Žurnalų archyvas

Kauno tvirtovės V forte – spektaklis apie karą (baigtį nulems žiūrovai)

2 rugsėjo, 2022, Organizatorių inf. | Naujienos

Jau kitą sekmadienį, rugsėjo 11 dieną, netradicinio teatro festivalis  „Namas Nr. 4“ kviečia į Kauno tvirtovės V fortą, kuriame vyks po, regis, gana vaikišku pavadinimu ,,Pykšt pokšt tratata“ besislepiantis judesio spektaklis. Tiesa, jis skirtas ne vaikams, nors režisierė Monika Klimaitė kūrybiškai įpina žaidimo motyvus ir kviečiame pačius žiūrovus nulemti istorijos pabaigą, spektaklyje skleidžiasi visais laikais aktuali karo ir šiuolaikinio žmogaus santykio tema. 

Spektaklio siužetas sudarytas iš 9 skirtingų fragmentų – įkvėptų Euripido tragedijos ,,Trojietės“ ir asmeninės dokumentinės medžiagos. Ji surinkta iš kūrybinės komandos senelių bei artimųjų, kurie išgyveno tiesioginę karo grėsmę ir jo pasekmes – tremtį. Pasak M. Klimaitės, jau vaikystėje per žaidimus kiekvienas susipažįsta su karu. Jis toliau lydi visą gyvenimą, kaip savaime suprantamas dalykas. Spektaklio metu kūrybiniai komandai norėjosi apie karą kalbėti ne abstrakčiai, o surasti tiesioginį sąlytį su savimi, analizuoti, kas mums yra ir ką reiškia karas. 

Organizatorių nuotr.

Spektaklyje veikiantys du aktoriai – Dovilė Klementjeva ir Martynas Klementjevas, įkūnija daugiau nei 10 skirtingų personažų, charakteristikų ar fenomenų – vaikus, vesterno herojų ,,kailyje“, Julijų Cezarį/ Josifą/ Staliną/ Adolfą Hitlerį ir tremtinį, karą ir beprotybę, išeinantį ir liekantį, kareivius, mylimuosius, Kasandrą ir Taltibijų, Tėvą/ sūnų/ brolį/ vyrą ir mirusiąją, Ievą ir Adomą, ir galiausiai save pačius – Dovilę ir Martyną. Spektakliu kūrybinė komanda nesistengia atkurti praeities – tiesiog siekia suprasti istorijos atspindžius dabartinio žmogaus sąmonėje. 

„Šiemet festivalis apsigyvena netoli Vaišvydavos esančiame Kauno tvirtovės V forte. Šią erdvę, žinoma, pasirinkome neatsitiktinai. Nors fortai ir buvo statyti miesto gynybiniam įtvirtinimui, šiandien jie nėra skirti kariniams tikslams, juose vykdoma kita, dažniausiai edukacinė arba kultūrinė veikla“, – pasakoja festivalio organizatorė R.Bartusevičiūtė.

Organizatorių nuotr.

Pasak jos, galvojant apie festivalio programą, nebuvo siekiama, kad pasirodymuose būtų analizuojamos tik karo temos. Priešingai, norima parodyti forto įvairiapusiškumą, tačiau judesio spektaklis ,,Pykšt pokšt tratata“ puikiai tinka kalbėti apie tai, kam šis fortas ir buvo sukurtas. Tuo labiau, kad 9 istorijas – tarsi po karo išsibarsčiusias skeveldras, jungia žaidimas ,,Pamarskomu“.  Tai nesurežisuotas spektaklio motyvas – sąmoninga aliuzija į karo absurdą ir išgyvenimo jame loteriją. V forto kareivinių prieigose vyksiančiame spektaklyje, prisidėti prie žaidimo bus pakviesti ir žiūrovai, kurie ir nulems jo pabaigą: kas gyvens, o kas mirs.

Iš Panevėžio atkeliaujantį „nOrmalaus teatro“ ir teatro „Menas“ bendrą darbą, V forte bus galima pamatyti rugsėjo 11 d. 18 val. Festivalio organizatoriai primena, kad  atvykstant į V forto erdves,  žiūrovams reiktų apsirengti šiltai ir patogiai, lyjant lietui, nepamiršti skėčio ir tinkamai apsiauti. Bilietus platina bilietai.lt.

Netradicinio teatro festivalis „Namas Nr. 4” vyks rugsėjo 9 – 16 d.  Visa festivalio programa –  www.namaskurti.lt. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.