English
Žurnalų archyvas

Norintiems prašnekinti molį – gidas po Kauno keramikos studijas

23 kovo, 2024, Agnė Sadauskaitė / „Kaunas pilnas kultūros“ | Mėnesio tema, Naujienos

Besidomėdama keramikos dirbtuvėmis Kaune, galvojau apie savo ir molio draugystę. Kalbama, kad molis turi atmintį, tad kaipgi jis prisimintų mudviejų susitikimus? Nuo pirmojo Vilniaus moksleivių ir jaunimo rūmuose, kur lipdžiau kartu su pradinių klasių moksleiviais (mane, 27-erių, vadino teta), iki kryptingai studijuojamo amato praėjo keleri metai, kuriuose tilpo daug atradimų, nemažai šukių, įskilimų ir žaidimo su nauja medija. 

Keramika žavi tuo, kad joje susijungia daug skirtingų dalykų. Kūrimo procese susitinka visos stichijos – ugnis, žemė, oras ir vanduo, keramika gali būti funkcionali, bet ir skulptūriška, monumentali, jos kūrimo procesas – meditatyvus, matuojantis ir plečiantis kantrybės ribas, ypač kai molio gabalas vėl nulekia nuo žiedimo ratelio ar įskyla. Nenustembu, kai žmonės, perkėlę rankas nuo klaviatūros ant molio gabalo, prisipažįsta, kad tai tikra atgaiva ir terapija. Norite išbandyti ar atrasti naujas draugystės su moliu formas? Parengiau trumpą Kaune veikiančių keramikos studijų sąrašą. Tiesa, į jį tilpo tik dalis dirbtuvių, bet neabejoju, kad rasite tą vietą, kurioje nusilipdysite gražių atsiminimų. 

JUJU Ceramics
Kaunakiemio g. 5, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 22 Eur

Masyviame pastate, tarp storų sienų ir aukštų lubų, gyvuoja jauki keramikos studija, 2022 metais įkurta Justinos Vaitkienės. Pasak keramikės, čia jos antrieji namai. Šioje studijoje paslaugos varijuoja: galima išbandyti gaminio formavimą rankomis, glazūravimą, taip pat tai viena iš nedaugelio vietų Kaune, kur galima reguliariai lankyti ir žiedimo užsiėmimus. Studijoje keramikė priima išdegti ir namuose formuotus gaminius. Apsilankę dirbtuvėse rasite ir Justinos gamintų darbų, o dalį jų atpažinsite ir ne vienoje Kauno kavinėje. 

Žmonės kalba: „Žavingiausia lankyta lipdymo vieta Kaune, kur pati mokytoja ir studijos aplinka gaivališka, jauki, kviečianti kurti. Toks šiltas jausmas sugrįžti, kiekvienas jaučiasi laukiamas kaip senas bičiulis. Smagiausia, kad čia visuomet susirenka patys įvairiausi žmonės!“ (Deimantė Saveikytė)

Studio tyle
I. Kanto 25, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 25 Eur 

Studija įkurta prieš trejus metus, Vaidai Vaičiūnaitei grįžus iš Olandijos. Keramikės darbai – funkcionalūs ir ilgaamžiai, lipdomi iš akmens masės, jų galite rasti ne viename Kauno restorane – indo apačioje pamatysite „Studio tyle“ įspaudą. Studijoje priimami visi, norintys susipažinti su moliu, – dviejų valandų dirbtuvėse lipdysite ir glazūruosite medžiagomis, kurias keramikė naudoja savo darbuose, tad garantuojamas patvarumas. Mokant keramikos Vaidai svarbiausia, kad žmonės pasigamintų daiktą, kuriuo didžiuotųsi ir džiaugtųsi, o ne slėptų giliai spintelėje. Rezervacijos priimamos internetu.

Žmonės kalba: „Vaida kuria labai ypatingą erdvę, kurioje yra lengvumo, atsipalaidavimo ir kūrybos. Paliekama erdvės, bet su rūpestinga akimi greta. Tikrai verta išbandyti Vaidos ir jos šuniuko Mažylio kuriamą pasaulį keramikos apsupty.“ (Emilija Tumasonė) „Užsiėmimai vyksta mažomis grupėmis, kiekvienas lipdytojas turi visišką kūrybos laisvę. Jaukumo patirčiai priduoda ir tai, kad Vaidos mokiniai jau yra kaip mini bendruomenė – ir pagelbėja, jei reikia, ir pasidalina patarimais.“ (Rūta Macionytė-Čižauskienė)

Gie Vilkės iliustr.

Rojaus molis 
K. Donelaičio g. 33, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 30 Eur

Ši studija romantišku pavadinimu kviečia atvykti į užsiėmimus ir juose mėgautis procesu, nesikoncentruojant į galutinį rezultatą, džiaugtis molio nelygumais, išjausti formą ir patirti terapinę-meditacinę naudą. Studijos įkūrėja Raminta Keršytė padės šiame procese – pasigaminti dirbinį reikės bent dviejų užsiėmimų, tačiau galima įsigyti ir lipdymo abonementus arba sudalyvauti konkretaus daikto lipdymo dirbtuvėse. Studijoje galima paminėti savo šventę (gimtadienį, mergvakarį) ar atvykti su kolektyvu. 

