Žurnalų archyvas

Literatūriškoji gegužė atneš ir vaikų knygų festivalį „Gyvos raidės“

6 gegužės, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Kauno literatūros savaitė – ne tik suaugusiems skaitytojams. Jau tradiciškai jos metu, gegužės 10–11 d., vyks Maironio lietuvių literatūros muziejaus rengiamas vaikų literatūros festivalis „Gyvos raidės“.  

Z. Baltrušio nuotr.

Pradėję festivalį organizuoti 2022 m., rengėjai pastebėjo, kad susidomėjimas kasmet vis auga. Pernai tradicinė vaikų eisena sulaukė išskirtinio Kauno darželių ir mokyklų dėmesio. Tąkart pagrindine Kauno senamiesčio gatve link Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelio žygiavo bene 200 skirtingų pasakų ir animacinių filmų personažų. Patrauklios šeimoms pasirodė ir kitos muziejuje organizuotos veiklos, šiuolaikinės vaikų literatūros žvaigždės: rašytojai Tomas Dirgėla, Kotryna Zylė bei dizainerė Inga Dagilė. Šiemet vaikų laukia ne ką mažiau nuotykių ir susitikimų. Organizatoriai laukia atvykstant Sonatos Latvėnaitės-Kričenienės, Indrės Šeputienės, Ignės Zarambaitės, Jūros Smiltės, Gintarės Laurikėnienės ir Virgio Šidlausko. 

Festivalio organizatoriai įsitikinę, kad vaikų literatūra yra būdas su mažaisiais kalbėtis rimtomis, aktualiomis ir socialiai jautriomis temomis. Be kita ko, literatūra padeda vaikams pažinti pasaulinę muzikinę ir literatūros klasiką. Šiemet „Muzikija“ 1–4 klasių moksleivius kvies į muzikinę patyriminę kelionę po knygą „Maestro (ne)leidžia groti“. Šios knygos autorės – vaikų darželio „Strazdanėlė“ įkūrėja, edukologė Sonata Latvėnaitė-Kričenienė ir leidyklos „Muzikija“ vadovė Indrė Šeputienė. R. Emilia ugdymo filosofijos entuziastės įsitikinusios, kad vaikai moka šimtą kalbų, jie gali atrasti žaidimą ar kalbą skirtingais aspektais, deja, klasikinio ugdymo sistema jiems palieka tik žodinį būdą. Neįkainojamą patirtį iš Italijos parsivežusios moterys siekia požiūrį į vaiką, kuris geba bendrauti šimtu kalbų, populiarinti Lietuvoje. Remiantis šiuo metodu ir bus žadinamas vaikų smalsumas, kūrybiškumas. 

Esminė vaikams skirto festivalio „Gyvos raidės“ idėja – įtraukti jaunąją auditoriją ir jų tėvelius į kultūrinį vyksmą, sukurti ilgai išliekančius prisiminimus ir skatinti vaikus mąstyti apie literatūrą kaip apie kelionę po skirtingus pasaulius, pažintis su herojais, kurie tampa palydovais skirtingais gyvenimo tarpsniais.

Rašytoja Ignė Zarambaitė į festivalį atvyks su knygos „Stebuklingi senelio batai“ veikėju Enriku. Berniukas, kuris kaip ir visi kiti pasaulio vaikai, gyvena kasdienį gyvenimą: nenoriai dalijasi kambariu su seserimi, pasiutusiai mėgsta lakstyti koridoriais per pertraukas tarp pamokų, dievina ledus ir liūdi susidūręs su neteisybe. Viename interviu rašytoja dalijosi, kad knygos ją užburdavo nuo mažens, o užverčiant paskutinį skaitomos knygos puslapį riedėdavo ašaros. Knygos vaikus augina iš vidaus, o susidūrus su nesėkmėmis, nelaimėmis, istorijų veikėjai, su kuriais susipažįsta, stovi už nugaros ir skatina judėti pirmyn. 

Pažinti naują pasaulį bei susidraugauti kitais veikėjais kvies ir Jūra Smiltė, iliustratorė Gintarė Laurikėnienė. Ignės Zarambaitės Enriko draugiją papildys Sofija su pliušiniu žaislu begemotaite Brigita, kurios atvyks iš Jūros Smiltės slapyvardžiu pasivadinusios rašytojos Evelinos Gužauskytės knygos „Brigitos Begemotaitės ir jos draugų nuotykiai“. Pasak knygos autorės, pasakos ir eilėraščiai vaikus supažindina su skirtingomis vertybėmis, jie išmoksta atskirti gėrį nuo blogio. Knygos padeda ugdyti ne tik humoro jausmą, bet ir atsparumą. Susitikimo su Lietuvoje gimusia ir augusia, tačiau pastaruosius 30 metų JAV praleidusia autore Jūra Smilte ir G. Laurikėniene metu jaunieji skaitytojai klausysis knygos istorijų, o tada išlaisvins savo vaizduotę ir patys kurs knygeles. Šis susitikimas itin naudingas būsimiems antrų klasių moksleiviams, nes kūrinys „Brigitos Begemotaitės ir jos draugų nuotykiai“ (leidykla „Homo Liber“, 2023) įtrauktas į Kęstučio Urbos sudarytą rekomenduojamų knygų sąrašą 2 kl. moksleiviams. 

