Žurnalų archyvas

Festivalyje „Cirkuliacija“ – pasaulinės premjeros ir šiuolaikinį cirką kuriančios moterys

27 kovo, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Trys savaitgaliai ir šešios asmeniškos cirko kalba papasakotos istorijos. Iš jų – trys pasaulinės premjeros. Visa tai galės pamatyti, patirti, pajausti gegužės 30–birželio 16 dienomis jau aštuntą kartą Lietuvoje vyksiančio tarptautinio šiuolaikinio cirko festivalio „Cirkuliacija“ žiūrovai. 

„Šiemet festivalis bus kaip niekada asmeniškas, o jo tema – „Biografijos“. Norime papasakoti asmenines atlikėjų istorijas įvairiomis šiuolaikinio cirko kalbomis. Mes visuomet skatinome pažinti menininkus, o ši programa kviečia tai daryti kiek įmanoma giliau. Festivalio žiūrovai galės įsitikinti, koks platus yra cirko žodynas, kiek skirtingų išraiškos priemonių jis gali pasitelkti pasakodamas apie save“, – teigė festivalio meno vadovas režisierius Gildas Aleksa.

Festivalyje kiekvieną savaitgalį bus pristatyti du skirtingi spektakliai – trys savaitgaliai, šešios istorijos, papasakotos 16 kartų. 

„Trys iš jų – pasaulinės premjeros. Tai reiškia, kad ilgametės patirties ir įdirbio dėka mes žinojome, kurie menininkai savo kalba ir išradingumu bus įdomiausi Lietuvos žiūrovui. Labai džiaugiamės, kad savo premjeroms jie pasirinko būtent mūsų festivalį. Lietuvos žiūrovai šiuos spektaklius išvys pirmiau už kitų šalių žiūrovus. Manau, kad tikrai turime kuo didžiuotis“, – sakė G. Aleksa, akcentavęs, kad šių metų programa buvo sudarinėjama kelis metus. 

Dar vienas netikėtas momentas – visoje programoje pasirodys tik vienas vyras, tad šių metų festivalyje savo kūrybą pristatys šiuolaikinį cirką kuriančios moterys. G. Aleksa sako, kad šiuolaikinis cirkas, kaip ir kiti scenos menai, labai dažnai pristato jauno baltaodžio vyro standartą: „Pernai turėjome galimybę kvestionuoti cirko europietiškumą, o šiemet parodysime, jog jis nepriklauso tik vienai privilegijuotai lyčiai. Ateityje tikimės paneigti ir mitą, kad cirkas priklauso tik jauniems.“

Trupę „AcCompany ME“, kurioje yra ir lietuvaitė Monika Neverauskaitė, įkvėpė angliškas žodis „pace“, reiškiantis tiek ritmą ir žingsnį, tiek ir ritmingą žingsnį. Pasirodyme analizuojama kelionė, į kurią leidžiamės su kitu žmogumi. Šiuo kūriniu menininkų duetas siekia palikti pozityvią ir širdžiai mielą žinutę. Spektaklyje siūloma pažvelgti į intymią santykių erdvę: jame atskleidžiamas komandinis darbas, būtinas, kad viskas veiktų… Tikslas – nesustoti, eiti kartu.
„Anchored In Air“ – tai novatoriškas oro akrobatikos spektaklis, kurį pristato „Head Over Wheels“ – cirko ribas plečianti akrobatų trupė, jungianti negalią turinčius ir jos neturičius menininkus. Debiutinis jų spektaklis pakvies į skraidančių neįgaliųjų vėžimėlių, garsinio vaizdavimo ir gravitacijai nepaklūstančios akrobatikos pasaulį, jungiantį cirką, šokį, tekstą ir gyvą muziką.

Gabriela Muñoz (Meksika) Vilniuje ir Šiauliuose pristatys spektaklį „Julieta“. Spektaklyje pasakojama apie daug patirties ir keistenybių turinčią moterį, o kartu ir apie daugybę niuansų, kuriuos su savimi atsineša senatvė. Šiame vizualiame, neverbaliame, vienos moters fizinio teatro ir klounados spektaklyje, kalbama apie lūžį tarp jaunystės ir senatvės. Nesvarbu, ar ji ruošiasi pasimatymui su mėgstama, per televizorių rodoma dainininke, ar perpjauna paveikslus per pusę, kad jie tilptų būtent ten, kur ji nori, išlygina raukšles lipnia juosta, ar atlieka mankštą slidinėdama išsitepusi alyvuogių aliejumi – Julieta tyrinėja skirtingus gyvenimo etapus ir tai, kaip atitinkamai keičiasi ir mutuoja mūsų savivaizdis.

Tarptautinis festivalis „Cirkuliacija“ šiemet vyks Vilniuje, Naujoje Vilnioje, Kaune, Lapėse (Kauno r.), Tauragėje, Elektrėnuose ir Šiauliuose. Prieš aštuonerius metus Kaune prasidėjęs festivalis kasmet plečia savo geografiją bei su šiuolaikiniu cirku supažindina ne tik didžiųjų miestų žiūrovus. Tai – irgi viena iš festivalio misijų. 

„Cirkuliacija“ Lietuvoje jau užaugino šiuolaikinio cirko žiūrovą, kuris supranta, kad cirkas nebūtinai yra pramoga. Tai – menas, kalbantis ir apie rimtas problemas: „Mūsų žiūrovai yra pasirengę priimti rimtus spektaklius, o ne tik ateiti į cirką tikėdamiesi išvysti salto.“

Kartu su festivaliu auga ir jo edukacinė dalis. Šiemet edukacinė programa žiūrovams siūlo pažinti platesnius šiuolaikinio cirko kontekstus. Cirko istorikas prancūzas Jean-Michel Guy kviečia į dviejų dienų seminarą, kurio esmė – kaip „perskaityti“ šiuolaikinio cirko spektaklį. 

„Jis kalbės pavyzdžiais, pavadinimais, taip pat naudos šiuolaikinio cirko įrankius. Seminaras padės dar labiau įvertinti mūsų programą ne tik šių, bet ir buvusių ar būsimų metų. 

Kultūros vadybininkams siūlome seminarą apie komercinių lėšų pritraukimą. Šią sritį geriausiai išmano JAV kultūros operatoriai, todėl pakvietėme ukrainiečių kilmės amerikietę Eleną Siyanko – Niujorke esančio šiuolaikinį cirką, šokį, teatrą vienijančio centro „PS21“ meno vadovę. Ji pasidalins savo patirtimi, kaip išlaikyti kultūros erdvę, itin susijusią su vietos bendruomene, pristatyti žymiausius menininkus neturint valstybinio ar savivaldos finansavimo. 

Taip pat laukia susitikimai su menininkais, diskusijos. Apibendrintai – šiemet bus labai nemažai galimybių įgauti įrankių šiuolaikinį cirką pažinti kiek įmanoma giliau“, – kalbėjo G. Aleksa. 

Visą festivalio programą rasite www.cirkuliacija.lt 

Festivalį finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Kauno miesto savivaldybė.