Žurnalų archyvas

Ąžuolyno bibliotekoje – susitikimai su Beata Nicholson ir Mariumi Čepuliu

30 balandžio, 2024, Ąžuolyno bibliotekos inf. | Naujienos

Kultūrinio vyksmo epicentras Žaliakalnyje – Ąžuolyno biblioteka (Radastų g. 2). Artimiausiomis savaitėmis čia vyks ne vienas prasmingas susitikimas su įdomiais žmonėmis – ne tik knygų pristatymai ir aptarimai, bet ir muzikos bei meno vakarai. Kartu biblioteka skelbia ir apie renginius, kuriuos pristato kitose vietose.

Iki gegužės 7 d. bibliotekoje veikia Kauno menininkų grupės „Dailės ratas“ paroda „Simbolio atvertis“ (Galerija, 4 a.). Parodoje – devynių Kauno menininkų darbai, kuriuos vienija bendra kūrybinė idėja – atkreipti žiūrovo žvilgsnį į daugiasluoksnišką meno atvertį, išreikštą simbolių prasmėmis. Parodos autoriai: Vytautas Stasys Lagunavičius (tapyba), Marija Rastenienė (tapyba), Virginijus Kašinskas (tapyba), Edmundas Saladžius (grafika), Gintaras Pankevičius (tapyba), Gintautas Vaičys (tapyba), Artūras Slapšys (tapyba), Kazimieras Sigitas Straigis (skulptūra), Vidmantas Valentas (tapyba). Menininkai savo kūriniais vizualiai pasakoja tiek asmenines, tiek bendras patirtis, būties vientisumo pajautimą, gyvenimo bei kosmoso ciklus – ir tai perteikia universalia simbolių kalba.

Balandžio 30 d. 18.00 val. visi gamtos mylėtojai kviečiami į susitikimą su Mariumi Čepuliu ir jo naujausios knygos „Metai. Gamtos fotografo dienoraštis“ pristatymą (Žvaigždžių salėje, 2 a.). 

Marius Čepulis – daugeliui gerai pažįstamas gamtos fotografas, pelnęs ne vieną prizą Lietuvos gamtos fotografų konkurse, savo nuotraukomis ir įtaigiais, neretai šmaikščiais pasakojimais apie gyvūnus besidalijantis „Facebook“ paskyroje „Čepulio fotoklajonės“. Jis taip pat yra laidų vedėjas ir knygų apie gamtą visai šeimai autorius. Marius Čepulis ne tik pats aktyviai rūpinasi biologinės įvairovės išsaugojimu ir gyvūnų gerove, bet šiomis temomis ir šviečia visuomenę. Tai antroji Mariaus Čepulio „Gamtos fotografo dienoraščio“ knyga, gausi įspūdingų gamtos fotografijų, patarimų, ko gamtoje nepražiopsoti kiekvieną mėnesį, taip pat vaizdingų, informatyvių ir šmaikščių autoriaus pasakojimų. Jie padės geriau suprasti gamtą ir nuotykių bei netikėtumų kupinus gamtos fotografo darbo užkulisius, paprastai nepatenkančius į kadrą. Marius Čepulis per pastaruosius septynerius metus ne kartą budinosi ankstyvą rytą tam, kad užfiksuotų išraiškingų gamtos akimirkų, ir jų sukaupė visą lobyną. 

Gegužės 6 d. 16 val. Ąžuolyno bibliotekos Ąžuolo salėje (Radastų g. 2, 2 a.) vyks socialinis renginys moterims „Žydėkim, mamos! Kaip save surinkti po patirto smurto šeimoje?“. Jis skirtas mamoms, patiriančioms ar patyrusioms sudėtingą socialinę ir ekonominę krizę – smurtą artimoje aplinkoje, skyrybas, finansinį nestabilumą, emocinį disbalansą, vienišumą.

