Žurnalų archyvas

Festivalis NAMAS Nr. 4 spektaklius apgyvendins Kauno tvirtovės V-ajame forte

2 rugpjūčio, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

Ketvirtasis netradicinio teatro festivalis „Namas Nr. 4“ rugsėjo 9–16 dienomis apsigyvens Kauno tvirtovės V forte. Prieš 140 metų pradėtas ir per kelis metus pastatytas fortas, esantis šalia Kauno marių, kol kas mažiausiai iš Kauno fortų kultūriškai įveiklintas. Festivalio komanda metė sau iššūkį – bent trumpam jame apgyvendinti teatrą.

„Ieškant erdvės šių metų festivaliui, karinis kontekstas paragino atsigręžti į Kauno fortus, kurie buvo statyti rūpinantis miesto gynyba. Labiausiai sudomino V fortas, kurio pastatų išdėstymą nulėmė vietovės reljefo ypatybes. Be to, šiuo metu forte veikia sporto klubas „Legionas“, kuris organizuoja dažasvydį ir šratasvydį. Galima sakyti, teritorija iki šių dienų yra pritaikyta taktinėms karinėms užduotims ir vienintelė atlieka savo pirminę paskirtį“, – apie erdvės pasirinkimą pasakoja viena iš festivalio organizatorių Paulina Pranciška Nešukaitytė.

V fortas. Organizatorių nuotr.

Kauno marių regioninio parko teritorijoje, netoli Vaišvydavos, esantis fortas buvo pradėtas statyti caro Aleksando III nurodymu, dalyvavo Kauno tvirtovės gynyboje, tačiau nuo tiesioginės priešų artilerijos nenukentėjo. Fortas apsuptas gynybiniu grioviu, jame buvo įrengtos kareivinės, parako sandėliai, slėptuvės. Tarpukaryje forte veikė Lietuvos kariuomenės ginklų dirbtuvės, sovietmečiu – kareivinės pritaikytos sunkvežimių garažams.

„Regis, kasmet festivalio erdvė vis ekstremalėja. Bet šių metų kontekstas dar kartą privertė viską apmąstyti: net ir patogumo klausimą. Nemažai fortų jau yra neblogai sutvarkyti, juose vykdomos įvairios kultūrinės veiklos, bet V fortas būtent tuo ir sužavėjo – jis dar nesulaukė savo eilės, nors erdvės labai įdomios. Tad nutarėme žengti tą pirmą žingsnį“, – teigia festivalio organizatorė Renata Bartusevičiūtė.

Pirmieji fortą išbandys vaikai

Kaip ir kasmet, pirmosios festivalio veiklos – vaikams skirtos stovyklos – prasideda dar vasarą. Šiemet tradicijos nelaužomos: susipažinti su netradiciniu teatru dienos stovyklos „Kuriame teatrą“ metu, rugpjūčio 22–26 d., kviečiami 13–16 metų paaugliai. Kūrybinė komanda dalyvius supažindina su įvietintu teatru, kviečia išbandyti šviesos, šešėlių, cirko, akrobatikos, pojūčių bei objektų teatrų elementus.

Festivalį rugsėjo 9 d., penktadienį, atidarys spektaklis-nuotykis vaikams „Nematomas draugas“. Mokslo metams dar neįsibėgėjus, šią dieną apsilankyti kviečiami moksleiviai. Rugsėjo 10 d., šeštadienį, leistis į nuotykį kviečiami visi norintieji. „Nematomas draugas“ – tai V forto erdvėse gimusi spektaklio idėja apie du draugus, kurie niekada nesusitinka, bet nujaučia apie vienas kito buvimą. Vaikai leisis su dviem pagrindiniais personažais į nuotykių pilną kelionę po forto erdves: kareivines, sandėlius, kaponierius. Jie sužinos ne tik daug įdomių faktų apie patį fortą, bet tuo pačiu metu bandys išsiaiškinti, kas gi tas draugas, kurio niekaip nepavyksta pamatyti.

Rugsėjo 10 d., sekmadienį, forte lankysis režisierės Monikos Klimaitės judesio spektaklis „Pykšt pokšt tratata“. Tai fragmentiška, fikcija ir dokumentine medžiaga paremta, intensyvi, 100 min. trunkanti karo autopsija, kurios centre – karo ir žmogaus santykis. 9 istorijas – tarsi po karo išsibarsčiusias skeveldras, jungia žaidimas „Pamarskomu“, kuris lemia, kas gyvens, o kas mirs. Tai nesurežisuotas spektaklio motyvas – sąmoninga aliuzija į karo absurdą ir išgyvenimo jame loteriją. Prisidėti prie žaidimo bus pakviesti ir žiūrovai, kurie ir nulems jo pabaigą.

