Žurnalų archyvas

„Romuvoje“ – vienintelis legendinio animatoriaus Starevičiaus filmo seansas (prieš tai – ekskursija)

16 balandžio, 2024, Parengta pagal organizatorių inf. | Naujienos

„Esu labai laiminga matydama, kad su šia atminimo lenta mano senelis Vladislavas Starevičius dar kartą atgyja šiame jo širdžiai brangiame mieste, kuriame jis apjungė meilę gamtai, etnografinį ir mokslinį smalsumą bei naujo meno atradimą, į kurį atnešė ne vieną aukšto meistriškumo pažangą“, – dar 2022 m. pabaigoje žinutę kauniečiams perdavė prancūzė Léona Béatrice Martin-Starewitch. 

Taip – prieš beveik pusantrų metų namo, esančio Laisvės alėjos ir A. Mickevičiaus g. kampe, fasadą papuošė atminimo lenta, primenanti, kad būtent čia gyveno ir kurti pradėjo lėlinės animacijos pradininkas, savo filmais pralenkęs, o gal kiek ir įkvėpęs net Waltą Disney’ų. Jau antrojo atminimo ženklo, skirto šiam legendiniam kauniečiui, atidengimo ceremonijoje buvo puse lūpų užsiminta, kad netoli esančioje „Romuvoje“ planuojamas ir Starevičiaus ilgametražio animacijos filmo „Lapinas Reinikis“ seansas. Ir štai – jis jau balandžio 20-ąją. Bilietus įsigyti galite čia.

„Gyvūnų karalystėje lapinas Reinekis pratęs visus apgaudinėti ir kvailinti. Karalius liūtas, sulaukiantis dėl to vis daugiau skundų, galiausiai įsako jį suimti. „Lapinas Reinekis“ ilgiausias ir, turbūt, sėkmingiausias V. Starevičiaus kūrinys. Tai spektaklis, kurį galima vertinti kaip įstabų nuotykių filmą, kaip viduramžių gyvenimo iliustraciją ar kaip pasakėčią apie valdžią, kuri taip pat atspindi filmo sukūrimo laikmetį“, – taip jau Prancūzijoje sukurtą filmą, kuris Kaune bus rodomas su lietuviškais subtitrais, pristato meilę ankstyvajam kinui žadinanti iniciatyva „Pirmoji banga“, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ dukraitė.

Kaip anksčiau skelbė Lenkijos institutas Vilniuje, Vladislovas Starevičius gimė 1882 m. Maskvoje. Po motinos mirties buvo išsiųstas pas senelius į Kauną, kuriame prabėgo būsimojo kūrėjo vaikystė ir jaunystė. 1912 m. su šeima Starevičius atvyko į Maskvą, iš kur 1919 m. bėgdamas nuo bolševikų nukeliavo į Paryžių, kuriame praleido visą likusį gyvenimą. Mirė 1965 m. Fontenė su Bua. <…> Iš viso Vladislovas Starevičius sukūrė 45 filmus. Pirmasis animacinis lėlių filmas „Elniaragių kova“ pasirodė 1910 metais, kai pradėjo dirbti Kauno miesto muziejuje, kuriame jam buvo paskirta kurti kino dokumentiką. Šiai užduočiai jis nusipirko kamerą. Tuomet pastatė filmą „Gražioji Lukanidė“, nuo kurio prasidėjo Starevičiaus karjera. Nuo to laiko filmavo lėlių filmus, rodytus visame pasaulyje, be kita ko, JAV ir Kinijoje. Iki šiol jis laikomas animacijos klasiku ir pionieriumi, dažnai vadinamas Europos Disney’umi“, – rašoma instituto puslapyje. 

Ypatingą, tik vieną kartą vyksiantį senosios animacijos seansą pristatys kino archyvaras ir vienas ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ organizatorių Aleksas Gilaitis. 

Prieš seansą, 12:00-13:30 val., Aleksas kviečia į ekskursiją Vladislavo Starevičiaus keliais Kaune. Ji vidurdienį prasidės ties Šv. Kryžiaus (karmelitų) bažnyčia (Gedimino g. 1), tuomet visi kartu artėsite link „Romuvos“ – žinoma, ne tiesiausiu keliu. Organizatoriai kviečia į ekskursiją registruotis iš anksto, nes vietų skaičius ribotas. Registracijos nuoroda: https://bit.ly/3vKauwg

V. Starevičius Kaune 1900 m.  Nuotr. iš asmeninės Martin-Starewich kolekcijos.