English
Žurnalų archyvas

Sausio „Kaunas pilnas kultūros“: metas debiutams!

30 sausio, 2024, Mėnesio tema, Naujienos

„Nereikia skubėti debiutuoti, kuo vėliau pradėsi, tuo bus geriau, nes tuomet turėsi daugiau patirties“, – apytikriai taip Jonas Jurašas prieš gerą pusšimtį metų sakė dar visai jaunam Gyčiui Padegimui, norėjusiam kurti spektaklius. Padegimo režisūrinis debiutas įvyko 1973 m. lapkritį. Apie pirmąjį spektaklį „Karlsonas ir vėl pokštauja“ daugiau perskaitysite teatrologės Elvyros Markevičiūtės rengiamoje knygoje, skirtoje vienai ryškiausių Kauno teatro figūrų. 


Scenos debiutai paprastai neblogai dokumentuojami. Būna ir žiūrovų bei dalyvių, rašančių atminimų sąsiuvinius ar dienoraščius. Apie vaizduojamojo meno debiutus – kita kalba. Kartais po autoriaus mirties praeina ne viena dešimtis metų, kol kur nors užkištas palėpėje ar kabantis kaimo bažnyčioje atrandamas pirmasis jo darbas. Pirmieji (o ir vėlesnieji) literatūriniai bandymai gi pasirašinėjami pseudonimais – kartais iš nedrąsos, o kartais tiesiog norint atskirti gyvenimus. Beje, kaip tik metų sandūroje debiutavo naujas literatūrinis žurnalas „Gegutė“ – jo autorių sąraše yra ir jau seniai įsitvirtinusių, ir naujų vardų. 

Viršelio autorius – Justas Jelisejevas. Skaitmeninę žurnalo kopiją rasite čia.


Suvis įdomiausia, kai debiutas naujoje srityje nutinka jau daug ar net viską pasiekus kitur. Esame žurnale kalbinę Povilą Ventą Kuprį, edukologą, kuris rašytoju ir slemeriu „oficialiai“ tapo tik išėjęs į pensiją. Arba, pavyzdžiui, žalgirietis Mantas Kalnietis, baigęs krepšininko karjerą, užsiima futbolu. O Kaune gerai žinoma aktualijų žurnalistė Karolina Stažytė žurnalistės karjeros nė nepristabdė – kaip tik, jos manymu, aistros gidauti ir rašyti apie aktualijas puikiai papildo viena kitą. Karolina – viena pirmojo 2024 m. numerio, simboliškai skirto debiutams ir pirmiems kartams, herojų. 

Debiutuoja ir muziejai – vienas naujausių mieste, Kauno technikos muziejus, neseniai įkurtas buvusiose arklidėse, o ir jo šeimininkui daug kas šioje srityje nauja. Taip pat smalsaujame, kas lėmė meno galerijos „Baltic New Art“ įkurtuves verslo centre. Kodėl šie metai jam „ir vėl“ debiutiniai, atvirauja tapytojas Lukas Marciulevičius. Kiek visko nutiko per penkerius metus nuo akademijos baigimo, prisimena aktorius Mantas Bendžius. Kas svarbiausia leidžiant pirmąją knygą, šiame numeryje pasakoja jas itin mėgstanti literatūrologė Neringa Butnoriūtė. O Kauno fotografijos galerija suteikia galimybę žvilgtelėti 50 metų atgal, kai debiutavo Virgilijus Šonta ir Romualdas Požerskis.

Puikių jums šių metų. Gal 2024-ieji pagaliau bus paženklinti ilgai atidėliotu debiutu?