Žurnalų archyvas

Rytis Zemkauskas apie „Fluxus festivalį“: „Karnavalas man yra miesto simbolis“

31 rugpjūčio, 2023, KMN inf. | Interviu, Naujienos

 „Labai svajojau, kad Kaunas turėtų savo karnavalą. Ir ne bet kokį, o intelektualų“, – šypsosi  vienas iš fluxiškojo kopimo į kalną tradicijos sumanytojų, žurnalistas, televizijos laidų vedėjas ir prodiuseris Rytis Zemkauskas ir sakosi šiemet, rugsėjo 8-ąją, „Fluxus festivalyje“ būtinai kopsiąs, tik šįkart – kaip savo asmeninę žinutę nešantis dalyvis. 

„Netradicijos“ manifestas, tapęs tradicija, kurios taip reikėjo miestui: per šešerius metus kauniečių atrastas, pamiltas ir neatsiejama Kauno dalimi tapęs „Fluxus festivalis“ nesibaigė su jį pagimdžiusiu „Kaunas-Europos kultūros sostinė 2022“ projektu. Atvirkščiai – tampa savarankišku ir jau pripažintu miesto festivaliu: konferencijos „Revolution“ skelbiamuose renginių organizatorių apdovanojimuose „Revolution Awards 2023“ Kauno „Fluxus festivalis“ buvo paskelbtas „Miesto šventės“ nominacijos nugalėtoju. 

L. Žemgulio nuotr.

Skatinantis žmonių kūrybiškumą, bendruomeniškumą, padedantis išlaisvėti „Fluxus festivalis“ tapo ir vienu keisčiausių bei netikėčiausių renginių Kauno mieste, kasmet sutraukiančiu tūkstantinę auditoriją. 

Apie tai, kokį „Fluxus festivalį“ mato šiandien, mintimis dalijosi kopimo į kalną idėjos sumanytojas, festivalyje su malonumu dalyvaujantis Rytis Zemkauskas. 

Esi kopimo į kalną idėjos sumanytojas: ar tuomet, pirmojo fluksiško kopimo į Parodos kalną metu, nujautei ir įsivaizdavai, kad užgimsta nauja miesto tradicija ir kad ji gali tiek išaugti?

Labai svajojau, kad Kaunas turėtų savo karnavalą. Karnavalo žanras labai įdomus – jis yra apie kelionę tarp dviejų pasaulių: žinomo ir nežinomo.

Dar karnavalas pažadina mūsų kūrybingumą, jis moko nebijoti pasakoti istorijas.

Karnavalas man yra ir miesto simbolis, daug save gerbiančių Europos miestų turi karnavalo tradiciją. Labai norėčiau, kad Europos kultūros sostinės metu susikūrusi tradicija liktų. 

Kiek apskritai dabartinis „Fluxus festivalis“ pakito nuo pirminio sumanymo – o gal išliko identiškas, tik plėtėsi kiekybiškai?

Festivalį kūrė daug žmonių, todėl jų reikėtų klausti, kiek viskas pasikeitė. Štai, pavyzdžiui, tikrai negalėjau pagalvoti, kad puiki Tomo Ivanausko idėja pavadinti Kauno oro uostą Fluxus vardu bus įgyvendinta ir dabar ant oro uosto pastato parašyta FLUXUS!

Man rūpėjo tik viena „Fluxus festivalio“ dalių – pasiūlymas kopti į Parodos kalną fluxus būdu. Stengiausi, kad miestas gautų karnavalą, ir ne bet kokį, o intelektualų, tad vis bandžiau priminti Jurgio Mačiūno idėjas ir prie jų rišti kai kuriuos pirmųjų festivalių aspektus. Buvau vienas iš didelės komandos festivalio kūrėjų.

G. Jovaišos nuotr.

Kaip pats supranti, kas yra fluxus? 

Nebandau išrasti „savo“ fluxus. Man visai gana Jurgio Mačiūno „Fluxus manifesto“. Jame iš esmės teigiama, kad kiekvienas mūsų turi teisę kurti ir siūlyti pasauliui savo kūrybą. Manifeste pasisakoma prieš meno komercializavimą, elitiškumą, tuštumą, dekoratyvumą, miesčioniškumą, nulaižytą „grožį“. Teigiamas gyvas veiksmas, gyvas komentaras dabartiniam gyvenimui, aktyvi menininko pozicija. Fluxus siūlė rizikuoti, kritikuoti, nebijoti būti politiškais. Tad ir Kauno kopimas į kalną fluxus būdu gali būti toks. 

Beje, ar pats šiemet dalyvausi kopime, o gal būsi žiūrovas?

Dalyvausiu kaip dalyvis. Jau galvoju apie savo žinutę, ką norėsiu pasakyti!

„Fluxus festivalis“ vyks rugsėjo 8 d., penktadienį, nuo 22.30 val.

Festivalio tema – FLUXUS RECEPTAS. 

Kopimo pradžia: Jurgio Mačiūno aikštė (Parodos g. 1, Kaunas).

Apranga: fluxiškiausias ir geriausiai jus atspindintis kostiumas.

Kopimas: kaip tik norisi, tik nekasdieniškai.

Daugiau informacijos: kmn.lt/renginiai/fluxus-festivalis

Festivalį organizuoja Kauno menininkų namai.

Festivalį finansuoja Kauno miesto savivaldybė.