Žurnalų archyvas

Gyvenimo sistemos šokio spektaklyje „Signalas“

13 kovo, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Choreografas ir šokėjas Paulius Prievelis, kūryboje narstantis žmogaus būsenas ir dažnai besirenkantis fiziškumą, pristato premjerą – šokio spektaklį „Signalas“. Pasirodyme dvylika jaunų šokėjų kūnu ir judesiais analizuoja struktūras ir sistemas, kuriose gyvename. Žmogaus tarpusavio santykius siekiama tyrinėti per geometrines figūras ir linijas bei iš anksto suplanuotas transformacijas. Ieškoma, kada žaidimas virsta lenktynėmis.

Choreografą Paulių Prievelį šiam spektakliui įkvėpė jo mokiniai. Bendraujant su jaunaisiais šokėjais dažnai nuskambėdavo frazės nukreiptos prieš švietimo, visuomenės ar įvairias socialines sistemas, darančias įtaką mūsų elgesiui. „Norėjau sukurti jiems erdvę garsiai kalbėti apie sistemas bei aiškiau į jas pažvelgti“, – teigia spektaklio sumanytojas P. Prievelis. 

„Kūrybinio proceso metu teko nemažai laiko praleisti su mokiniais tiesiog kalbant, klausant, bandant įžvelgti priežastis ir veiksnius kurie lemia jų patiriamą būseną ir jausmą. Dirbant pastebėjau, kad tam tikros mintys ir idėjos, kylančios mokiniams, aktualios ir vėlesniuose gyvenimo etapuose: sistemoje lengva paskęsti, lengva prasmegti ir pamiršti kas esi, ko sieki ir kuo nori būti, pameti žaismingumą ir vaikišką gyvenimo džiaugsmą“, – pasakoja kūrėjas. 

Paulius Prievelis. Monikos Sėdžiūtės nuotr.

Jis pabrėžia, jog, kaip choreografas, jokiu būdu nesiekia kažko de-sisteminti. Jo tikslas – pažvelgti į patį žmogų. Analizuoti, kaip jis jaučiasi sistemoje. Pasak šokėjo, žmonijos racionaliam funkcionavimui reikalinga sistema, tačiau pati sistema neleidžia tam tikroms žmonių grupėms ar asmeniniams gebėjimams atsiskleisti. „Tai tarsi žaidimas, savęs paieškos. Visai kaip realiame gyvenime: turime išmokti „žaisti“ su sistemomis ir struktūromis kuriose mes gyvename. Gan simboliška, kad spektaklio premjera vyks kovo 11 d. – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Manau, tai puiki data apmąstyti kur mes esame ir kaip jaučiamės savo sukurtose sistemose ir struktūrose. Ir paklausti: ar galime geriau?“, – mintimis dalinasi P. Prievelis.

Kūrybinę komandą pastiprino šokėja ir choreografė Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė. Drauge su choreografu Pauliumi Prieveliu ji leidosi į spektaklio kelionę: prisidėjo kaip repetirotė ir minčių šokėjams transliuotoja, taip pat dalinosi mintimis ir įžvalgomis bei kėlė svarbius klausimus. Spektaklį atlieka dvylika jaunų šokėjų – Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos ugdytinių. Laisvė improvizacijai jiems suteikiama kuriant tarpusavio santykius scenoje. O scenografija spektaklyje tampa kūnais piešiami šokio brėžiniai. 

Jurgos Urbonaitės nuotr.


Šokio spektaklio „Signalas“ kūrėjai balandžio 19 d. kviečia susitikti Kauno Miko Petrausko Scenos Menų mokyklos Choreografijos skyriuje V. Krėvės pr. 50 (renginys nemokamas).