Žurnalų archyvas

Sutartinių maratonas „Suburtynė“ – Lietuvos rekordų knygoje 

20 rugpjūčio, 2023, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus inf. | Naujienos

Sutartinių maratonas „Suburtynė“ pateko į agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo rengiamą Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą kaip ilgiausiai trukęs sutartinių giedojimas.  24 val. 20 min. – tiek laiko buvo galima klausytis apeiginio skambesio Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ekspozicijoje „Kryžių Lietuva“. 

Sumanymas suburti sutartines giedančius kolektyvus ir pritraukti norinčius prisijungti 2020 m. kilo atlikėjai Skaidrai Jančaitei ir dabartinei Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus generalinei direktorei Dainai Kamarauskienei. Nuo tada „Suburtynė“ vyksta kasmet, sujungdama du į UNESCO paveldą įtrauktus reiškinius: kryždirbystę ir sutartines.

Justės Mocevičiūtės nuotr.

Jau ketvirtus metus iš eilės rugpjūčio 14–15 d. sutartinės nepertraukiamai giedamos visą parą, nuo vidurdienio iki vidurdienio, tad jos skamba ir naktį. „Suburtynės“ programą kasmet praturtina atvykstantys sutartinių giedotojai. Anksčiau šio lietuvių folkloro žanro nedainavę ir atėję paklausyti, pabuvę šioje erdvėje ima giedoti kartu. Šiais metais organizatoriai muziką papildė ir judesiu, pristatydami šokamąsias sutartines. Dėl aiškiai išreikštos ritmikos šokamosiomis laikomos didžioji dalis sutartinių.

Renginyje apsilankę žmonės tikino, kad sutartinių giedojimas žadina ypatingus jausmus ir prisiminimus, vis daugiau jų nori išmokti tų melodijų, kurias dainavo protėviai.