Žurnalų archyvas

Kauno tvirtovės V forte vaikai kviečiami ieškoti nematomo draugo 

6 rugsėjo, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

Netradicinio teatro festivalio „Namas Nr. 4“ kūrybinė komanda rugsėjį spektakliais apgyvendins Kauno marių regioninio parko teritorijoje, netoli Vaišvydavos esantį, Kauno tvirtovės V fortą. Pirmuosius apsilankyti V forte ir kartu patirti netradicinio teatro džiaugsmą rugsėjo 9 dieną, kviečiami vaikai spektaklyje „Nematomas draugas“.  

„Nematomas draugas“ – tai V forto erdvėse gimusi spektaklio idėja apie du draugus, kurie niekada nesusitinka, bet nujaučia apie vienas kito buvimą. Mokslo metams dar neįsibėgėjus, rugsėjo 9 dieną, penktadienį, netradiciniame spektaklyje laukiami moksleiviai. Rugsėjo 10 dieną, šeštadienį, leistis į nuotykį kviečiami visi norintieji. 

Organizatorių nuotr.

Spektaklio metu kūrybinė komanda vaikus kviečia atrasti ir kartu tyrinėti 140 metų siekiančią Kauno tvirtovės V forto istoriją, gamtos pažinimo ir draugystės temas. Vaikai bus įtraukti į tikrą detektyvą: iki šiol forte vyksta labai paslaptingi dalykai. Du pagrindiniai spektaklio veikėjai krečia vienas kitam smagias ir netikėtas išdaigas, palieka žinutes, kartu liūdi ir džiaugiasi, bet iki šiol vienas kito nėra matę. Kas jie tokie? Gal jie tiesiog yra nematomi? Kiekviena aplankyta forto erdvė atskleis po mažą paslaptį ir leis vis labiau priartėti prie atsakymo. Tai jau antrasis festivalio organizatorių, Renatos Bartusevičiūtė ir Paulinos Pranciškos Nešukaitytės, režisuojamas spektaklis vaikams. Pirmasis spektaklis „Sekretas“ pernai metais pasakojo Panemunėje stovinčio namo istoriją.

„Kaip ir praeitų metų spektaklį, taip ir šių, vadiname spektakliu – nuotykiu. Tikime, kad paslaptingos V forto erdvės  pažadins vaikų smalsumą bei vaizduotę, po pasirodymo jie išeis ne tik kupini įspūdžių, bet ir žinių apie patį fortą. Mūsų tikslas yra suteikti galimybę ne tik patirti, koks įdomus, įvairus bei skirtingas gali būti teatras, bet ir pamatyti, kaip ta pati erdvė, turinti labai aiškią paskirtį, skirtingomis aplinkybėmis gali būti panaudojama visiškai skirtingai“, – pasakoja scenarijaus autorė ir režisierė Renata Bartusevičiūtė.

Organizatorių nuotr.

„Praeitų metų vaikiško spektaklio kūrybinis procesas nustebino mus pačias: mes atrodome Panemunę, nors abi esame kaunietės, pamatėme ją visai kitomis akimis. Šių metų spektaklis netikėtai nuvedė ne tik į forto ir Kauno karinės istorijos pažinimą, bet ir į gyvūnijos pasaulį. Manau, kad ir spektaklio žiūrovai galės pasimėgauti ne tik menu, bet ir naujomis žinomis apie ten namus radusius gyvius. Nekuriame istorinės rekonstrukcijos, priešingai, fortą norime pripildyti magiškais ir paslaptingais dalykais“, – pasakoja spektaklio režisierė ir scenografė P. P. Nešukaitytė.

Pagrindinius vaidmenis atliks Nacionalinio Kauno dramos aktoriai: Kamilė Lebedytė ir Motiejus Ivanauskas.  Pasak aktorių, prisijungti prie šio spektaklio paskatino jo kitoniškumas. Kol scenarijus yra  ant popieriaus, viskas atrodo kaip painus detektyvas: juk visos erdvės turi labai specifinius pavadinimus: puskaponieriai, kazematai, sandėliai, ventiliacijos šachtos. Bet kai esi vietoje, pačiame forte, ir seki pasakojimo linija, viskas vyniojasi, tarsi, siūlų kamuoliukas. 

Ne tik pramogauti, bet ir edukuoti

Kūrybinė komanda pasakoja, kad kuriant  šį spektaklį buvo svarbu papasakoti ne tik linksmą dviejų veikėjų draugystės istoriją, bet per ją papasakoti ir paties V forto istoriją. Prieš kuriant scenarijų, komanda fortą apvaikščiojo kartu su gide Vita Valantikonytė, kuri dirba „Kauno tvirtovės parke“ – organizacijoje, prižiūrinčioje visus Kauno tvirtovės fortus ir šį paveldą siekiančioje pritaikyti šiuolaikiniams visuomenės poreikiams.

 „Kūrybinio proceso metu buvo  svarbu ne tik susirinkti, kiek įmanoma daugiau žinių apie fortą iš rašytinių šaltinių, bet tas istorijas išgirsti gyvai, vaikštant po konkrečias erdves. Spektaklis nėra apkrautas faktais, tai nėra istorinė ekskursija, atrinkti faktai šmaikščiai įpinami į mūsų pagrindinių veikėjų išgyvenimus bei gyvenimo istoriją. Tikime, kad tokiu būdu papasakotą istoriją vaikai kur kas geriau prisimins ir ją supras“, – pasakoja R. Bartusevičiūtė. 

Organizatorių nuotr.

Norintiems daugiau ir plačiau sužinoti V forto istoriją, šeštadienį, rugsėjo 10 d., po spektaklių parodymo, yra organizuojama ekskursija su gide. Visi norintieji bus kviečiami pasilikti ir dar kartą forto erdves pažinti tik istorinių faktų kalba.

Prieš pradedant kūrybinį procesą, komanda taip pat konsultavosi ir su Kauno marių regioninio parko biologu Mindaugu Kirstuku. Buvo svarbu sužinoti, ar vykdomos veiklos nesutrukdys fortuose gyvenantiems šikšnosparniams. Biologas nuramino, kad būtent šis fortas nėra labai mėgstamas šių gyvūnų. Pasak jo, „tai nedidelis, prapučiamas fortas, kuriame nėra tinkamų požemių masinei šikšnosparnių žiemavietei. Galima rasti pavienių rūšių, bet ne tokį kiekį, dėl kurios būtų įsteigtas draustinis ar specialiai kitais būdais saugoma teritorija“. Be to, vasarą, kuomet šikšnosparniai yra aktyvūs, įvairi veikla fortuose galima. Kūrybinė komanda tikina, kad šikšnosparnių bijoti neverta, o ir spektaklio metu vieną kitą tikrai bus galima sutikti. 

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė. Bilietus platina bilietai.lt. Visa festivalio programa –  www.namaskurti.lt