English
Žurnalų archyvas

Universali dizaino kalba – tvariai, estetiškai, funkcionaliai ir prieinamai Šiuolaikinei sostinei

30 spalio, 2021, „Kaunas 2022“ inf. | Kaunas 2022, Naujienos

Laimė – suprojektuojamas dalykas. Skamba ambicingai? Taip, būtent dėl to programa „Dizainas laimei“ yra viena esminių kolonų, laikančių projektą „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“. 

M. Plepio nuotr.

Ši programa, remdamasi kokybiškiausiais pavyzdžiais, žiniomis ir idėjomis, kuria naują patogaus miesto ir miestietiškumo sampratą, paremtą dizainerių bei aplinkos specialistų rekomendacijomis. „Dizainas laimei“ siekia miestą pritaikyti visiems ir savo renginiais bei kitais projektais ugdo šiuolaikinį miestietį. Juk dar 2015 m. Kaunas tapo pirmuoju regiono miestu, gavusiu UNESCO Dizaino miesto statusą. O tai įpareigoja, tiesa?

„Jau ruošiant programos paraišką mums buvo aišku, kad norime Kauną matyti ir pristatyti ne tik kaip modernistinės architektūros, bet ir kaip šiuolaikinio dizaino miestą“, – teigia „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė. Apskritai, nuo auditorijų plėtros iki žalesnio miesto, dizainas kaip įrankis svarbus visose Europos kultūros sostinės veiklos sferose. Taigi kuo 2022-aisiais nustebins pats „Dizainas laimei“?

Laimės dienos tradicija pasiteisino

Prieš keletą metų būtent „Kaunas 2022“ pakvietė visus miesto ir rajono gyventojus švęsti Tarptautinę laimės dieną – kovo 20-ąją. Tai tapo viena didžiųjų projekto sėkmės istorijų, kuri neabejotinai bus tęsiama ir po 2022-ųjų. Tai didelis, bet simpatiškas edukacinis projektas, mokantis atidumo kitam, dėmesio niuansui, jautrumo smulkmenoms. Iki šiol Laimės diena suvienijo tūkstančius žmonių verslo įmonėse, kultūros organizacijose, namų, mokyklų ir darželių bendruomenes. 

2022-ųjų kovo 20 d. visi bus kviečiami švęsti laimę būti bendruomenėje, o jau kovo 17 d. toną šventei užduos tarptautinis kongresas „Laimės prielaidos 2022. Bendruomenės“. Pasitelkdami mokslą ir meną, kongreso dalyviai kvies kritiškai mąstyti ir tikrinti Laimės prielaidas. 

M. Plepio nuotr.

Dizainas kaip raktas į laimę visiems

Lyg vešlus medis išsišakojusiame „Dizaino laimei“ veiklų žemėlapyje – ir naujas gidas bei ženklinimo sistema plačiau auditorijoms atsiverti siekiančioms kultūros įstaigoms. Dar 2020 m. „Kaunas 2022“ parengė elektroninį kultūros prieinamumo gidą „Kultūra visiems“, skirtą kultūros organizacijoms, objektų valdytojams ir renginių organizatoriams, siekiant kultūros objektus ir renginius padaryti prieinamesnius visoms visuomenės grupėms, o ypač – specialiųjų poreikių turintiems žmonėms. 

Gidą lydi nemokama, visiems atvira ženklinimo sistema, sukurta dizaino profesionalų „Critical“. Joje naudojami universalūs ženklai, ​​ nusakantys, kaip vienas ar kitas objektas ar renginys yra pritaikytas asmenims, turintiems skirtingas – regos, klausos, judėjimo ar proto – negalias, nusakys judėjimo kryptis ir kitas galimybes. Visi jau dabar kviečiami šią sistemą naudoti tinklapiuose, lankstinukuose, plakatuose, objektų interjere ir eksterjere. 

2022-aisiais – unikalių projektų kulminacijos

Viena didžiausių 2022 m. intrigų – kūrybiškam meniniam gyvenimui prikeliama žemkasė Nemune prie Zapyškio. „Nemuno7“ – tai Europoje unikalus upių technikos ir landšafto dizaino projektas Kauno rajone, tarnausiantis kaip vieša kultūrinė erdvė, vizualaus meno, medijų ir technologijų, tarpdisciplininio bendradarbiavimo, mokslo, kūrybos, gamtos ir kultūros centras.

2022 m. gegužės 22 d. oficialiai „prisistatysiantis“ objektas gimsta dar 1965 m. tuometinėje Čekoslovakijoje pastatytoje žemkasėje, kuri dėl pasenusios, upės ekosistemai žalingos technologijos nebegali būti naudojama pagal tiesioginę paskirtį. Be įvairių atvirų kultūros vyksmų, čia bus įrengta erdvė ir menininkų rezidencijoms. Žinoma, su jų kūrybiniais rezultatais galės susipažinti visi laivo lankytojai. 

Išskirtinę programą 2022 m. rugsėjį pasiūlys trečią kartą vykstantis, Lietuvoje toks vienintelis landšafto dizaino festivalis „Magenta“. Viešosiose erdvėse neįtikėtinas idėjas miesto kontekstui pristatys tarptautinės menininkų, architektų, landšafto specialistų komandos iš Lietuvos, Lenkijos, Čilės, Ispanijos, Vokietijos, Serbijos, Meksikos, Nyderlandų ir kitų šalių.

