English
Žurnalų archyvas

Spalio „Kaunas pilnas kultūros“ – apie leidybą, leidėjus ir leidinius

1 spalio, 2022, KPK redakcija | Mėnesio tema, Naujienos

Sukaktys mums patinka – jei ne patys švenčiame, tai niekada neatsisakome būti įkvėpti istorinių datų. Ir štai, 2022-aisiais sukanka 500 metų, kai Vilniuje buvo įkurta pirmoji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės spaustuvė ir išspausdinta pirmoji knyga – Pranciškaus Skorinos „Mažoji kelionių knygelė“. 

Na, gerai, prisipažinsime, kad iš tiesų šį numerį dedikuoti leidėjams, spaudėjams ir tiems, kurie rūpinasi (ar rūpinosi) spausdinto žodžio sklaida, paskatino jau visai tradicinė Kauno meno leidinių mugė. Galbūt būtent joje, vykstančioje spalio 8–9 dienomis, šį žurnalą ir pagriebėte? O gal naująjį Kauno fotografijos galerijos leidžiamo „Į“ numerį ar Kauno miesto ir rajono kultūros abonentų sąrašą? Šias iniciatyvas pristatome tolesniuose puslapiuose. Kaip ir spaustuvę, kurioje ne vienas gražus kaunietiškas dalykas gimsta vos keturių rankų pagalba.

Dar pavaikštinėjome aukštyn žemyn Kauko laiptais, kurių pavadinimas žymi jau per šimtą poezijos ir prozos leidinių, ir vėl užsukome į mėlyną medinį namą Kauno centre. Ankstesniame numeryje sveikinomės su „Emma“, dabar – su jaunesniuoju jos broliu „Kolibriu“. Dar pasibeldėme į nuleistas „Kauno spaudos“ kioskų žaliuzes – vis mažiau jų praeivius aprūpina laikraščiais ir transporto bilietais, bet vienas naują gyvenimą pradėjo bevardžiame Petrašiūnų skvere. 

O pačių seniausių ir vertingiausių Kaune saugomų leidinių atradome vietoje, kurią daugelis iš papratimo dar vadina Kauno apskrities viešosios bibliotekos Senųjų ir retų spaudinių skyriumi. Oficialiai tai – Dokumentinio paveldo tyrimų ir sklaidos centras. Kol kas jis K. Donelaičio gatvėje, bet, pabaigus tvarkymo darbus, kraustysis į bibliotekos pastatą ant Parodos kalno. Jei norite autentikos – suskubkite. 

Kaip visuomet, žurnale rasite ir mėnesio renginių rekomendacijas. Nemokamo leidinio ieškokite visur Kaune, kai kur Vilniuje, arba skaitykite internete.

Viršelio iliustraciją šįkart sukūrė dirbtinis intelektas Midjourney ir Artūras Bulota.