Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 20–23 dienoms

19 gegužės, 2024, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 05 20

Morfai instaliacija „be penkiolikos brėkšta“, visą parą
„Hands on Gallery“, K. Donelaičio g. 26 

Visą parą veikianti „Hands on gallery“ kviečia į šeštają parodą. Šįkart spaustuvės lange, apšviestame visą parą – Timotiejus Norvila, daug kam žinomas Morfai slapyvardžiu, ir jo instaliacija „be penkiolikos brėkšta“. Tai kūrinys apie laiką – bėgantį, slenkantį, sustojusį, pakankamą ir nepakankamą.

Nemokamai.

Jono Vaikšnoro nuotr.

Filmas „Mėnesinės“ (Periodical). 12:55 / 15:05 / 19:30
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

„Nekenčiu mėnesinių!“ – ko gero, bent kartą gyvenime sau yra pagalvojusi ne viena mergina ar moteris. O tai – įprasta ir (ne)paprasta gyvenimo dalis, kuri net iki šiol dar vis apipinta mitais. Ką XXI a. žinome apie mėnesines? Kodėl taip skauda? O ar žinojote, kad tamponus išrado… vyrai? Žiūrint režisierės Linos Plioplytės (puikiai pažįstamos po jos filmo „Amžinai stilingos“) naująją dokumentiką tikrai paaiškės, kad dar vis žinome per mažai.

Su bilietais.

Virginijos Skučaitės knygos „Baltosios gulbės riteris“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Z. Kuzmickio padalinys, Raseinių g. 26

Kęstutis Ignatavičius labiausiai žinomas kaip ilgametis Rotušėje veikusio Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas ir Kauno ceremonimeistras. Jo sukaupta patirtis ir gyvenimo istorija sugulė į knygą, kurioje per gausybę nuotraukų galėsite iš arčiau pažvelgti į šio asmens turiningą gyvenimą.

Renginys skirtas Kauno miesto gimtadieniui paminėti ir yra organizuojamas kartu su Kauno Žaliakalnio bendruomenės centru „Pelėdos“. Renginyje dalyvaus knygos autorė ir jos herojus. Renginio metu bus galima įsigyti knygą, o K. Ignatavičius savo autografą užtvirtins seniausiu Kauno antspaudu.

Nemokamai.

ANTRADIENIS, 05 21

Rasos Navickaitės knygos „Marija Gimbutienė. Archeologija, Didžiosios Deivės hipotezė, feminizmas“ pristatymas, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Marija Gimbutienė (1921–1994) – pasaulyje žymi lietuvių mokslininkė, ilgametė Kalifornijos universiteto profesorė. Jos pasiūlyta kurganų hipotezė, paaiškinanti indoeuropiečių atsikraustymą į Europą, buvo plačiai pripažinta priešistorės tyrėjų. Gimbutienė kritiškai pasisakė apie gamtai ir žmonėms agresyvią Vakarų modernybę, įkvėpė feministes, siekusias atkurti Didžiosios Deivės kultą. Knygos autorė Rasa Navickaitė (g. 1988 m.) yra Vienos universiteto Austrijoje mokslo darbuotoja, lyginamųjų lyčių studijų mokslų daktarė.

Nemokamai.

VDU kultūros dienos: diskusija „Sėkmės skonis ir prieskoniai“, 18:00
VDU Menų fakultetas, Muitinės g. 7

„Praėjusių metų rugsėjo mėnesį Lietuvą pasiekė džiugi žinia – Pirmosios Lietuvos respublikos Kauno modernizmo architektūra įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Ką iš tiesų šis istorinės sėkmės momentas reiškia miestui ir kokia laukia jo ateitis?“, – kelia klausimą renginio organizatoriai. Diskusijos dalyviai: Sigita Bugenienė, Vaidas Petrulis, Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius, Gintaras Česonis. Moderatorė – Jūratė Tutlytė.

Nemokamai.

Alešo Štegerio knygos „Degantys liežuviai“ pristatymas, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Alešas Štegeris – net į 15 kalbų verčiamas autorius, kurio poezija nebe pirmąkart nuskambės ir lietuviškai. Instrumento garsu, teatro elementais, judesiu rašytojas vaduojasi iš žanro apibrėžimo ir siekia daug daugiau apimančios, įvairias jusles pakutenančios patirties. „Kviečiame į performatyvų, šokio elementų ir akordeono garsų įkrautą Alešo Štegerio knygos pristatymą“, – kviečia muziejus. Dalyvaus: poetas Aleš Šteger (Slovėnija), akordeonistas Jurij Tore (Slovėnija), poetė, vertėja Kristina Tamulevičiūtė (Lietuva).

Nemokamai.

