Žurnalų archyvas

Muziejų naktis artinasi: kas kaip ruošiasi?

10 gegužės, 2024, Kotryna Lingienė / „Kaunas pilnas kultūros“ | Mėnesio tema, Naujienos

Pernai skaitomiausias mūsų tinklalapyje įkeltas tekstas buvo Europos muziejų nakties anonsas. 2022-aisiais panaši suvestinė puikavosi trečiojoje labiausiai skaitytų straipsnių vietoje. Vien dėl to verta praleisti keletą valandų kompiliuojant įvairių muziejų įvairiai pateikiamą informaciją. Verta ir pasileisti į vakarinį žygį, nustebinantį net visko mačiusius muziejų entuziastus. Šiemet diena, kai muziejai duris atvers tik vakarėjant, – gegužės 18-oji. 

Kaip rašoma Lietuvos muziejų asociacijos pranešime, Prancūzijos kultūros ministerijos 20-ąjį kartą inicijuojama Europos muziejų nakties akcija šiais metais vyks gegužės 18-osios – Tarptautinės muziejų dienos – vakarą. Lietuvos muziejai pasiūlys daugiau nei šimtą nemokamų veiklų visoje šalyje. „Gražus sutapimas, jog šiemet Europos muziejų naktis vyks Tarptautinę muziejų dieną. Tarptautinės muziejų tarybos ICOM pasiūlyta 2024-ųjų metų tema ir šūkis visiems metams „Muziejai – mokymuisi ir tyrinėjimui“ puikiai atskleidžia sparčiai besikeičiančią muziejaus sampratą šiuolaikiniame pasaulyje, kuomet nuo saugojimo pereinama prie aktyvaus ryšio su bendruomene. To siekiama per įtraukiančią edukacinę veiklą, patrauklią komunikaciją. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia – Muziejų nakties renginiai yra unikalūs savo turiniu, stebina netradicine aplinka, todėl tikrai verta pasidomėti programa ir sudalyvauti daugelio jau pamėgtame kasmetiniame renginyje“, – teigia Lietuvos muziejų asociacijos valdybos pirmininkas Marius Pečiulis.

Viena iš Muziejų nakties lankymo priežasčių – bendra šventinė atmosfera, kuri tvyro mieste, šalyje, visoje Europoje.

Fenomenu, Europoje gyvuojančiu nuo 2005 metų ir kasmet viliojančiu įvairiapuse, kasdien nematoma muziejų veikla, žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ gegužės numeryje nusprendėme pasidomėti išsamiau. Įdomu, kaip užimčiausiai metų nakčiai ruošiasi didelė Kauno muziejų šeimyna, kas ją motyvuoja ir įkvepia. Ar visiems Muziejų naktis – daugiau nei eiliniai viršvalandžiai? Apie visa tai su keleto muziejų atstovais ir pasikalbėjome. Jie nepagailėjo ir nuoširdžių asmeninių rekomendacijų. O detalų planą, kur, kada ir ko eiti, pažadame publikuoti artimiausiu metu.

Gie Vilkės iliustracija 

Kokią programą rengiate šiemet? Ko paprastai labiausiai laukia jūsų lankytojai? 

Vytauto Didžiojo karo muziejus (VDKM): Dar metų pradžioje, žinodami, kokį įvykį šiais metais minime, apsisprendėme dėl temos. Muziejų nakčiai parengėme programą, skirtą Lietuvos partizaninio karo 80-mečiui. 1944 m. vasarą, atslenkant karo frontui ir artėjant antrajai sovietinei okupacijai, drąsūs Lietuvos vyrai ir moterys stojo į kovą su okupantais. Partizaninio karo istorija – tai tiltas tarp Lietuvos anuomet ir šiandien. Nei karas, nei laisvė neturi senaties termino, tad klausimas, ar tai vis dar aktualu, šiandien neturėtų kilti. Kviesime į muziejaus sodelį, kur bus įrengta stilizuota aikštelė ir pažindinama su partizaninio karo svarba, iššūkiais tuometiniams laisvės kovotojams. Kova vyko ne tik ginklais, tad bus galima patirti, kaip veikia miško spaustuvė, sužinoti apie informacijos šifravimą. Muziejuje lankysis istorikas ir rašytojas Bernardas Gailius, koncertuos „Skylė“, vyks Jono Vaitkaus vaidybinio filmo „Vienui vieni“ peržiūra. 

