Žurnalų archyvas

„Romuvoje“ – D. Pancerovo ir B. Davidonytės darbo užkulisius atskleidžianti dokumentika „Kabinetas“ 

23 rugpjūčio, 2023, VDFF inf. | Naujienos

Rugsėjo 21 d. prasidėsiantis dvidešimtasis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF), kuris tradiciškai aplankys ir Kauną, skelbia pirmąsias naujienas: festivalyje įvyks dvi Lietuvos kūrėjų premjeros. Debiutuojanti režisierė Živilė Mičiulytė dokumentikoje „Kabinetas“ rodo tyrimų žurnalistų darbo užkulisius, o kino kūrėjas Maratas Sargsyanas – jaunuolių, už nusikaltimus atsidūrusių socializacijos centre, gyvenimą. Visa festivalio programa bus pristatyta rugpjūčio 25 d.

„Abu šie filmai sukurti stebimosios dokumentikos principu; režisieriams pavyko itin arti prieiti prie filmo veikėjų ir atskleisti žiūrovams dažniausiai neprieinamus pasaulius. Mičiulytė atskleidžia tiriamosios žurnalistikos užkulisius, o Sargsyanas – socializacijos centre gyvenančių paauglių kasdienybę. Žiūrint abu filmus įdomu galvoti, ką dokumentika gali ir turėtų atskleisti apie savo veikėjus, kokius juos parodyti. Manau, abu režisieriai jautriai prieina prie šio klausimo ir pristato stiprius, aktualias temas paliečiančius filmus“, – sako Ona Kotryna Dikavičiūtė, viena VDFF programos sudarytojų.

Kadras iš filmo „Bogdanas nenori namo“

Žvilgsnis į izoliuotus nepilnamečius

Filme „Bogdanas nenori namo“, kurio premjera įvyks rugsėjo 26 d. Vilniuje, „Skalvijos“ kino centre, pasakojama apie Vilniaus rajone Vėliučionių kaime veikusio socializacijos centro jaunuolius. Režisieriaus pažintis su Vėliučionių socializacijos centro jaunuoliais įvyko medijų raštingumo projekto „Dideli maži ekranai“ (įgyvendina „Meno avilys“, bendradarbiaudamas su Britų taryba) dėka – M. Sargsyanas drauge su kolega Andriumi Blaževičiumi nepilnamečiams vedė kino dirbtuves. „Kurdamas šį filmą kėliau labai paprastą tikslą: iš labai arti parodyti jų, uždarytųjų, gyvenimą. Norėjau, kad žiūrovas pajustų nematomą buvimą šalia“, – sako režisierius Maratas Sargsyanas, Lietuvos žiūrovams žinomas filmais „Tėvas“ ir „Tvano nebus“.

Kas vyksta tyrimų žurnalistų kabinetuose?

Pirmajame savo ilgametražiame darbe Živilė Mičiulytė įamžino tuo metu portalo „15min.lt“ redakcijoje dirbusių žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės kasdienį darbą, skambučius pašnekovams, diskusijas dėl temų ir žodžių joms atskleisti. Jų kabinete, kuris buvo filmuojamas 2019–2020 m., gimė didelio atgarsio sulaukusi knyga „Kabinetas 339“, taip pat vystėsi pirmosios knygos „Prezidentas ir patarėjas“ užuomazgos. 

Tiriamosios žurnalistikos profesija audrina vaizduotę, ir žiūrovui gali susidaryti įspūdis, kad žurnalisto diena kupina veiksmo ir įtampos. Tačiau realybė gerokai proziškesnė: šimtai elektroninių laiškų, skambučių, retkarčiais biuro gyvenimą paįvairinantys smulkūs asmeninio gyvenimo inkliuzai. Kamerinis filmas subtiliai kelia klausimus apie žurnalisto darbo esmę, pareigą ir atsakomybę prabilti, o taip pat nuolat kamuojančią nesaugumo būseną.

Filmo anonsas

„Tai juosta apie tiriamąją žurnalistiką ir du žurnalistus. Kartu filmas kalba ir apie platesnes temas, pavyzdžiui, ribą tarp tiesos ir melo. Manau, kad jis turėtų patikti tiems, kas seka šių dviejų žurnalistų darbą, kam apskritai yra įdomios žiniasklaidos, žodžio laisvės temos. Tiems, kuriems įdomu pamatyti, kas iš tikro vyksta tyrimų žurnalistų kabinete (man pačiai tai buvo labai įdomu – tai buvo viena iš priežasčių, kodėl pradėjau filmuoti šį filmą). Tačiau kartu tai yra ir filmas tiesiog apie žmogų ir jo kovą dėl geresnio pasaulio. Man asmeniškai buvo įdomiausia patys žmonės, žurnalistai, jų jausmai, nesutarimai, emocijos“, – sako režisierė Mičiulytė.

Ji priduria: „Labai laukiu susitikimo su žiūrovais. Filmas nufilmuotas jau gana seniai, pasaulis per tą laiką ne kartą keitėsi, todėl labai įdomu, kaip jį sutiks auditorija. Labai norėčiau, kad šis darbas sukeltų diskusijų, klausimų, ir kad žiūrovai ir po filmo bent šiek tiek pabūtų su jo tema.“

Kadrai iš filmo „Kabinetas“

Susitikimas su filmo „Kabinetas“ režisiere Ž. Mičiulyte ir herojais rugsėjo 23 d. 18 val. vyks Kauno kino centre „Romuva“, čia planuojami ir kiti festivalio seansai.

Vilniaus dokumentinių filmų festivalis (VDFF) yra seniausias tarptautinis dokumentinio kino festivalis Baltijos šalyse ir iki šiol vienintelis festivalis Lietuvoje skirtas vien kūrybinei dokumentikai. 20-asis VDFF vyks rugsėjo 21 – spalio 1 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Alytuje. 

Festivalį finansuoja Lietuvos kino centras, AVAKA ir Goethe’s institutas Lietuvoje. 

Partneriai: kino teatrai „Pasaka“, „ArleKinas“, „Dainava“, kino centras „Romuva“, „Film Jam“, „Meno avilys“, „Young Programmers for Young Audiences! (Young4Film)“, „VR Spot“, Vilniaus dailės akademija, Lietuvos kultūros tyrimų institutas, Vilniaus universiteto (VU) „Idėjų observatorija“ ir VU Geologijos muziejus. 

Informacinis partneris – EPIKA.