Koncertas „Aidėkime kartu, tautų skambėjime varpų!“, 18:00
Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64

Pasaulinės kultūrų puoselėjimo dienos proga Kauno įvairių tautų kultūrų centras kviečia pažinti mieste gyvenančių bendruomenių tautinę muziką. Skirtingų tautų melodijų skambesius, interpretacijas, aranžuotas karilionui keturiomis rankomis, atliks Kauno karilionieriai Roberta Daugėlaitė ir Raimundas Eimontas. Koncerto metu išgirsite lietuvių, totorių, lenkų, žydų, airių, anglų, japonų armėnų, kartvelų, sirų, persų, ukrainiečių, kolumbiečių, kirgizų ir kitų bendruomenių liaudies melodijų interpretacijas kariliono varpais.

Nemokamai.

Renginys „PASIMATYMAI: Kūrėjo įvaizdžio kūrimas“, 18:30
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Renginio metu aptarsime esminius elementus, kurie sudaro menininkų vizualų įvaizdį: gyvenimo aprašymo sudėtį, portfolio kūrimą, taip pat aptarsime į ką svarbu atkreipti dėmesį, kai meno lauko profesionalai lankosi kurėjų studijose. Šiuolaikinio meno vadybininkė ir kuratorė Emilija Šneiderytė pasidalins savo patirtimi ir pastebėjimais, kokias dažniausiai daromas klaidas įžvelgia menininkų portfolio ir suteiks praktiškų patarimų, kuriant asmeninį vizualų įvaizdį.

Nemokamai. 

Lietuvos kino klasika bibliotekoje: „Birželis, vasaros pradžia“, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Raimondo Vabalo „Birželis, vasaros pradžia“ – vienas reikšmingiausių ir originaliausių 7-ojo dešimtmečio filmų, įtaigiai atspindintis dešimtmečio pabaigos nuotaikas, su „atlydžio” epocha susijusių vilčių žlugimą. R. Vabalas ir scenaristas Icchokas Meras formaliai kalba apie provincijos lentpjūvės ir gamybos plėtros problemas, o iš tiesų nevengdami lengvos, retsykiais ir karčios ironijos, papasakoja apie tuometinę visuomenę, permainų baimę, klampią dabartį, abejingumą ateičiai, žmogišką ir profesinį nuovargį ar net cinizmą.

Nemokamai.

TREČIADIENIS, 05 22

Knygos „Jūs gaunate butą. Gyvenamoji architektūra Lietuvoje 1940–1990 metais“ pristatymas, 17:30
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Svajonė gauti butą tapo vyraujančia sovietų okupuotos Lietuvos materialiojo gyvenimo dalimi, o buto gavimas – vienu reikšmingiausių žmonių gyvenimo įvykių. Būstas sovietų šalyje buvo ne įsigyjamas už uždirbtas lėšas, bet skirstomas partiniais-administraciniais nurodymais. Knygos autoriai siekė išsiaiškinti, kaip politinis projektas paveikė gyvenamąją aplinką, gilinosi į architektų ir gyventojų siekius individualizuoti bei pa(si)gražinti būstą. Dalyvaus knygos sudarytoja ir bendraautorė prof. dr. Marija Drėmaitė (Vilniaus universitetas) ir vienas knygos aautorių, istorikas Nojus Kiznis.

Nemokamai.

Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklis „Sužeistas elnias“, 19:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Šokio spektaklį „Sužeistas elnias“ įkvėpė dailininkės Fridos Kahlo to paties pavadinimo paveikslas, simbolizuojantis nusivylimą ir emocijas, kylančias iš fizinių kančių ir negailestingo likimo. Nuolat kęsdama jaunystėje per tramvajaus avariją nepagydomai sužalotos kojos skausmus, kartu su savo vyru Diego’u Rivera menininkė nugyveno išskirtinai spalvingą gyvenimą ir paliko įspūdingą meno kūrinių kolekciją. Spektaklio kūrėjai tikisi, kad jų choreografiniai ieškojimai leis susitapatinti su aistringus santykius puoselėjusia menininkų pora, pasisemti troškimo gyventi bei praturtinti savąjį „aš“.

Šokėjai: Clara Giambino ir Diego Alcalá (org. Blake Seidel)

Su bilietais.

Lauros Vansevičienės nuotr.

Grupės „Abudu“ koncertas, 20:00
„OLDMAN Kaunas“, Rotušės a. 20

2015 m. Šakiuose susikūrusi grupė Lietuvoje išgarsėjo išleidusi pirmuosius singlus „Pavasaris“ ir „Įkvėpimui“. Bet tai – jau istorija. Grupės narių galvose visą vietą užėmęs, pasivadinęs „Vietos pasauly!!“ trečiasis „Abudu“ albumas lenda į šviesą.

