Žurnalų archyvas

Virtualios Eglės Norkutės parodos statybinė medžiaga – autorės paveikslai

3 lapkričio, 2022, IRGI galerijos inf. | Naujienos

Lapkričio 3 d. (ketvirtadienį) 18 val. virtualioje IRGI galerijoje atidaroma Eglės Norkutės paroda „Greetings from inside“. Parodos pavadinimas siunčia linkėjimus iš paveikslo plotmės, tapybos realybės bei kūrėjo kasdienybės, kupinos kūrybos įtampų ir džiaugsmų

Eglė Norkutė. Asmeninio archyvo nuotr.

Anksčiau personalinėse parodose įgyvendinusi keistenybių kabineto, muziejaus, atidengtų civilizacijos griuvėsių bruožų turinčias ekspozicijas, šį kartą Eglė Norkutė kviečia žiūrovus nerti gilyn į tapybos vidų, jos daugiasluoksniškumą ir iš arčiau pažvelgti į kūrėjo archetipą.

Šios parodos statybinė medžiaga – patys paveikslai, kuriuos ardydama ir daugindama menininkė konstruoja virtualius parodos kambarius. Pastarieji, suręsti iš Eglės Norkutės rankomis sukurtų kūrinių, vis keičiasi pagrindinio veikėjo ir kičinio dekoro vaidmenimis. Taip pat arodą papildo naujas raiškos būdas – tapyba glazūromis ant keraminių plytelių. Tapytoja naudojasi virtualybės teikiama proga išskrosti paveikslus, sureikšminant esminius ar visai nesvarbius elementus, priverčiant drobes judėti, o motyvus – šokinėti iš vieno paveikslo į kitą, taip pabrėžiant kūrinius siejančias detales ir komiškus jų skirtumus. Šioje parodoje atskleidžiama kūrinių prigimtis, inspiracijos ir jose slypinčios nuorodos. Kūrėja sufleruoja kūrinio perskaitymo žaidimo taisykles, taip kartais klaidindama žiūrovą ir versdama jį abejoti tikrąja tiesa, slypinčia už paveikslo.

Eglė Norkutė. „Leap of Faith“
Vaizdas iš parodos
Eglė Norkutė. „Smells like… (After Bob Ross)“

Parodoje svarbų vaidmenį atlieka kūrėjos archetipas, kuriam nagrinėti menininkė pasitelkia autoportreto žanrą. Eglės Norkutės autoportretai ironiški ir idealizuoti, kartais visai atitrūkę nuo žmogaus vaizdavimo bei kupini citatų. Vienas iš jos autoportretų nutapytas sekant Bob Ross’o instrukciją. 

Bob Ross’as – žmogus, kuris tūkstančiams atvėrė duris į tapybą, ir ne bet kokią tapybą, o raminančią, gydančią, aksominiu tapytojo balsu lydimą laisvalaikio tapybą. E. Norkutės tapyba tarytum priešinga: šaiži, nerimastinga, ir tarytum plačiai besišypsanti per sukąstus dantis. „Greetings from inside“ maišosi kūrėjos ir pačios tapybos vaidmenys, o Bob’as tampa vienu iš kelionę per parodą lydinčių personažų.

Paroda virtualioje IRGI galerijoje veiks  iki lapkričio 27 d.

Remia Lietuvos kultūros taryba.

Kūriniams įsigyti menininkę atstovauja The Rooster Gallery.