„Vieša paslaptis, kad mūsų visuomenėje yra daug mamų, kurios vienos, be jokios finansinės ar moralinės paramos augina vaikus. Gaila, kad mūsų šalyje, kurioje įvyksta kone daugiausiai skyrybų pasaulyje, tėčiams pasipusčius padus mamos su mažamečiais vaikais lieka socialinėse paraštėse. Tarsi niekas to nemato ir nepastebi, o mamos nežino, kur kreiptis pagalbos ir kaip išeiti iš keblių situacijų, nes visų pirmiausia reikia surinkti save po patirtų traumų“, – sako renginio iniciatorė Aistė Pupininkaitė, VšĮ „Mes žydim“ vadovė, jau anksčiau organizavusi renginius moterims. Susitikime dalyvaus Kauno apskrities moterų krizių centro atstovai bei Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai. Taip pat renginyjesu moterimis savo sėkmės istorija pasidalins mama, tvarių verslų mentorė, Europos socialinio verslumo ir inovatyvių studijų instituto vadovė, „ChangeMakers’ON“ įkūrėja Simona Šimulytė. 

Gegužės 6 d. 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekoje (Žvaigždžių salėje, 1 a., Radastų g. 2) lankysis dešimties kulinarinių knygų autorė, laidų vedėja ir nuomonės formuotoja Beata Nicholson. Susitikimo metu ji pristatys savo naujausią asmeninį projektą – pirmąją ne kulinarinę knygą „21 taisyklė geram gyvenimui“. Tad šįkart laukia ne pietų, o gyvenimo receptai.

„Tikrai jaudinuosi, nes tai mano pirmoji ne kulinarinė, o knyga apie gyvenimą. Tai tikrų tikriausias mano startupas, – sako Beata. – Tokias knygas svajojau rašyti jau seniai, bet vis nedrįsau. Pagaliau lygiai prieš metus ant didelio lapo pradėjau dėlioti knygos pamatus. Niekam per daug nesipasakojau, nes nenorėjau girtis, kol to darbo nepadariau.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Gegužės 7 d. 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekos Ąžuolo salėje, 2 a. (Radastų g. 2, Kaunas), Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centro Kaunistikos grupės vyresn. bibliografas dr. Mindaugas Balkus skaitys paskaitą „Ką apie tarpukario kauniečius byloja vidaus pasai?“.

Autorius pristatys Kauno regioniniame valstybės archyve saugomas 1920–1940 m. Lietuvos Respublikos piliečių vidaus pasų korteles, kuriose pateikta daug vertingos medžiagos apie tarpukario kauniečius (duomenys apie gimimo datą, vietą, užsiėmimą, tautybę, religiją, šeimyninę padėtį ir kt., yra ir asmenų fotografijos). Tai – svarbus lokalinės istorijos ir genealoginių tyrimų šaltinis. Su tarpukario kauniečių vidaus pasų kortelėmis galima susipažinti portaluose eais.archyvai.lt ir virtualios-parodos.archyvai.lt.

Gegužės 9 d. 17.00 val. Ąžuolyno bibliotekos Galerijoje (4 a.) atidaroma grafikės Dovilės Tomkutės paroda „Autoportretas tėkmėje“. Paroda veiks iki birželio 10 d.

Dailininkės Dovilės Tomkutės – legendinio kino ir teatro aktoriaus Vytauto Tomkaus dukros – paroda Ąžuolyno bibliotekoje yra ne tik dialogas su žiūrovu bei naujausio grafikės kūrybinio ciklo pristatymas. Menininkei tai – ir nostalgiškas grįžimas į prisiminimus, nes Kaunas – gimtasis jos miestas. Parodos „Autoportretas tėkmėje“ autorė, subrandinusi mąslesnį žvilgsnį į pamatines žmogaus būties problemas, savo grafikos kūriniuose pristato vidinių nuotaikų ir emocijų tėkmės naratyvą. 

Gegužės 8 d. 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekoje (Ąžuolo salėje, 2 a.) vyks jaukus vakaras bei knygos „Algirdas Lukštas. Mano mokytojas“ pristatymas. Šio menininko tapytos akvarelės puošia daugelio kauniečių namus, taip pat jis – legendinis mokytojas, 42 metus mokęs piešimo, tapybos ir gyvenimo paslapčių. 

Knygos sudarytoja, dailininko dukterėčia Asta Bendoraitienė dalijasi prisiminimais: „Algirdas Lukštas buvo mano dėdė. Jis buvo man labai svarbus, aš stebėdavau Jį ir žavėdavausi – kaip lengvai užmezga pokalbį su nepažįstamais, koks pastabus, atidus ir kaip meistriškai juokauja. Jis buvo suprantantis, atviras ir gyvas, o paauglei tai tikrai daro įspūdį. Tapydavo sekmadieniais namuose, studijoje. Susikaupęs, bet nesusireikšminęs. Klausdavo manęs, kaip pavyko, kuri akvarelė geresnė? Žinoma, tikslas buvo ugdyti.“

Asmeninio archyvo nuotr.