Šiemet festivalyje netruks ir muzikinių garsų. Festivalio atidarymo dieną su trenksmu nuskambės skanduotės iš Kazio Binkio poemos „Kiškių sukilimas“. Vėliau muzikinį toną tęs garsinė-patyriminė kelionė po knygą „Maestro (ne)leidžia groti“, o paskutines griausmingas natas sugros rašytojas Virgis Šidlauskas su programa „Personažų rokenrolas“. Pasak autoriaus, retas vaikas gali kantriai sulaukti knygos vidurio, jei veiksmas juda tingiau už sraigę. Tačiau dėl sraigiško lėtumo visai neverta jaudintis, nes V. Šidlausko pasirodyme vaikai taps orkestro dalimi! Ir maži, ir dideli bus kviečiami atlikti kūrinius mušant ritmą, grojant bei šokant taip, kaip širdis geidžia.

Gegužės 10 d.

10 val. vaikų „kaukėtos“ eitynės pagal Kazio Binkio „Kiškių sukilimą“ senamiestyje ir renginys Maironio lietuvių literatūros muziejaus sodelyje. Veda aktorius Remigijus Endriukaitis.

17 val. Sonata Latvėnaitė-Kričeniene, Indrė Šeputienė (leidykla „Muzikija“)

Kviečiame į muzikinę patyriminę kelionę po knygą „Maestro (ne)leidžia groti“. Šios knygos kūrėjos supažindins su maestro Šarliu Kamiliu Sen Sansu, jo gyvenimo įdomybėmis ir nuostabia „Žvėrių karnavalo“ muzika. Tinka ir mažiukams, ir dideliems – visiems mėgstantiems (arba dar ne) muziką. Trukmė 1 val., skirta 1–4 kl.

Gegužės 11 d.

12 val. Jūros Smiltės knygelės „Brigitos Begemotaitės ir jos draugų nuotykiai“pristatymas

Lietuvoje gimusi ir augusi rašytoja, jau 30 metų gyvenanti JAV, Jūra Smiltė (tikr. Evelina Gužauskytė) ir iliustratorė Gintarė Laurikėnienė kviečia jaunuosius skaitytojus susipažinti su knyga „Brigitos Begemotaitės ir jos draugų nuotykiai“ (leidykla „Homo Liber“, 2023). Susitikimo metu išgirsite istoriją iš šios knygos „Kaip Gitė ir Leonardas Liūtas gaudė banginį“, kviesime išlaisvinti savo vaizduotę kūrybinėse dirbtuvėse. Kūrinys įtrauktas į doc. dr. Kęstučio Urbos sudarytą rekomenduojamų knygų sąrašą 2 kl. moksleiviams, išspausdintą žurnale „Rubinaitis“. Ji taip pat pateko į 2023 m. išleistų geriausių knygų vaikams dešimtuką, ilgąjį sąrašą.

Trukmė 1 val. Dalyvių amžius 5–10 metų.

14 val.  Ignė Zarambaitė su literatūriniu-edukaciniu užsiėmimu „Apie ką kalba knygos ir lėlės“

Knygoje „Stebuklingi senelio batai“ rašoma apie berniuką, vardu Enrikas, kuris gyvena kaip ir visi kiti pasaulio vaikai – nenoriai dalijasi kambariu su seserimi, pasiutusiai mėgsta lakstyti koridoriais per pertraukas tarp pamokų, dievina ledus ir liūdi, susidūręs su neteisybe. Kai netenka senelio, Enrikui atrodo, kad jau niekada nebeturės tokio gero draugo, nebeišgirs tokių įdomių istorijų ir fotelis svetainėje amžinai liks riogsoti tuščias. Bet tuomet jis atranda… senelio batus. Ir prasideda stebuklai! Susitikimo metu rašytoja pasakos apie knygą ir savo stebuklingą daiktą – futbolo batelius, kadais padovanotus jai tėčio. Su rašytoja pristatyme taip pat dalyvaus knygos veikėjas Enrikas – Ignės rankų darbo teatrinė lėlė. Dirbtuvių metu vaikai sukurs po kartoninį-tekstilinį veikėją.

Trukmė apie 1 val., skirta 1–4 kl.

16 val. Virgis Šidlauskas su programa „Personažų rokenrolas“

Kviečiame visus visus vaikus tapti orkestro dalimi! Jūs padėsite atlikti kūrinius – mušite ritmą, skleisite juokingus garsus, šoksite kaip norėsite. Ir išgirsite apie rašytojo Virgio Šidlausko knygų gimimą, personažus, kilusias idėjas, nes jo kūryba glaudžiai susijusi su muzika. Galiausiai knygų veikėjus suburs į muzikos grupę ir visa tai pagardins linksmais piešiniais bei smagiomis dainomis. Bus tikrai šaunu, dalyvauk ir Tu!

Trukmė apie 1 val. Dalyvių amžius 5–10 metų.

Užsiėmimai nemokami.

Renginių metu bus fotografuojama ir filmuojama.

Festivalį remia Kauno miesto savivaldybė #iniciatyvosKaunui
Partneriai: Kauno literatūros savaitė

Rėmėjai:

Virtualios realybės pramogų arena „PartyTime“ »»

Dj studija „Atik Esup“ »»

Sodyba (ūkis) „Gyvas kalnas“ »» 

Meno terapijos ir socializacijos institutas „Vyta“ »»

Inovatyvaus švietimo platforma „Edulandas“ »»

Žaidimų kambarys „Monkey“ »»

Vaikų žaidimų kambarys „Džiunglės“ »»

Kino teatras „Forum Cinemas“ »»

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ »»

Asociacija „Slinktys“ »»

Leidykla „Žalias kalnas“ »»