Žmonės kalba: „Visada norėjau išmėginti, bet turėjau abejonių dėl savo gebėjimų. Pasirodo, turint gerą, kantrų, draugišką mokytoją ir talentas atsiranda! Patiko viskas: gera ir patogi vieta centre, jauki užsiėmimų aplinka, didelis darbų lipdymo ir glazūrų spalvų pasirinkimas.“ (Greta Stakelytė)

Šviesos 16
Šviesos g. 16, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 20 Eur 

Studijos įkūrėja, menų daktaro laipsnį turinti Ieva Bertašiūtė sako, kad molis gali pavirsti į viską, ko panorėsite, tereikia pabandyti, o atėjus – pasinerti į molio plastiškumą būnant čia ir dabar. Studijoje galite atvykti į kelias pamokas ar įsigyti abonementą, dirbtuvių laikas skelbiamas iš anksto – dažniausiai lipdymai vyksta rytais bei vakarais. Per pusantros valandos trunkantį užsiėmimą dirbinį formuosite rankomis, o antrojo metu – glazūruosite. Studijoje taip pat galima įsigyti ir Ievos rankų darbo gaminių. 

Žmonės kalba: „Kol kas teko tik porą kartų apsilankyti, bet pas Ievą studijoj atmosfera puiki, gali lipdyti ir vienas pats, ir visad pasišaukti Ievą pagalbon (arba smagiai paplepėti). Jau teko pastebėti, kokia žavi bendruomenė buriasi iš ir apie „Šviesos 16“.“ (Rūta Cyrolytė)

Murdeko
Raudondvario pl. 76, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 25 Eur 

Ši studija gerai žinoma dėl mielų grybuko formos eglės papuošimų bei kitų namų dekoro detalių, tačiau patyrusi keramikė Danutė Murauskienė taip pat laukia visų, norinčių išbandyti lipdymą, – organizuojamos pamokos vaikams, suaugusiesiems bei renginiams ar grupėms, taip pat ir teminės dirbtuvės. Studijoje galima susipažinti su angobavimu, štampavimu ir žiedimu. Darbui pasigaminti prireiks bent dviejų pamokų. 

Žmonės kalba: „Turėjau lipdymo pamoką pas Danutę. Pasisėmiau ne tik žinių, bet ir labai geros nuotaikos, o rezultatas – du nuostabūs moliniai dirbiniai. Ketinu tikrai dar atvykti, jau turiu idėjų naujam dirbiniui.“ (Laurynas Zinkevičius)

„Keravi“ keramikos dizaino studija
Radvilėnų pl. 1B, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 20 Eur 

Šioje studijoje keramikė Viktorija Radionova rengia grupinius užsiėmimus net penkis kartus per savaitę, o į kūrybinius užsiėmimus grupėms, gimtadieniams, mergvakariams ar kitoms šventėms galima atvykti iš anksto susitarus pasirinktomis dienomis. Taip pat galima mokytis žiedimo ar pasigaminti porcelianinių objektų. Beje, „Keravi“ studija Kauno mieste siūlo bene daugiausia gipsinių formų – puiki proga išbandyti ir šį lipdymo būdą. Gamybai prireiks dviejų pamokų. 

Žmonės kalba: „Keravi“ studija pirmiausia patiko dėl įkūrėjos Viktorijos. Jos kantrybė ir ramybė leidžia klysti ir bandyti iš naujo be jokios įtampos, todėl pavyko visiškai atsipalaiduoti ir pasinerti į procesą. Ne mažiau svarbu patogi lokacija, nemokamas parkingas ir naujas pastatas.“ (Vaida Ivaniukaitė)

Oak Ceramics 
V. Putvinskio g. 47–1, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 25 Eur 

Studijos pavadinimas kilo nuo jos įkūrėjos Mildos Ąžuolės pavardės. Keramikė kuria ne tik namų dekoro elementus, bet yra sukūrusi netgi drabužių kolekciją iš molio bei ją pristačiusi renginyje „Fashion Passport 2023“ Sarajeve. Pamokos vyksta mažomis grupėmis dukart per savaitę, trunka pusantros valandos. Darbui pasigaminti reikės bent dviejų užsiėmimų – pirmojo metu lipdoma, o antrojo – glazūruojama. Studijoje galima švęsti ir gimtadienius, mergvakarius ar kitas progas.

