Žurnalų archyvas

Muziejaus trečiadienis. Vis naujos patirtys Maironio rūmuose

15 rugsėjo, 2021, Maironio lietuvių literatūros muziejaus rinkodaros specialistė Asta Zenkevičienė | Muziejaus trečiadienis, Naujienos

„Nei kortuot, nei rūkyt nemėgo. Jei yra kiek laiko – eidavo į sodą. Karpydavo šakas, skiepindavo, net ravėt žoles mokėjo. Bendrai – labai mėgdavo visokį darbą. Net malkas darbininkams padėdavo pjaustyti ir skaldyti. Labai mėgdavo gėles. Jei kur pamatys kur kokių gražesnių, tuoj ir parsiveža. Ypatingai mėgdavo uzarėlius (juos žemčiūgais vadindavo)“, – apie savo brolį poetą kunigą Joną Mačiulį-Maironį pasakojo jo sesuo Marcelė Mačiulytė. 

Maironis mėgo rūtas, pasakojama, kad eidamas pro šalį nusiskindavo šakelę ir uosdavo kvapą, kuriuo be galo žavėjosi ir nusistebėdavo, kodėl iki šiol nėra sukurtų šios gėlės aromato kvepalų. Jei ir jums patinka auginti, uostyti gėles, poeto namuose veikiančiame Maironio lietuvių literatūros muziejuje galite užsisakyti edukacinę programą „Poezijos ir kvapų burtai“. Joje sužinosite, kokius augalus mėgo auginti kiti rašytojai, skaitysite poeziją ir bandysite atpažinti aprašytų augalų kvapus, tyrinėdami eterinius aliejus.

Maironio sodas, 1914 m. MLLM fondai.

Kas buvo iki muziejaus

Poeto sesuo Marcelė pasakojo savo ir brolio įsikūrimo Kaune istoriją: „Namas buvęs pirktas iš Vilniaus banko skolon, sesuo atidavusi savo gautą ūkio dalį ir tie pinigai buvo panaudoti buto remontui. Namas buvo labai apleistas ir jį teko ilgai remontuoti. Pro namo vidurį iš aikštės buvo įvažiavimas, jis buvo panaikintas ir vietoj jo padarytas įėjimas ir laiptai į antrą aukštą…“ 

Kam priklausė rūmai prieš kelis šimtus metų, kaip atrodė jį supantis sodas ir kaip savo namus įkūrinėjo pats Maironis – visas šias įdomybes sužinosite teminėje ekskursijoje „Maironio rūmų istorija“. Gidės papasakos, kokios įstaigos veikė pirmame rūmų aukšte, kas gyveno poeto kaimynystėje antrame aukšte, pakvies nusileisti į tamsius rūsius ir aplankyti mažytį dabar restauruotą namelį sode, kur anksčiau buvo skalbykla. Taip pat sužinosite, kaip klostėsi pastato istorija po Maironio mirties….  

Maironis su svečiais, 1925 m. MLLM fondai.

Portretai ir remontai

Patiems smalsiausiems rengiamas pasakojimas „Maironio rūmų interjero įdomybės“. Sužinosite, kodėl kiekvienas Maironio kambarys atrodo vis kitaip, aptarsite baldų stilistiką, gidės papasakos jų ir meno kūrinių, kurių išlikusi nemaža kolekcija, atkeliavimo į rūmus istoriją, išgirsite, kuriuos Maironis vertino ir mėgo labiausiai. 

palikau pradėtus kloti senamiesčio trotuarus, tai rūpi pasekti, ar jau daug nudirbta

„Maironies salonai gražūs; ne tiek turtingi stilingais baldais, kiek gausiai dekoruoti vertingais dailininkų paveikslais, originaliais ir brangiai kopijuotais. Tarp paveikslų daug ir jo paties portretų ir bareljefų. Gan greit visi mūsų dailininkai yra Maironį portretavę, jo paties įsakymu, gerai užmokami, – pasakojo Juozas Tumas-Vaižgantas. – Statyti Maironiui buvo lyg koks prieprotis. Skųsdavos, kad nė vienų metų neturėjęs gryno oro: vis uždulkinta kalkėmis ir žemėmis. Statymu Maironis gėrėjos ir mieste. Antai vieną kartą net iš atostogų anksčiau grįžęs: „palikau pradėtus kloti senamiesčio trotuarus, tai rūpi pasekti, ar jau daug nudirbta.“ 

Maironis, 1924. Aut. Jonas Šileika.

Greičiausiai ir šiandien Maironis kiekvieną dieną vaikščiotų po senamiestį ir stebėtų Vilniaus gatvėje vykstančius darbus. Šia tema muziejaus ekskursijų vadovės baigia rengti pirmą tokio tipo ekskursiją ne tik po Maironio namus, bet ir kitas lankytinas vietas senamiestyje: kunigų seminariją, Rotušės aikštę, bičiulio kanauninko J. Tumo-Vaižganto butą, Nemuno pakrantę, kur vaikštinėdavo kartu su kompozitoriumi J. Naujaliu, ypač kai upės „šlaituose pasigirsdavo lakštingalos suokimas, jos sodrus balsas lygiai sužavėdavo poetą ir muziką, ir abu, sulėtinę žingsnius, ilgai klausydavosi lakštingalos giesmės.“  

Maironis namuose, 1931 m. MLLM fondai.
Maironis su bičiuliais, apie 1925 m. MLLM fondai.

Ekskursijos ir edukacijos – muziejaus padaliniuose

Prasidėjus mokslo metams, Maironio lietuvių literatūros muziejus ir jo padaliniai kviečia norinčiuosius praplėsti savo akiratį apie rašytojus, linksmai, kūrybingai praleisti laisvalaikį užsisakyti naujausias temines ekskursijas ir edukacines programas. Moksleivius kviesime į viktoriną „Išmanyk Maironį!“, su klausimais apie poeto asmenybę, žaidžiamą komandomis, senjorams pasiūlysime specialiai sukurtą mįslių apie Maironį ir jo namus grandinėlę „Rūmų lobio medžioklė“, kur atlikdami įvairias užduotis, spręsdami galvosūkius ištyrinės visas rūmų erdves ir sužinos daug įdomių faktų, negirdėtų istorijų ir smagiai praleis laiką. 

Balio ir Vandos Sruogų namai-muziejus kviečia šeimas dalyvauti viktorinoje apie rašytojo Balio Sruogos asmenybę bei kūrybą. Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namuose-muziejuje šeimoms, norinčioms daugiau sužinoti apie menininkų gyvenimą, jų namus edukacinė programa su išmaniuoju telefonu, kuriuo tereikės skaityti QR kodus. Dar viena edukacinė programa skatina skaityti S. Nėries kūrybą ir įspėti kam skirtas vienas ar kitas eilėraštis, taip daugiau sužinoti apie pačią poetę ir ją supusias asmenybes.