Pavasarinė naujiena Kauno kultūros kalendoriuje – nuo balandžio 6 d. veikti pradedanti paroda „Istorijos kvapai: nuo Kleopatros iki Napoleono“. Lietuvos švietimo muziejus kartu su parfumere Jolanta Cinaitiene kviečia įkvėpti istorijos aromatų ir simboliškai leistis į pasimatymą su skirtingų istorinių laikotarpių, tiesiogiai ir netiesiogiai Lietuvos kultūriniam gyvenimui įtakos turėjusiomis, asmenybėmis.
Žvelgiant iš istorinės perspektyvos, politiniai, kariniai ar diplomatiniai Lietuvos ryšiai su Vakarų bei Rytų kraštais lėmė reikšmingą šių šalių įtaką Lietuvos kultūros ir papročių raidai. Lietuva iki XIII amžiaus buvo veikiama Rytų pasaulio kultūros, o nuo Renesanso epochos ėmė labiau žvalgytis į Vakarus. „Vakarų mados“ paveikė ne tik meno sritis – Lietuvos diduomenė bei miestiečiai ir kasdieniame gyvenime naudojo užsienio visuomenei svarbius akcentus. Vienas tokių – kvepalai.
Parodoje „Istorijos kvapai: nuo Kleopatros iki Napoleono“ pasitelkiant atminties institucijų ekspozicijose dar retai naudojamą raiškos formą – kvapus, norima perteikti skirtingų epochų kultūrą, estetikos suvokimą nuo Kleopatros (I a.) iki Napoleono Bonaparto (XIX a.) laikų. Parfumerė J. Cinaitienė ne vienerius metus tyrinėja įvairius istorinius šaltinius, kuriuose aprašomi aukštuomenės atstovų įpročiai, asmeninės higienos ritualai. Taip pat ji analizuoja rašytinius dokumentus, iliustruojančius kvepalų ingredientų raidą ir madas. Atlikdama šį darbą parfumerė susidūrė su nemažais iššūkiais, kadangi kvepalų receptai visais laikais buvo kūrėjo gamybinė paslaptis. Daugeliu atveju informacija apie kvepalų tikslias sudėtis – labai ribota, tačiau visais atvejais pasisekė rasti konkrečiai epochai būdingų bei tuo metu naudotų kvepalų ingredientų sąrašus, kvapų išgavimo būdų ir kvepalų formų (aliejinės, kietosios ir kt.) aprašymus.
Parodoje „Istorijos kvapai: nuo Kleopatros iki Napoleono“, pasitelkiant simbolinę laiko juostą, pristatomi atkurti ir tokių istorinių asmenybių kaip Kleopatros, Avicenos, Vengrijos karalienės Elžbietos, Mumtaz Mahal, Liudviko XIV, Marijos Antuanetės, Napoleono Bonaparto naudoti kvapai ar kvepalai.
Paroda veiks 2024 m. balandžio 6 d. – spalio 26 d.