Žurnalų archyvas

Leonido Donskio tekstų rinktinės pristatymas – jo vardo bibliotekoje 

18 balandžio, 2024, VDU inf. | Naujienos

Balandžio 24 d., trečiadienį, 17.30 val., Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Leonido Donskio bibliotekoje (V. Putvinskio g. 23, Kaunas) vyks L. Donskio tekstų rinktinės „Blogis yra laikinas“ pristatymas, kurio metu bus surengta diskusija tarp VDU mokslininkų: filosofo prof. Gintauto Mažeikio, dr. Dainiaus Genio ir dr. Domo Boguševičiaus. Diskusijos moderatorė – rašytoja Sandra Bernotaitė.

Naująją rinktinę sudaro per 11 metų įvairiose knygose publikuoti darbai, įrodantys Leonido Donskio minties įvairiapusiškumą. Knyga yra pristatoma kaip neužmirštamas ir nesenstantis filosofo kūrybos ir gyvenimo paveldas. Rinktinė parodo, jog L. Donskiui nebuvo neįdomių ar nesvarbių temų, jis visada užuosdavo blogos politikos kvapą, veidmainystę ar neteisybę ir kalbėdavo apie tai nedvejodamas. Puikiai suprasdamas pasaulio kontekstą, jis vietines diskusijas sugebėdavo pakelti į brandesnį lygį.

„Melo nuspėjamumas verčia jį patogiu politikos instrumentu. Jei aš meluoju, tu manęs nedemaskuosi ir leisi man veikti, nes ir tu pats nori laisvai ir nevaržomai meluoti, nestabdomas ir netrikdomas nejaukių pastabų ar faktinių įrodymų. Mat melas pagreitina veiksmą. O tiesa ir jos paieškos priverčia viskuo abejoti ir viską kruopščiai ištirti. Tiesa mus stabdo, atima brangų laiką ir jėgas, o melas skatina produktyvumą. Veiksmo ir efektyvumo pasauliui tiesa tampa nemalonia kliūtimi. Ar ne todėl tiek nedaug politikų ir vyriausybių pasaulyje ryžtasi Ukrainos tragediją įvardyti tiesiogiai?“, – viename iš rinktinės tekstų rašė prof. Leonidas Donskis.

Knygoje, kurią sudarė Laimantas Jonušys, įtraukti filosofo tekstai įvairiomis temomis – apie kritiką, juodai baltą tikrovės suvokimą, laimę, vidutinybes, tiesą ir kitus klausimus. „Muzikantai kartais siūlo savo mokiniams groti taip, tarsi grotų paskutinį kartą gyvenime. Tik tada žmonės tave išgirs ir patikės tavimi. Jei grodamas galvosi apie kitą atlikimą, nebus nei šio, nei kito karto. Taip ir su gyvenimu. Gyvenimą reikia gyventi suvokiant, kad jis gali bet kada nutrūkti. Todėl niekšybėms arba klaidoms pripažinti ir atitaisyti kada nors vėliau mes galime tiesiog nebeturėti laiko“, – rašė intelektualas.

Knygos „Blogis yra laikinas“ sudarytojas Laimantas Jonušys – vertėjas, literatūros kritikas, eseistas. Už  reikšmingus vertimus jis buvo apdovanotas Šv. Jeronimo premija ir Metų vertėjo krėslu, už kritiką – Vytauto Kubiliaus premija. 2012 m. įvertintas Vyriausybės kultūros ir meno premija.