Žurnalų archyvas

Kęstučiui Navakui –  paroda „Mes silpnesni už daiktus“  

15 sausio, 2024, Maironio lietuvių literatūros muziejaus inf. | Naujienos

Sausio 25 d. 17 val. Maironio lietuvių literatūros muziejus kviečia į išskirtinės parodos „Mes silpnesni už daiktus“ atidarymą. Kęstučio Navako 60-ies metų jubiliejui skirta paroda siekiama atskleisti jo ryškią, gal net ekscentrišką asmenybę ir svarų kūrybinį palikimą bei papasakoti ne tik apie K. Navako kūrybą, bet ir apie jo gyvenimo būdą.

Parodos atidaryme dalyvaus rašytojo pirmasis redaktorius, draugas, poetas, eseistas Donaldas Kajokas, jo kūrybą skaitys aktorius Vytautas Gasiliūnas. Taip pat visų lauks unikalus reginys – poeto ir menininko Dominyko Andriuškevičiaus vintažine kamera filmuotuose kadruose pamatysime K. Navako namus.

„Parodos atidarymo diena – sausio 25 d. – pasirinkta neatsitiktinai, nes panašiu metu žiemą švenčiamas klasiko Lordo George’o Gordono Byrono gimtadienis. Tai vienas iš poeto mitų ir išrinktųjų, kurio gimtadienius jis švęsdavo kiekvieną žiemą. Eilėraštyje „continental“ K. Navakas pasakoja apie daiktus, citatas, rankraščius, kurie pergyvena žmones – net ir pačius garsiausius menininkus. Neseniai išėjęs rašytojas paliko namus, kurie vis dar saugo tyliai kažko tebelaukiančius daiktus – vertingus ir visai beverčius, tačiau su savomis istorijomis, sugėrę visas įmanomas gyvenimo spalvas. Namai – tai veidrodis, atspindintis jame gyvenusįjį. „Artistiški“ K. Navako namai ypač. Todėl parodoje ir leisime jiems kalbėti,“ – mintimis apie parodą dalinasi parodos kuratorė Audronė Meškauskaitė.

Maironio lietuvių literatūros muziejuje veiksianti paroda „Mes silpnesni už daiktus“ – tai trys įsivaizduojami kambariai, mėgdžiojantys tikruosius, jaukiai pasislėpusius mažame Žaliakalnio namelyje. 

Parodoje lankytojai turės galimybę susipažinti su poeto legendomis, kurias jis taip mėgo apie save kurti, bei išvys iki šiol neskelbtus žymių poetų vertimus, prie kurių poetas dirbo paskutiniuosius metus, bet taip ir nespėjo išleisti knygos.

Paklausta, ko tikrai gali tikėtis lankytojai, kuratorė A. Meškauskaitė dalinasi: „Žinoma, muzikos – nuo mėgstamos klasikos iki sunkaus roko, – nes tai buvo esminis jo gyvenimo vektorius šalia literatūros. Ir namai, kurie tebesaugo jo buvimą. Parodoje jų vaizdas bus įamžintas nuotraukose.“

Paroda veiks iki 2024 m. kovo mėnesio pabaigos. Ją parengė Maironio lietuvių literatūros muziejaus parodų kuratorė Audronė Meškauskaitė ir dizainerė Inga Zamulskienė.