Kviečia jungtis

Festivalio komanda šiemet pirmą kartą skelbia atvirą festivalio dieną visiems scenų menų kūrėjams. Rugsėjo 11 d., sekmadienį, kviečia savo kūryba užpildyti forto erdves, tiksliau forto kareivines. Norintieji dalyvauti festivalyje, turėtų susisiekti su kūrybine komanda el. paštu info@namaskurti.lt.

„Tai gali būti šokis, instaliacija, pasirodymas, o gal sutartinė – nesame apibrėžę žanro. Šiuo kvietimu norime atkreipti dėmesį į pačią erdvę bei pakviesti kūrėjus kartu išgyventi tą jausmą, kaip ta pati erdvė skirtingu metu gali būti panaudota skirtingai: vieną dieną čia galime švęsti meną, kitą dieną – čia gali vykti kariniai veiksmai“, – apie sumanymą kalba R. Bartusevičiūtė.

Kūrybinės dirbtuvės su menininkėmis iš Didžiosios Britanijos

Pasak P.P. Nešukaitytės, Kaunui nešant Europos kultūros sostinės titulą, kuomet renginių pasiūla yra itin didelė, festivalio veiklos labiau orientuotos į edukacinį procesą. Tuo tikslu į Kauną atvyksta gerai žinomo bei Didžiojoje Britanijoje jau daugiau nei penkiolika metų veikiančio teatro „Dante or Die“ menininkės: Lucy Dear ir Fiona Watson. Jos rugsėjo 12 – 17 d. ves kūrybines dirbtuves mūsų šalies teatralams.

„Dante or Die“ teatras kuria kamerinius įvietinto teatro spektaklius, pasitelkdami kasdienybės aktualijas, humoru persmelktą aštrią kalbą, kuri skatina žiūrovus permąstyti savo santykį su jiems įprastomis erdvėmis. Iki šiol savo spektaklių dėka teatro kūrėjai yra transformavę viešbučio, baseino, kavinių ir kitas teatrui neįprastas erdves.

„Dante or Die“. Kamal Prashar nuotr.

Kūrybinės dirbtuvės, skirtos įvairią patirtį turintiems teatro atstovams, kurie nori daugiau pasigilinti į įvietinto teatro subtilybes. Anglų kalba vyksiančiose dirbtuvėse kviečiami dalyvauti aktoriai, režisieriai, scenografai ir kiti teatralai, grupę sudarys iki 15 žmonių. Dirbtuvės yra mokamos. Norintys dalyvauti, kviečiami užpildytii šią formą: https://forms.gle/bJsRtgH3gYmVQvPL6

Rugsėjo 16 d., penktadienį, 19 val. teatro „Dante or Die“ menininkių ir lietuvių dalyvių komanda visą savaitę V forte kurtas pasirodymas, uždarys jau ketvirtąjį festivalį. Kokią formą, pavidalą ar spalvas įgis pasirodymas – kol kas sunku pasakyti, tai bus bendro kūrybinio darbo rezultatas. Juo pasidžiaugti, jį pamatyti, jame nemokamai dalyvauti bus kviečiami visi norintieji.

Vis daugiau įvairių veiklų

Kūrybinė komanda džiaugiasi, kad prie festivalio veiklų jungiasi ir tose pačiose erdvėse jau veikiančios organizacijos. Rugsėjo 10 d., šeštadienį, po vaikiškų spektaklių, 15 val. ne tik žiūrovai, bet ir visi norintieji bus kviečiami pasilikti ir sudalyvauti Kauno tvirtovės V forto ekskursijoje. Ekskursija organizuoja viešoji įstaiga „Tvirtovės parkas“, bilietus bus galima įsigyti vietoje.

Tuo tarpu rugsėjo 11 d., sekmadienį, vidurdienį festivalio komanda ir forte veikiantis „Legionas“ kviečia griebti teptukus ir festivalio motyvais padailinti kai kurias erdves, o po dažymo sesijos, apie 13 val., nemokamai išbandyti lazerių kovas. Tai strateginio, sportinio pobūdžio pramoga, aktyvumu primenanti dažasvydį, tačiau vietoje dažų kamuoliukų naudojamos lazerio kulkos (spindulys). Kviečiami 8–14 m. vaikai, būtina registracija el. paštu info@namaskurti.lt, vietų kiekis ribotas.

„Legiono“ nuotr.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė. Festivalį organizuoja viešoji įstaiga INCA LT. Festivalio programa: www.namaskurti.lt. Bilietus platina „Tiketa“.