Žurnalų archyvas

„Scanorama“ kviečia minėti Pasaulinę autizmo supratimo dieną

30 kovo, 2023, „Scanoramos“ inf. | Naujienos

Balandžio 2-ąją, sekmadienį, Pasaulinę autizmo supratimo dieną, Europos šalių kino forumas „Scanorama“ pakvies į specialiuosius seansus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Marijampolėje, Panevėžyje, Tauragėje ir Gargžduose šiltai ir šviesiai paminėti autizmo temą. Kanų kino festivalio konkursinėje programoje pristatytas ir Europos žiūrovų širdis pavergęs Izraelio režisieriaus Niro Bergmano filmas „Štai ir mes“ vos porai dienų sugrįžta į kino teatrus, įsimintinais mylinčio tėvo ir sūnaus portretais atskleisdamas netikėtą ir viltingą žvilgsnį į gyvenimą su kitokiu ir autizmo spektro sutrikimą.

„Pamilau šį filmą išvydusi jį Kanų kino festivalyje, abejingi jam neliko ir mūsų žiūrovai, todėl labai džiaugiuosi, kad subtilios šilumos ir šviesos sklidina juosta „Štai ir mes“ trumpam grįžta į kino teatrus, kviesdama kalbėti ir mąstyti apie žmonių ryšius, kuriems negalioja įprastos taisyklės ir dėsniai. Režisierius ir filmo veikėjai sprendžia sudėtingus klausimus, laviruodami tarp ramios kasdienybės tėkmės, švelnaus liūdesio ir nuginkluojančio humoro jausmo, primindami, kad susitikdami su kitokiu žmogumi pažįstame ne tik pasaulio įvairovę, bet ir stojame į netikėtą akistatą su savimi“, – teigia kino festivalio „Scanorama“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Pokyčių metas: atsiverianti visuomenė

Kviesdama šviesiomis ir viltingomis intonacijomis įprasminti Pasaulinę autizmo supratimo dieną, „Scanorama“ siekia atkreipti dėmesį į visuomenės įvairovę ir joje vykstančius pokyčius. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, šiais mokslo metais Lietuvoje yra daugiau nei 75 tūkstančiai vaikų, turinčių specialiųjų ugdymo poreikių, kas sudaro 15,6 procentų nuo bendro šalies mokinių skaičiaus. Tuo tarpu nuo 2024 m. specialiųjų poreikių turintys vaikai nebebus nukreipiami į specializuotas mokymo įstaigas ir kartu su visais galės mokytis bendrojo lavinimo mokyklose.

Kadras iš filmo. „Spiro Films“ archyvas

„Visuomenės ir švietimo sistemos laukia iššūkių ir naujų galimybių metas. Ne paslaptis, kad Lietuvoje susiduriama su tinkamų specialistų trūkumu, kompetencijos ir teigiamo požiūrio stoka. Tokiomis aplinkybėmis neįkainojamą svarbą įgyja visuomenės edukacija ir tolerancija kitokiam, padedanti kurti atvirą ir skirtingomis patirtimis turtingą bendruomenę. Atkreipdami dėmesį į Pasaulinę autizmo supratimo dieną ir apmąstydami šias temas per kino kūrinius, priartiname jas prie kasdienio gyvenimo ir keičiame visuomenės požiūrį“, – kviesdama į filmo seansus, teigia Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ pirmininkė Lina Sasnauskienė.

Istorija, paremta gyvenimiška patirtimi

Svarbiausiems pasaulio kino leidiniams atstovaujantys kino kritikai negaili teigiamų įvertinimų filmui, akcentuodami jo meninę ir emocinę įtaigą, glaudžiai susijusią su kūrybinės grupės gyvenimiška patirtimi. „Štai ir mes“ scenarijaus autorė Dana Idisis jos įgijo augindama autizmo spektro sutrikimą turintį jaunesnįjį brolį, ir į šią temą jau gilinosi kurdama geriausio Izraelio televizijos serialo įvertinimą pelniusiame seriale „Spektre” (2018), ties kuriuo dirbo ir filmo režisierius Niras Bergmanas.

Kino kalba visada suteikė galimybę apčiuopti giliausius ir jautriausius žmogiškųjų ryšių sluoksnius.

„Šiltas ir įvairialypis požiūris į tėvo ir sūnaus santykius, kuriuos autizmas nuspalvina tiek gražiomis, tiek apniukusiomis spalvomis. Įkvėpimo semdamasi asmeninėje savo šeimos istorijoje, „Štai ir mes“ scenaristė atsisako sentimentalumo ir atskleidžia tikruosius ko-priklausomybės ryšius autistišką vaiką auginančioje šeimoje. Novatoriškos tėvų susitvarkymo strategijos ir spengianti tyla, klausantis aplinkinių komentarų sūnui nukritus ant grindų traukinių stotyje“, – rašoma viename įtakingiausių pasaulio kino leidinių „Empire“.   

Kadrai iš filmo. „Spiro Films“ archyvas

Klasikine pasakojimo ramybe ir nuosaikiu humoro jausmu alsuojantis filmas atskleidžia tėvo ir sūnaus santykių dramatizmą ir neblėstančią viltį, originaliai apmąstydamas žydų kultūroje ypatingai svarbų motinos vaidmenį.

„Tikiuosi, kad pasirinkdami minėti Pasaulinę autizmo supratimo dieną kino teatre ir tęsdami pokalbius po filmo seansų, galime padėti sukurti autizmo spektro sutrikimą turintiems vaikams tinkamesnes sąlygas gyventi pilnavertį gyvenimą visuomenėje, o ne jos paraštėse. Kino kalba visada suteikė galimybę apčiuopti giliausius ir jautriausius žmogiškųjų ryšių sluoksnius, keisdama mūsų žvilgsnį į aplinkinį pasaulį ir kitą“, – komentuoja kino festivalio „Scanorama“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė. 

Filmo „Štai ir mes“ (rež. Nir Bergman) seansas Kaune
Balandžio 2 d. 13.30 val. kino centre „Romuva“

Filmas pasiekiamas ir namų kino platformose Zmonescinema.lt bei Telia.lt.

Iniciatyvą organizuoja Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Renginio partneriai: Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“, Lietuvos psichologų sąjunga, Izraelio ambasada Lietuvai, VšĮ „Pokyčių ambasada“, Alytaus miesto savivaldybė.