KETVIRTADIENIS, 05 23

Festivalis „Nerk į teatrą“. Spektaklis „Minia“, 11:00 / 14:00 / 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Teater Leikhus“ (Norvegija) spektaklyje „Minia“ nagrinėjama, kaip mes egzistuojame minioje. Išgirsite skirtingų žmonių tekstus apie vienatvę ir džiaugsmą, kurį jie patiria būdami tam tikrose žmonių grupėse: autobuse, paplūdimyje, koncerte, kine. Kas jūs esate nepriklausydami grupei ir kas esate, kaip individas būdamas tik mažyte didelės grupės dalimi? Šiame spektaklyje nėra sėdimų vietų. Visi žiūrovai gauna ausines ir, klausydamiesi kartu, tampa minia.  Galbūt „Minią“ galima palyginti su teatrine nebyliosios diskotekos versija? „Minia“ – tai audiovizualinė patirtis apie vienatvę ir džiaugsmą, kurį patiriame būdami įvairių tipų minios dalimi. 

Su bilietais.

M. Beliavskos tyrimo „Revoliucija Banginyje. (Ne)miegas kaip pasipriešinimo aktas ir dalyvavimo forma“ pristatymas, 18:00
Pop-up architektūros galerija A-XY, Maironio g. 2

Kaip nepraktikuojanti architektė ir nemieganti sapnuotoja, Magdalena Beliavska pasineria į tarpinių būsenų – ir tarpinių vietų, tyrimus. Akademinio intereso lauku pasirinkusi mirtį ir urbanistinio audinio genocidus, laisvalaikiu Magdalena nemiega – vykdo miego erozijos ir sapno vagystės investigaciją. Dirbdama su bendruomenėmis, erdve, žodžiais ir objektais, savo miegu ir nemiegu protestuoja prieš 24/7 procesus, sabotažuojančius prigimtinę žmogaus teisę į orias poilsio sąlygas.

Paroda veiks iki gegužės 26 d., o gegužės 25 d. menininkė dalyvaus renginyje „Švęskime upę“.

Nemokamai.

Dokumentinio filmo „Lietuvos diplomatijos šefas“ peržiūra, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Režisieriaus Juozo Saboliaus 1999 m. filmas pasakoja apie Lietuvos Užsienio reikalų ministrą (1934–1938), Lietuvos diplomatinės tarnybos šefą Stasį Lozoraitį (tėvą). Svarbiausi jo biografijos ir karjeros momentai iliustruojami archyviniais kadrais ir nuotraukomis. Renginio metu apie diplomatų Lozoraičių darbų reikšmę ir indėlį į Lietuvos istoriją pasakos Vytauto Didžiojo universiteto Lietuvių išeivijos instituto mokslo darbuotoja, knygų apie diplomatus autorė dr. Asta Petraitytė-Briedienė.

Renginys skirtas Diplomatų Lozoraičių metams paminėti.

Nemokamai.

Filmo „Garso meditacija“ premjera, 18:30
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Tarptautinis duetas „Piano Phase Project” pristato Vakarų Kanados miškuose sukurtą filmą apie žmogaus ryšį su mišku, muzika ir bendruomene. Idėja užgimė pianistėms Monikai Lozinskienei ir Annai Szaluckai (Lenkija/Jungtinė Karalystė) kuriant originalią M. K Čiurlionio simfoninės poemos „Miške” aranžuotę keturioms rankoms fortepijonu. Atlikėjas įkvėpė Čiurlionio kūrybos misticizmas, fantastiškumas bei jo novatoriškas žvilgnis į skirtingų meno formų apjungimą. 

Nemokamai.

Renginys „Molto Italiano“, 18:30
M. Žilinsko dailės galerija, Nepriklausomybės a. 12 

Renovacijai uždarytą galeriją pravers itališko vintažo, dizaino ir architektūros renginys, kuriame lauks paskaita, pokalbis, objektų instaliacijos, pop-up biblioteka, espresso ir desertas. 

Su bilietais.

Istorija „Drebulė, Eglės dukra“, 19:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Pasakotoja Milda Varnauskaitė gyvame pasirodyme pina lietuvių mitologiją ir folklorą su originalia pasakos interpretacija, žodžiais kuria turtingą vaizdų pasaulį, kuriame paaiškėja Žalčio rūmų paslaptys.

Ar vaikai yra pasmerkti atkartoti tėvų gyvenimą, ar jie gali išsiveržti iš kartų užburto rato? Bene populiariausios lietuviškos pasakos „Eglė Žalčių karalienė” šiuolaikinis perpasakojimas, kuriame atsiskleidžia motinos Eglės ir dukros Drebulės ryšys. Tai pasakojimas apie drąsą būti savimi ir gebėjimą vėl save surasti praradus.

Su bilietais.

„Jam session“, 19:00
„Teatro klubas“, Vilniaus g. 22 

„Teatro klubas“ ir VDU MA Džiazo katedra kviečia kartu puoselėti, o gal net ir atrasti nuostabią džiazo muzikos kultūrą, kurioje vyrauja netikėtumai, aistra ir muzikantų susitikimai scenoje be repeticijų čia ir dabar. Džemą soliniu pasirodymu atidarys ir muzikantus kartu pagroti užves džiazo meistras Leonardas Bėkša (fortepijonas).