Žmonės kalba: „Po apsilankymo studijoje įsijungė lipdymo noras, nekantriai laukiu kitos pamokos.“ (Agnė Rimienė) „Tai nuostabi mokytoja, o lipdymas puiki terapija, padėjusi grįžti į save.“ (Guoda Gelažauskaitė) 

Keramikos akademija 
Žemaičių g. 31, Kaunas
Užsiėmimų kaina nuo 14 Eur vaikams ir nuo 22 Eur suaugusiesiems 

Ši Kristinos Alšauskienės įkurta studija siūlo ypač platų veiklų spektrą – joje vyksta edukaciniai užsiėmimai, seminarai, teminiai renginiai, kūrybinės dirbtuvės, lipdymo iš molio mokomi suaugusieji, vaikai ir grupės, o interneto svetainėje rasite ir tinklaraštį apie keramiką. Naujos studijos patalpos nuomojamos kūrybiniams renginiams. „Keramikos akademija“ taip pat parduoda kūrybinius rinkinius, tad puodelio dekoravimą ar gipsinio reljefo kūrimą galima išbandyti ir namuose. Pamokų trukmė dvi valandos, jose laukiami tiek naujokai, tiek patyrę lipdytojai. 

Žmonės kalba: „Nuostabi mokytoja, jaukios patalpos, visiems rekomenduoju, kurie nori praleisti laisvalaikį kitaip!“ (Edvinas Lipčius) „Šimtus kartų šūktelkime, kaip gerai, jog yra „Keramikos akademija“. (Audra Dagelienė)

Ąžuolyno biblioteka
Radastų g. 2, Kaunas
Nemokamai

Neseniai po rekonstrukcijos į svečius pakvietusioje bibliotekoje atsirado Išradimų būstinės erdvė. Joje vyksta ir molio lipdymo dirbtuvės. Kaip pasakojo bibliotekos Edukacinės veiklos organizatorius ir skulptorius Paulius Malickas, lipdyba lavina kūrybiškumą bei žaismingumą, o dirbtuvių tikslas – pažinti minkomą molį, pagrindinius lipdybos principus bei trimatę erdvę. Užsiėmimų metu bus dirbama tik su nedegamu moliu. Tokį kūrinį galima suminkyti atgal, išdžiovintą sudaužyti plaktuku ir perdirbti į naują kūrinį ar pasiimti namo. Norintiems turėti ilgaamžiškesnį objektą, siūloma lipdyti iš ore kietėjančio baltojo molio. Lipdymo edukacijas planuojama rengti paskutinį kiekvieno mėnesio ketvirtadienį. Laikai ir registracijos skelbiami bibliotekos feisbuko paskyroje. 

Žmonės kalba: „Žmonės tikrai mėgsta susiteplioti rankas moliu, tai puiki terapija nuo visur ir visada mus supančio ir perspausto sterilumo“, sakė edukacijas vedantis Paulius.

Norintys kryptingai gilinti žinias keramikos srityje ir mokytis keramikos amato, Kaune gali rinktis iš dviejų mokslo įstaigų.

Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas
Muitinės g. 4, Kaunas
Studijų kaina priklauso nuo stojamųjų rezultatų

Akademijoje rasite studijų programą „3D meno objektai: stiklas, skulptūra, keramika“. Ši studijų programa apjungia net tris studijų kryptis – stiklo meną ir dizainą, taikomąją keramiką ir skulptūrą, tačiau jų metu galima specializuotis vienoje srityje, ją jungiant ir su kitais menais. Studijų apraše teigiama, kad tai „išskirtinė Lietuvoje bakalauro programa, padedanti integruoti skaitmenines technologijas į erdvinių meno objektų kūrybą“. Studijos trunka ketverius metus, įgyjamas meno bakalauro diplomas.

Žmonės kalba: „Dėsto puikūs dėstytojai, sulaukiu įdomių ir naudingų mokymų ir paaiškinimų. Čia labai didelis krypčių ir galimybių spektras, galime daug ką veikti: projektuoti, lipdyti, piešti, žiesti molį.“ (Tauras Stuogis) „Čia susiduriu su skirtingais požiūriais ir galiu naudoti įvairias technologijas. Studijuodamas ieškau atsakymų į savo paties keliamus su menu susijusius klausimus.“ (Jonas Rakutis)

Kauno taikomosios dailės mokykla
V. Krėvės pr. 112, Kaunas
Studijų kaina priklauso nuo stojamųjų rezultatų

Šioje profesinėje mokykloje rasite keramikos studijas, po kurių baigimo išduodamas profesinio mokymo diplomas. Studijose, trunkančiose dvejus metus, mokomasi teorinių ir praktinių keramikos gamybos pagrindų, tarp kurių – molio perdirbimas, degimas, žiedimas bei dekoravimas. Į mokymo programą įeina ir praktika. 

Žmonės kalba: „Studijoms neturėjau didelių lūkesčių, tačiau jos buvo nuostabios. Patiko moderni įranga ir erdvės, o didžiausias mokyklos pasididžiavimas – mokytojai, kurie ne tik yra aukšto lygio savo srities specialistai, bet ir nuostabūs žmonės. Su savo mokytojais galiu bet kuriuo metu susisiekti ir po studijų.“ (Alina Kostiučenko)