Lietuvos švietimo muziejus (LŠM): Šiais metais Europos muziejų naktis pasipildo šūkiu „Klasė, darbas!“, kuris prie iniciatyvos kviečia prisijungti švietimo bendruomenes. Jis taikliai atliepia ir Lietuvos švietimo muziejaus ekspozicijų pasakojimą. Muziejaus ekspozicijos turinys išlieka pagrindine ašimi ir šio renginio metu, tačiau kasmet ieškome naujų pateikimo formų, naujos visas muziejaus erdves vienijančios temos. Šįkart lankytojus kviesime pamatyti muziejų tokį, kokio įprastą dieną neišvystų, – ekspozicijos gaubsis nakties tamsa, o simbolinės šviesos ir muzikos garsų pripildytos klasės kvies susipažinti su specialiai šiai nakčiai perrengtais istoriniais, kultūriniais ir edukaciniais elementais.

Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus (ČDM): Vos paskelbus Muziejų nakties datą pradedame dėlioti ir planuoti savo veiklas, nes norisi ne tik pakviesti aplankyti muziejų, bet sukurti nekasdienišką atmosferą ir programą. Kadangi šių metų Muziejų nakties tema susijusi su edukacija, visuose padaliniuose lankytojų lauks įvairios edukacinės veiklos – nuo „Paslaptingo sodo“ A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje iki kūrybinių dirbtuvių ir dailės terapijos Paveikslų galerijoje. A. ir P. Galaunių namai-muziejus kvies susipažinti su japonų kultūra, o J. Zikaro namuose-muziejuje galėsite pasiklausyti koncerto. Istorinė LR Prezidentūra pakvies sudalyvauti interaktyviame žaidime „Atsakingų pasirinkimų naktis: muziejininkų ir edukatorių pamokos“. Temstant M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Kryžių kiemelyje kviesime pamedituoti skambant gongų ir kitų instrumentų garsams, o Velnių kolekciją kitoje gatvės pusėje nušvies instaliacija „Naktis pagauna…“. 

Kauno miesto muziejus (KMM): Kadangi šiais metais Muziejų naktis vyksta tą pačią dieną kaip ir Gatvės muzikos diena, kauniečiai ir miesto svečiai ne tik galės nemokamai aplankyti muziejaus padalinius, sudalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, ekskursijose, bet ir pasiklausyti gyvos muzikos muziejaus organizuojamuose koncertuose.

Kauno IX forto muziejus (KDFM): Šiais metais Muziejų naktį siūlysime dvi išskirtines ekskursijas. Pirmoji nukels į XX amžiaus pradžią, kai IX fortas buvo baigtas statyti ir įrengti. Ekskursijos dalyviai bus supažindinti su unikaliu Kauno tvirtovės statiniu – betonine IX forto ledaine. Kita ekskursija, į kurią kviesime, – pasivaikščiojimas po memorialinį kompleksą su legendine Kauno IX forto muziejaus gide Janina. Kauno IX forto memorialiniam kompleksui šiemet sukanka 40 metų, šia proga rengiamoje ekskursijoje dalyviai ne tik pamatys išskirtines istorines nuotraukas iš memorialo statybų, bet ir išgirs iki šiol mažai girdėtų istorijų.

