English
Žurnalų archyvas

Lapkričio „Kaunas pilnas kultūros“ – apie spalvas mieste, drobėje ir sieloje 

1 lapkričio, 2023, KPK redakcija | Mėnesio tema, Naujienos

Prieš kurį laiką Nacionalinė turizmo skatinimo agentūra „Keliauk Lietuvoje“ užsienio auditorijoms pristatė Lietuvos spalvų kampaniją „Discover colours you never knew existed“. Šalia šaltibarščių rožinės ir ruginės duonos juodos sąraše buvo ir Kauno modernizmo pilka… Suklusome – negi tikrai iš šalies esame regimi kaip pilkas miestas? Juk spalva – ne tik dažų sluoksnis, bet ir nuotaika, vertybės, komunikacijos priemonė, svarbus gyvenimo ingredientas, veikiantis net psichologinę sveikatą.

Žinoma, monochromas padeda atkreipti dėmesį į faktūras, linkius, laiko žymes, žmogaus pėdsakus ir kitus niuansus, kuriuos užgožia gamtos ar materijos spalvos. Tapytoja Milda Gailiūtė būtent pilką yra išsirinkusi kaip Kauno miesto spalvą – tiesa, jos teptukas griebia plačiau nei modernizmas, o daugiabučių kvartalai paveiksluose atsiskleidžia išties jautriai ir nebanaliai. Užsukti pas Mildą į studiją seniai ieškojome progos, kaip ir pas Eleną Balsiukaitę-Brazdžiūnienę ir Eimutį Markūną, dailininkus, savo idėjomis ir ekspresija praaugusiems grupes ir bendruomenes.

Viršelio iliustracijos autorius – Tadas Vincaitis-Plūgas. Fotografijos autorius – Donatas Stankevičius. Fone – jo kolekcijoje esantis paveikslas, kurio autorius nežinomas.

Visgi galutinai taškus ant i renkantis lapkričio numerio temą uždėjo dar rugsėjį mus ištikęs įvykis – to paties Kauno modernizmo įtraukimas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Netrukus po to Valstybinė kultūros paveldo komisija pirmą kartą įteikė kultūros paveldo apdovanojimus „Paveldo DNR“. Asmenybių kategorijoje triumfavo Karolis Banys ir Petras Gaidamavičius, į kurių sausį atvertą antrąjį muziejų su diktofonu ir fotoaparatu dar nebuvome užsukę! Viskas, derinam.

Kad Kauno spalvų spektrą ir jo poveikį žmogui suvoktume šiek tiek geriau (ir matytume giliau nei viršutinis, kartais iš tiesų pilkas sluoksnis), dar susitikome su dviem savo sričių profesionalėmis – viena iš dailės terapijos profesijos pradininkių Lietuvoje Sigita Kupčiūniene ir architekte, kultūros paveldo apsaugos bei polichromijos tyrimų specialiste Regina Žukauskiene. Na, o paskutinė temos stotelė – žinoma, modernistiniame name. Vytauto prospekte ne taip seniai įsikūrė itin aukštos kokybės paslaugas ir tikriausias spalvas fotografams bei kitų sričių menininkams siūlanti studija. 

Nemokamo žurnalo ieškokite visur Kaune ir kai kur Vilniuje. Skaitmeninė versija – ISSUU.