Vienas iš svarbiausių Justinos Kecoriūtės prodiusuojamo socio-meninio projekto „Jausmų sonifikacija“ tikslų – skatinti žmones ieškoti alternatyvių jausmų raiškos būdų. Interaktyvi garsinė instaliacija atsivers jau birželio 29-ąją, prasidėjus šiuolaikinio miesto festivaliui „Audra“. Jos ieškokite Kauno menininkų namuose.
Pristatydama instaliaciją J. Kecoriūtė pasakoja, kad idėja gimė dar mokykloje, su mokytoju Ričardu Jankausku analizuojant „The Beatles“ dainą „All you need is love“. „Atsimenu, svarstėme, kodėl tokios paprastos struktūros daina gali būti tokia sėkminga. Man pasirodė įdomu, jog yra daug kūrinių apie meilę, kurie kartais būna tokie šabloniški ir primityvūs, tačiau žmonėms labai surezonuoja, sužadina jausmus“, – pasakoja jaunoji prodiuserė Justina. Tuomet projekto autorei kilo idėja sukurti garso takelius, tarsi dainas, iš garsų, kuriuos žmonės tiesiogiai asocijuoja su tam tikrais jausmais. „Svarsčiau, ar tokia kūrinio forma, neturinti aiškios melodinės struktūros, leis susitapatinti su tais pačiais jausmais, kuriuos patiriame klausydami muzikos. Ir jei ne, tai kodėl? Pačiai pirma kilusi asociacija būtent su meilės jausmu buvo labai intuityvi –pagalvojau, jog siečiau šį jausmą su krentančiais šaukštais“.
Šią instaliaciją paversti realybe padėjo garso menininkas ir dėstytojas Calum Vaughan iš Jungtinės Karalystės bei architektas Artūras Čertovas. Kaip pasakoja Justina, bendradarbiauti kuriant „Jausmų sonifikaciją“ jiems sekėsi itin sklandžiai, nes C. Vaughan, su kuriuo ji kūrė garso takelius, puikiai supranta instaliacijos idėją, o A. Čertovas atsižvelgia ne tik į instaliacijos vietą, bet ir kontekstą.
Garsui kuriama scenografija instaliacijoje padeda perteikti vizualinio neutralumo jausmą bei pabrėžia garsinę patirtį. Erdvė yra tamsi, o jos centre suprojektuoti įvietinti baldai, atspindintys Kauno modernizmo architektūrinę kalbą, įtraukia lankytojus ir kviečia patirti garso kūrinį dar giliau. „Norėjome, kad lankytojai galvotų tik apie garsus, kad galėtų ramiai įsitaisyti ir asmeniškai, intuityviai pajusti garsus, kuriuos ten sudėjome bei pagalvoti apie savo pačių jausmų-garsų asociacijas“, – projekto formos pasirinkimą komentuoja projekto iniciatorė.
J. Kecoriūtė teigia, kad prie galimybės įgyvendinti šį projektą prisidėjo ir dalyvavimas Kauno miesto kamerinio teatro kartu su „Kaunas 2022“ vykdomoje jaunųjų prodiuserių ugdymo programoje PRODIUSAI COLAB bei jos mentorė Goda Giedraitytė: „Buvimas toje aplinkoje, tarp žmonių, kurie irgi nori kažką organizuoti, daryti – jau yra įkvėpimas. Ir, žinoma, finansinė paskata, kuri, be abejonės, reikalinga norint įgyvendinti bet kokį projektą“.
„Labai norėčiau, kad kiekvienas apsilankęs laisvai tyrinėtų ir savaip interpretuotų garsus, kas leistų lankytojui susikurti unikalią žinutę, kuri nebūtinai turi sutapti su tiesiogine žinute mūsų instaliacijos aprašyme – palikti erdvės interpretacijai“, – viliasi idėjos autorė J. Kecoriūtė.
Sonifikacija – tai duomenų pavertimas garsais. Nors šiuo atveju, jau patys duomenys yra garsai, tad tiesiogiai sonifikacija to pavadinti negalima – projekto pavadinimas kilo būtent iš instaliacijoje akcentuojamų jausmų raiškos per garsą. Birželio 29 d. 18 val. visi kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami sudalyvauti šios garsinės instaliacijos atidaryme Kauno menininkų namuose. Instaliaciją bus galima aplankyti birželio 29 – liepos 1 d. bei liepos 4-5 d., o vėliau, rugsėjo mėnesį, ji pasirodys ir Kauno miesto kamerinio teatro rengiamame jaunimo teatro festivalyje „Išeities taškas“.