Maironio lietuvių literatūros muziejus (MLLM): Kiekvienąkart galvodami programą atsispiriame nuo to, ką turime, – muziejaus archyvų, mylimų autorių ir muziejaus erdvių. Bet šiemet Muziejų naktį pradėsime jaunimui skirtu nuotaikingu renginiu, kuris lyg iš dangaus kaip dovana nukrito – į muziejų kreipėsi moksleivės iš projekto „Kauno iššūkis“. Šis aklų pasimatymų žaidimas turėtų tapti ciklu. Be to, iki vidurnakčio veiks patyriminė garso instaliacija muziejaus rūsyje. Lankytojai išgirs rašytojų, ir ne tik, balsus – tiesa, labiausiai šią instaliaciją rekomenduosime lankyti vienumoje. Muziejaus sode lauks bendrauti ir švęsti kviečiančios veiklos: muzika, literatūriniai žaidimai ir gal net skanėstai.

Ko žmonės labiausiai ieško Muziejų naktyje?


VDKM: Daugelis lankytojų nori pamatyti muziejų bei eksponatus neįprastoje šviesoje ir neįprastu laiku. Kiti nori pasinerti į neįprastas veiklas, kurių kitu metu nesiūlome. Tai gali būti ir unikalaus eksponato demonstravimas, ir pasivažinėjimas kariniu visureigiu.

ČDM: Lankytojai Muziejų naktyje labiausiai ieško naujų potyrių, edukacinių užsiėmimų, eksponatų ir erdvių, taip pat domisi muzikine programa. Naktinėtojus vilioja ir galimybė dalyvauti įvairiuose žaidimuose bei laimėti prizus. Memorialinių namų lankytojai žavisi autentika, nori susipažinti su architektūriniu ir kultūriniu palikimu, domisi interjero detalėmis bei ten gyvenusiomis asmenybėmis, jų buitimi. 

KMM: Viena iš Muziejų nakties lankymo priežasčių – bendra šventinė atmosfera, kuri tvyro mieste, šalyje, visoje Europoje. Lankytojai labiausiai ieško emocijų ir atradimo džiaugsmo. Dar vienas svarbus aspektas – darbo laikas. Dažnai išgirstame, kad žmonės seniai norėjo apsilankyti, tačiau muziejaus darbo laikas sutampa su jų darbo laiku.

KDFM: Muziejaus lankytojams ypač patinka iki šiol nepristatytos, rečiau lankomos ar kitaip įveiklintos muziejaus erdvės. Didelio dėmesio sulaukia ir muziejaus meninės vaizdo, garso ar šviesų instaliacijos. 

Ar lengva prikalbinti kolektyvą dirbti po darbo valandų? 

VDKM: Lengva, norinčių dirbti per Muziejų naktį netrūksta, kadangi tai ne tik smagus renginys lankytojams, bet ir kasmetinė profesinė šventė muziejininkams.

KMM: Muziejų naktis – šventė ir lankytojams, ir darbuotojams. Darbas joje – savotiškas garbės reikalas. Nors yra ir kolegų, kurie mieliau renkasi tiriamąjį darbą. 


LSM: Lietuvos švietimo muziejaus kolektyvas visus metus mintyse brandina Muziejų nakties temą. Tiek pasiruošimas renginiui, tiek pati naktis visam kolektyvui suteikia teigiamų emocijų, o lankytojų gausa ir šilti atsiliepimai atperka visas pastangas, todėl prisidėti prie šios iniciatyvos įkalbinėti nereikia. Neretai prie idėjų įgyvendinimo prisideda net darbuotojų šeimos nariai. 

MLLM: Dirbti Muziejų naktį smagu ir įdomu, nes prisijungia kolegos iš padalinių. Išsiskirstome po ekspozicijas, parodas ir visai nesvarbu, kurioje pozicijoje dirbame, tą naktį esame komanda, pasiruošusi sutikti gausius lankytojų būrius, su jais pabendrauti ir kviesti į vakaro užsiėmimus. 

Ar Muziejų nakties lankomumui turėjo įtakos jaunesnė nemokamų sekmadienių iniciatyva? 

