Žurnalų archyvas

Pas Galaunius – architekto A. Grigo paskaita

8 lapkričio, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

A. ir P. Galaunių namai-muziejus (Vydūno al. 2) lapkričio 17 d. 17.30 val. kviečia į antrąjį architektūros paskaitų ciklo susitikimą su Algimantu Grigu. Paskaitos tema – „Atsargiai parinkti žodžiai: Lietuvos modernizmo idėjų sklaida sovietmečio specializuotoje spaudoje“.

Paskaitos lankytojai kviečiami pažvelgti į Lietuvos XX amžiaus architekto autoriteto kaitą, kurią galima apibrėžti slinktimi iš tarpukario laikotarpio architekto-inžinieriaus (kai abi profesijos įvardijamos daugmaž lygiagrečiai, sinonimiškai, yra jungiamos bendros inžinierių sąjungos) ir tolimesne transformacija į architektą modernistą – savarankišką autoritetą, visuomenėje aukštą statusą įgavusią figūrą.

Sąvivokos pokyčiai gali būti susiję su noru kompensuoti ankstesniais laikotarpiais turėtą laisvę sumanyti ir įgyvendinti pastatą. Socializmo laikotarpiu asmeninė sprendimo laisvė tarsi pranyko, sprendimo galia perėjo centralizuotai valdžiai, bet  architektų rankomis įgyvendinamų projektų mąstas augo. Tokios perkeltos galios „žirklės“ lėmė ypatingą šio statybos meno – architektūros – ir jo kūrėjų „iškilimą“ dailės, skulptūros, muzikos ar literatūros fone. Nors sovietmečio laikų architektas modernistas buvo žvelgiant vienu kampu, labiau apribotas (politinių sprendimų viršenybė, masinės statybos reikalavimai, medžiagų trūkumas), bet kitu kampu architekto/ės įtakos vertinimas transformavosi ne tik vidiniame ceche, bet ir platesnėje visuomenėje. Sovietmečio laikotarpio spauda atskleidžia industrinės statybos atsiskyrimą nuo meno, o kartu ir architektūros blaškymąsį tarp pastarųjų dviejų polių.

A. Grigas. M. Plepio nuotr.

Šiame pranešime analizuojant periodinę, specializuotą spaudą: „Statyba ir architekūra“, „LTSR Architektūros klausimai“ – bandoma atskleisti kaip vyko architektūros objektų estetikos vertinimas. Kategorizuojant raiškos modelius, pristatant vyraujančias tekstų temas galima pradėti brėžti tendencijas, kaip formavosi architektūros kritikos fenomenas sovietmečio Lietuvoje.

Algimantas Grigas yra Kauno technologijos universiteto menotyros krypties doktorantas, tyrinėjantis sovietmečio Lietuvos modernizmo architektūros idėjų kaitą (kritiką). A. Grigas yra architektas, nepriklausomos iniciatyvos „Ekskursas“ koordinatorius ir laisvai samdomas Kauno modernizmo architektūros gidas.

Paskaitų ciklas nemokamas.