Festivalis „Magenta“ dovanos edukacijos programas miesto gyventojams, viešas diskusijas, ekskursijas, tarpdisciplininius projektus, kitus renginius, skatins taktinį urbanizmą, viešų erdvių bei landšafto dizaino objektų kūrimą.

2022 m. „Magenta“ festivalio metu Patris Židelevičius „įgarsino“ Žaliakalnio laiptus. Gedimino Banaičio-Skrandžio nuotr.

Kaunas – didžiųjų susitikimų vieta

2022 m. pasaulinės dizaino organizacijos – BEDA (Europos dizaino asociacijų biuras), EIDD (Dizainas visai Europai), ICoD (Tarptautinė dizaino taryba), UNESCO – pasirinko Kauną kaip Europos kultūros sostinę savo svarbiausiems metiniams renginiams organizuoti. Tai unikali galimybė pristatyti Kauną tarptautinėje erdvėje, o patiems pajusti, kad miestas – tai kūryba.

Tarptautinių dizaino tinklų asamblėja, Lietuvos dizaino savaitė, „Gero dizaino“ apdovanojimai, ir, žinoma, Tarptautinis Kauno dizaino festivalis – viskas spalį. Pastarasis renginys, inicijuotas „Kaunas 2022“ komandos – ambicingas tarpdisciplininių renginių ciklas, kviesiantis miestiečius ir miesto svečius pažinti autentiško Kauno dizaino šaknis, Lietuvos šiuolaikinio dizaino kūrėjus, dizaino inovacijas, pažangias užsienio kūrėjų praktikas, o ir keliantis klausimus apie miesto patogumą ir prieinamumą visiems, galimybes visiems kurti mieste ir jo apylinkėse meno galeriją viešosiose miesto erdvėse.  

M. Plepio nuotr.

Dar vienas tarptautinis pasiekimas –  programos „Dizainas laimei“ dėka Kaune pirmą kartą įgyvendinama unikali belgų kompanijos „Designregio Kortrijk vzw“ sukurta dizaino inovacijų programa „5X5®“. Ji suteikia galimybes Kauno įmonėms, veikiančioms įvairiose srityse, pagal licencijuotą 12 žingsnių programą vienerius metus bendradarbiauti su dizaineriais vystant naujus ir tobulinant jau esamus produktus, paslaugas ar procesus. Kauno dizaino festivalio metu vyksiančioje parodoje bus pristatyti jungtiniai flandriškųjų ir lietuviškųjų programų rezultatai. Šis projektas yra vienas iš UNESCO Dizaino miestų tinklo narių – Kortreiko ir Kauno – kultūrinio bendradarbiavimo pavyzdžių.

Kortreikas Kaunui turės ir daugiau dovanų – Steigiamojo Seimo aikštėje Europos kultūros sostinės titulo proga bus įkurdinta trimatė „K“ raidės formos skulptūra, arba „K-Totem“. Kortreiko gyventojams jau gerai pažįstamas objektas nuolat keis savo išvaizdą, taip suteiks galimybę pasirodyti daugybei puikių kūrėjų. Planuojami intensyvūs kūrybiniai mainai – flandrų menininkai apipavidalins Kaune stovintį „K-Totem“, o mūsiškiai vyks į Kortrejką.

2022 m. spalį Kaune įvyks ir tradicinis Tarptautinis kaulinio porceliano simpoziumas. Paroda „Porceliano miestas“  ikoniniame Kauno centrinio pašto pastate atskleis Kauno porceliano meno ir dizaino tradicijas ir inovacijas. Būtent čia bus eksponuojami unikalūs ir serijiniai dailiosios keramikos gamykloje „Jiesia“ gimę kūriniai.

Norintieji daugiau sužinoti apie lietuvišką dizainą (ir, galbūt, įsikvėpti naujiems projektams) tam progą turės beveik visus metus. Nuo vasario iki pat lapkričio Laisvės alėjos ir jos prieigų vitrinose veiks paroda „Lietuvos dizainas: from Temporary to Contemporary“. Tai dizaino artefaktų paroda-pasakojimas, sausio 22–spalio 20 d. pristatantis Lietuviško dizaino raidą ir skirtingas sritis: baldus, grafinį dizainą, šviestuvus, tekstilę. 

Be to, Kauno paveikslų galerijoje 2022 m. įsikurs interaktyvi paroda „Kauno asorti“: grafinio dizaino istorijos ir jų aktualizavimas“. Joje –  XX a. II pusės plakatai ir jų eskizai, dėžutės, prekių ženklų projektai, kurie dizaino kalba komunikuoja laiką, tapatumą, tvarumą, atliepia šių dienų aktualijas. 

Kitąmet Kaunas ir Kauno rajonas taps vieta, kurioje neišvengsi kultūros. Suplanuota daugiau kaip 40 festivalių, per 60 parodų, daugiau kaip 250 scenos meno renginių (iš kurių daugiau nei 50 premjerų), daugiau nei 250 koncertų.

Visa 2022 metų programa