Gegužės 11 d. 13:00. Ąžuolyno bibliotekos Renginių erdvėje (K. Donelaičio g. 8, 3 a.) visi kviečiami pasiklausyti Kauno Stasio Lozoraičio senjorų akademijos mišraus choro „Gimtinė“ (vad. Mindaugas Šikšnius) ir bičiulių koncerto „O pavasari malonus…“.

 Šimtmečio Dainų šventei besiruošiantis choras „Gimtinė“ dalyvaus birželio 29 d. Kaune, Dainų slėnyje, vyksiančioje jubiliejinėje Dainų dienoje „Miškais kalnai žaliuoja“, tad gegužės 11 d.  koncerte bibliotekoje išgirsime dainų šventei ir chorinio dainavimo tradicijai dedikuotą programą. 

Choro archyvo nuotr.

Gegužės 11 d. 12–18 val. biblioteka dalyvaus Kauno literatūros savaitėje. „Aklame pasimatyme su knyga“ galėsite atsisakyti išankstinių nusistatymų, žinomų žmonių rekomendacijų ir knygas rinktis ne pagal viršelį, bet pagal nepažįstamojo paliktą asmeninę žinutę. Akcijos metu žmonių suneštos ir supakuotos knygos bus nemokamai dalijamos Studentų skvere (S. Daukanto g. 28, Kaunas). Kauno miesto gyventojai ir svečiai galės išsirinkti kieno nors jau perskaitytą ir tolesniam gyvenimui padovanotą knygą, nematydami viršelio, pasitelkdami tik nuojautą, trumpas užuominas bei asmenines žinutes, paliktas ant įpakavimo.

Ąžuolyno bibliotekos nuotr.

Gegužės 14 d., antradienį, 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekos (Radastų g. 2) Ąžuolo salėje (2 a.) vyks poetės, menininkės Renatos Karvelis debiutinės poezijos knygos „Moteros“ pristatymas. Autorę kalbins visuomenininkė, TV laidų režisierė, poetė Rūta Vyžintaitė-Lajienė.

Knygoje „mOterOs“ veriasi aktuali, originali ir drąsi moteriškumo samprata. Eilėraščiuose kalbama apie moteris, moterystę, solidarumą, feminizmą. Gausu kritikos šiuolaikinio pasaulio detalėms, vis dar dažnai pasitaikančioms vyrų ir moterų nelygybės apraiškoms. Eilėraščiai ironiški, provokuojantys, kviečiantys diskusijai, taiklūs ir nenuspėjami.

Mindaugo Černecko nuotr.

Gegužės 15 d., trečiadienį, 18.00 val. Ąžuolyno bibliotekos Ąžuolo salėje (Radastų g. 2, 2 a.) vyks poezijos, muzikos ir šokio vakaras, kurio metu grožinės literatūros kūrinių autorės Elvinos Baužaitės naujausius eilėraščius skaitys aktoriai Andrius Gaučas ir Agnieszka Ravdo, o poetines mintis išplėtos, joms garsų kalba atitars multiinstrumentalistas Vytenis Danielius. 

Elvina Baužaitė – Vytauto Didžiojo universitete Literatūros ir spaudos bei Teatrologijos ir scenos menų vadybos magistrantūros studijas baigusi kultūrinių straipsnių publicistė, grožinių literatūros kūrinių autorė, išleidusi septynias knygas, iš kurių keturios – poezijos rinkiniai: „Juoda spindinti rožė“ (2007); „Balta skaisti rožė (2008); „Raudona mylinti rožė“ (knyga ir kompaktinė plokštelė) (2010); „Prisimink (esu)“ (2016).  Elvina Baužaitė savo kūrybą pristato ne tik leidiniuose, bet ir pačios organizuojamuose renginiuose, kuriuose dalyvauja kūrybiniai bendraminčiai: rašytojai, skaitovai, muzikantai, šokėjai.

Žilvinas Kempinas. Elvina Baužaitė. Fosilija-portretas. 10-30. Žilvino Kempino nuotr

Daugiau renginiu – azuolynobiblioteka.lt