Žurnalų archyvas

Muziejaus trečiadienis. „Pas Maironį“ – trys nauji renginių ciklai

2 kovo, 2022, Mindaugas Valiukas | Maironio lietuvių literatūros muziejaus kultūrinių renginių organizatorius ir vedėjas | Muziejaus trečiadienis, Naujienos

Per pastaruosius metus stipriai atsinaujinęs Maironio lietuvių literatūros muziejus pradeda ir nori pristatyti naujus renginių ciklus. Juos patikėta rengti man – poetui, scenaristui, režisieriui Mindaugui Valiukui. Tai teminiai renginiai-susitikimai su iškiliomis ir reikšmingomis asmenybėmis, tokiomis kaip aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė, rašytojas, literatūrologas Rimantas Kmita, rašytojas Tomas Dirgėla, istorikas, profesorius ir kulinarijos specialistas Rimvydas Laužikas, aktorius, rašytojas Juozas Gaižauskas ir daugelis kitų garsenybių. 

M. Valiukas. Asmeninio archyvo nuotr.

Vienas šių renginių ciklų bus tarsi sintezė – praeities ir dabarties, kur kalbėsime apie amžinas temas – sveikatą, meilę, tikėjimą, pagarbą žmogui. Minėsime šias temas nagrinėjusius autorius, rašytojus klasikus ir vesime paraleles į šių dienų realijas.  

Renginių ciklas „Valiūkiškai“ pakvies lankytojus į pokalbius su žinomais kūrėjais, kuriuose skambės ne tik mintys, literatūrinė kūryba, bet ir jų kuriama bei atliekama muzika. 

Pirmasis svečias – vienas geriausių ir produktyviausių lietuvių vaikų rašytojų, daugybės bestselerių autorius nepailstantis Tomas Dirgėla. Tomas taip pat yra ir muzikos kūrėjas, vienintelės pasaulyje vaikų rašytojų grupės „Knygų vaikai“ lyderis. Rašytojo biografijoje daugybė įdomių projektų ir įspūdingų faktų. „Valiūkiškame“ vakare turėsite progos pasiklausyti T. Dirgėlos muzikos, įdomių istorijų, įsigyti knygų, gauti autografą ir, žinoma, nusifotografuoti su autoriumi! Kviečiame į susitikimą su rašytoju Tomu Dirgėla Maironio lietuvių literatūros muziejuje 2022 m. kovo 21 d., pirmadienį, 18 val. 

Norėdami pradžiuginti muziejaus lankytojus ir pakviesti juos ne tik į renginius, bet ir į ekspozicijas, valiūkiškai siūlysime įsigyti muziejaus lankymo bilietą, kuris galios ne tik renginio metu, bet ir dar savaitei atvers duris į Maironio lietuvių literatūros muziejaus arba jo padalinių – Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namų-muziejaus, Vaikų literatūros muziejaus, J. Tumo-Vaižganto buto-muziejaus, Balio ir Vandos Sruogų namų-muziejaus ir Juozo Grušo namų-muziejaus – ekspozicijas. 

Kitas pokalbių ciklas „Juoko laboratorija“ gimė galvojant apie balandžio 1-ąją – Juokų dieną. Pastarąsias dienas daug svarstėme, ar dabar laikas juokui, bet vis dėlto nusprendėme pasistengti lankytojams sukurti aplinką, kurioje jie nors trumpam galėtų pabėgti nuo niūrių nuotaikų ir nusikeltų mintimis į kitokius įvykius. Mėgstančius humorą galime nuraminti, kad renginys nebus vienadienis. Per šį vakarų ciklą kalbėsime apie humorą ne tik su humoru, bet ir rimtai, nes humoras – reikalas rimtas. Pokalbiai suksis apie juoko prigimtį, svarbą, reikšmę bei vaidmenį žmogaus gyvenime. Susitiksime su žmonėmis, kurie vienaip ar kitaip kuria humorą: standup‘eriais, komikais, humoristines istorijas, poeziją, dramaturgiją rašančiais, taip pat su dainų autoriais, aktoriais. 

2022 m. kovo 31-ąją, ketvirtadienį, 18 val. kviečiame Maironio lietuvių literatūros muziejuje į susitikimą su charizmatiškąja, valiūkiškąja teatro ir kino aktore Nijole Narmontaite, garsėjančia dar ir kaip rašytoja. Nijolė yra tartum linksmų (ir ne tik) istorijų kulinarė it pyragus kepanti bestselerius apie aktorių gyvenimą. Jau išleidusi šešias knygos „Ko nematė žiūrovai“ serijas! Nijolė yra puiki dainininkė, todėl susitikimo metu reikia tikėtis ne tik įdomaus pokalbio, įvairių istorijų pasakojimų, bet ir dainų. Po susitikimo bus galima įsigyti rašytojos knygų, gauti autografą. 

Vilhelmas Storosta-Vydūnas miške prie Tilžės. 1936 m.

Netrukus kviesime ir į dar vieną renginių ciklą „Tada ir dabar“, sujungiant klasiką, visiems gerai žinomų rašytojų kūrybą ir šiuolaikybę. Juk lietuvių klasikai, jų kūryba, biografijos yra inspiracija, pretekstas pakalbėti aktualiais šiandienai klausimais. Kiekvienas ciklo vakaras bus skiriamas atskirai temai, atskiram klasikui. Pirmasis šio ciklo renginys-diskusija bus skirta Vydūnui, kuris yra vienintelis lietuvis, pats išsigydęs nuo tuo metu nepagydomos džiovos. Apie tai, kaip jam tai pavyko padaryti, kalbėsimės su ajurvedos, jogos ir mitybos specialistais, kurie pateiks naudingų praktinių patarimų ir pratimų, kaip gyventi sveikai, todėl į renginį gali tekti atsinešti net ir jogos kilimėlį! 

Lietuvos Steigiamojo Seimo pirmojo posėdžio dalyvės. Viduryje – rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

Kitame renginyje žadame kalbėtis apie jautrią gyvūnų temą. Nagrinėsime Jono Biliūno kūrybą, kalbėsime apie skriaudžiamus gyvūnus tada ir dabar, ir kaip šiomis dienomis gyvena gyvūnus globojančios organizacijos. Susitikimas planuojamas Maironio sode, tad vietos užteks ir visų dalyvių augintiniams. Dar vienas renginys bus skirtas Jonui Mačiuliui-Maironiui, religijai ir tikėjimui, kur mielai pakviesime dalyvauti šių dienų rašančius ir kuriančius Dievo tarnus. Taip pat skirsime vakarą pokalbiui apie Gabrielę Petkevičaitę-Bitę, jos kūrybinę ir visuomeninę veiklą, kviesime prisijungti aktyvias moteris ir kalbėsimės apie įkvėpimo šaltinius. Pažadame, kad šie renginiai suburs ne tik diskusijai, bet ir bendrai veiklai – judėsime, gaminsime, kursime… 

Kviečiame būti kartu! 

maironiomuziejus.lt