietuvos Respublikos Prezidento Antano Smetonos (1874–1944) jubiliejinių metų programos Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune dalis.

Nemokamai.

Herkaus Kunčiaus knygos „Litbelas. Neišnešiotas vaiduoklis“ pristatymas, 17:30
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Panemunės padalinys, Vaidoto g. 115

Herkus Kunčius (gim. 1965) – žymus prozininkas, dramaturgas, eseistas, daugelio literatūrinių premijų laureatas. Naujausias jo romanas – apie vos keletą mėnesių gyvavusią kvazivalstybę, sukurtą Rusijos bolševikų. Į Vilnių iš Rusijos atsiųsta Litbelo vyriausybė, vadovaujama Maskvos statytinio Vinco Mickevičiaus-Kapsuko, apkvaitusi nuo revoliucijos vėjų ir remiama Raudonosios armijos durklų, bando kurti naują pasaulį, kuriame absurdo daugiau nei sveiko proto. 

Renginys skirtas Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei.

Nemokamai.

Projekto „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)“ edukacija „Future was here“, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Skirtingos kartos skirtingai suvokia laiką – neišvengiamą visa jungiantį elementą. Tai, ką laikas palieka už mūsų patirčių ribų, primena teatro pastatymą su dvi-dimensiniais veikėjais, konstruojamais iš nacionalinių, asmeninių istorijų ir kartų klišių (tokių kaip klumpėmis apauti seneliai vaikystėje, pėsčiomis per pusnis keliaujantys dešimtis kilometrų į mokyklą). Kauno menininkų namų parodų, edukacinių ir performatyvių renginių programa kviečia interaktyviai patyrinėti ateitį skirtingų kartų akimis. Renginyje, ko-kuruotame keturių vadinamos gen-z kartos atstovių/ų, dalyviai kurs ateities vizijas pasitelkdami jaunosios kartos estetiką ir post-ironijos bei popkultūros įkvėptas vilties strategijas.

Nemokamai.

Kino seansas „Trumpas kinas. Nauji balsai“, 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Trumpas kinas. Nauji balsai – aktualaus ir įtraukiančio lietuviško kino programa, kurioje pristatomi penki trumpametražiai filmai, sukurti talentingų naujos kartos Lietuvos režisierių. Įvairių kino rūšių filmus vienija noras pažinti žmonių santykius ir pasiūlyti autentišką požiūrį į mus supančią aplinką. Todėl trumpuose pasakojimuose viskas kiek kitaip – jūreivio romantiką keičia namų ilgesys, norą laimėti pramoginių šokių konkursą atmiežia nusivylimas, tolerancija žmogui su negalia dingsta kritinėje situacijoje, laimingų šeimų vaizdai slepia liūdną vaikystę.

Su kauniečiais pasikalbėti atvyks: Rimantas Oičenka, filmo „Reisas“ režisierius, Severina Vaičiūnaitė, filmo „Kai aš buvau malalietka“ režisierė, Austė Urbanavičiūtė, filmo „Dear Dad“ režisierė, Milda Augustaitytė, filmo „Numeris Vienas“ režisierė. Pokalbį moderuos Marija Mireckaitė.

Su bilietais.

„Metamorfazė“ | Lietuvos teatrų pavasaris, 18:30
KKC „Girstutis“, Kovo 11-osios g. 26
 

Oliveris Frljićius (g. 1976) – vienas ryškiausių Europos teatro kūrėjų, režisierius, aktorius, tekstų autorius, kritikų dažnai vadinamas „teatro provokatoriumi“. Lietuvos nacionaliniame dramos teatre pernai jis pastatė Franzo Kafkos kūryba paremtą spektaklį. Kaip, kada ir kodėl nustojame į Kitą žvelgti kaip į žmogų? Pačioje Franzo Kafkos kūrybos šerdyje visuomet galima užčiuopti nagrinėjamas skirtingas nužmoginimo formas. Istorija apie vabzdžiu pavirtusį Gregorą Zamzą kelia klausimą apie tai, kokios yra mūsų atjautos kitam ribos: kaip vyksta tapatinimosi procesas, kaip yra konstruojamas Kitas, ar sugebame priimti Kitą kaip žmonijos dalį. Šiame spektaklyje siekiama nagrinėti sudėtingą dialektinį ryšį tarp dviejų skirtingų politinių (plačiąja prasme) mechanizmų: empatiško susitapatinimo iš vienos pusės, ir nužmoginimo iš kitos.

Su bilietais.

Koncertas „Leichtfried meets Apulskis“, 19:30
„Teatro klubas“, Vilniaus g. 22

Projektas „Leichtfried meets Apulskis” gimė dviems džiazo muzikos atlikėjams, lietuviui saksofonininkui Mindaugui Apulskiui ir austrų pianistui Jörg Leichtfried, dalinantis muzikinėmis idėjomis. Iki šiol šio projekto muzikantai negrojo drauge, tačiau išgirdę vienas kito atliekamą muziką suprato, jog laikas susitikti scenoje.

Programoje skambės autorinė Mindaugo Apulskio (Lietuva) ir Jörg Leichtried (Austrija) kūryba bei džiazo standartų interpretacijos. Kartu gros ir Nerijus Ardzevičius (kontrabosas) bei Julijus Sipavičius (mušamieji).

Su bilietais.