VDKM: Tai du skirtingi dalykai. Nemokamų sekmadienių metu lankytojai tiesiog gali nemokamai apžiūrėti ekspoziciją, be papildomų veiklų. O Muziejų naktį mes traukiame geriausias idėjas, smagiausias veiklas, žmonės gali pavakaroti su mumis ir pamatyti muziejų šiek tiek kitokį. 

ČDM: Sunku pasakyti – tiek vienu, tiek kitu metu sulaukiame daug lankytojų. Gal per Muziejų naktį juos daugiau vilioja specialiai šiai progai parengtos įvairios veiklos ir kultūrinės patirtys. O per nemokamus sekmadienius meno mylėtojai ateina pamatyti parodų arba jau kelintą kartą apžiūrėti pamėgto kūrinio. 


LŠM: Paskutinio mėnesio sekmadienio lankytojai dažniausiai pasirenka vieną ar du muziejus ir jų ekspozicijų pažinimui skiria daugiau laiko. O Muziejų naktis – pramoginis renginys, per vieną vakarą lankytojai neretai stengiasi aplankyti visus tuo metu atvirus muziejus, todėl ilgesniems užsiėmimams laiko neskiria.

MLLM: Auditorijos persidengia, tačiau per Muziejų naktį į rūmus atklysta nemažai įvairaus amžiaus smalsuolių, kurie dienos metu gal tik praeina pro šalį. 

O dabar – sunkiausias klausimas! Jei nereikėtų darbuotis, kokį kitą muziejų šią naktį skubėtumėte patys aplankyti? 

VDKM Viešųjų ryšių specialistas Kęstas Vasilevskis: Kadangi Muziejų naktų gimtinė – Prancūzija, būtų įdomu pamatyti, kaip šią naktį švenčia prancūzai.

ČDM Komunikacijos, leidybos ir rinkodaros skyriaus vedėja Vida Labanauskienė: Vieni muziejaus darbuotojai savo apsilankymą sietų su siūloma programa ir naujai atvertomis, dar nematytomis erdvėmis, kiti norėtų aplankyti tuos muziejus, kuriuose dar nebuvę arba pasisvečiuoti pas kolegas kituose miestuose, o treti šią dieną mielai nusikeltų į Paryžių ar Londoną, kur apsilankytų garsiausiuose muziejuose. 

KMM M. ir K. Petrauskų namų vadovė Natalja Kaminskaitė-Kurlavičienė: Kadangi žinome, kiek daug žmonių lankosi muziejuose Muziejų nakties metu, tai rinktumėmės mažesnį miestelį ar mažiau žinomą muziejų, kad išvengtume minių. 

KMM Kauno istorijos skyriaus vadovė dr. Inga Puidokienė: Puikus klausimas. Šiais metais turbūt rinkčiausi Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų. 

KMM Tautinės muzikos muziejaus vadovė dr. Gintarė Dusevičiūtė-Neimontienė: Muziejininkai paprastai žiūri tiek į techninius aspektus (eksponavimo būdą, apšvietimą ir t. t.), tiek į pačią idėją. Aš pati esu Šiaurės muziejų gerbėja, ypač Estijos nacionalinio muziejaus ir Stokholmo nacionalinio muziejaus. Juose galima pamatyti tikrai labai kūrybiškų sprendimų.

LŠM Kultūrinės veiklos skyriaus vedėja Loreta Kurmienė: Pirmiausia domintų panašaus veiklos pobūdžio, t. y. švietimo, mokslo, gamtos muziejų, renginiai Lietuvoje ir visoje Europoje.

KDFM Kultūros renginių organizatorė Karolina Jurevičiūtė: Kadangi esu ne kartą dalyvavusi Lietuvos muziejų renginiuose, būtų įdomu nors kartą apsilankyti pas užsienio kolegas, pavyzdžiui, Amsterdamo „Rijksmuseum“ ar Vienos „Albertina“ muziejuje. 

muziejunaktis.lt