Žurnalų archyvas

Rimantas Kmita knygą apie Sigitą Gedą pristatys prie Kauno centrinio pašto

22 rugpjūčio, 2022, Leidyklos „Tyto Alba“ inf. | Naujienos

„Ugnies giesmės. Tūkstantis Sigito Gedos veidų“ – nauja monografija, skirta vienam ryškiausių XX a. lietuvių poetų. Pirmasis Rimanto Kmitos kūrinio pristatymas įvyks Kaune. Rugpjūčio 30 d., antradienį 18 val. Centrinio pašto rūmų prieigose, Laisvės al. 102. Renginyje dalyvauja autorius R. Kmita, literatūrologė Jūratė Čerškutė ir psichologas Timas Petraitis. Esant blogam orui, susitikimas vyks viduje.  

Simboliška, kad knyga „Ugnies giesmės“ pristatoma Centriniame pašte, kur šiuo metu vyksta paroda „1972. Pramušti sieną“, nes būtent apie tą laiką, visuomenę, nepaklusnumą, pasipriešinimą kalba ir naujausia R. Kmitos knyga, pasakojanti apie vieną ryškiausių praėjusio amžiaus Lietuvos poetų. Tačiau ne tik apie jį. Kaip sako R. Kmita, „šis pasakojimas apie maištą, apie kūrybinį pyktį, kovą, konkurenciją, įsitvirtinimą kultūroje, apie derybas ir konfliktus ne tik su kitais, bet ir su savimi. Svarbiausias knygos klausimas – iš kur visa tai ateina, kur Gedos fenomeno šaknys?“

R. Kmita. G. Kavaliauskaitės nuotr.

R. Kmita siekia ne aprašyti, bet suprasti poetą, kurio asmenybė apipinta įvairiausiais mitais. Suprasti, kodėl jo gyvenimas buvo toks – aštrus, konfliktiškas, maištingas; ir galbūt – kokios buvo Sigito Gedos viduje kunkuliavusių gaivalų priežastys ir ištakos. Vienas raktinių žodžių čia yra pyktis. Jis lėmė nesitaikstymą su neteisybe, nuolatinį konflikto su aplinka (ir su savimi) ieškojimą, tačiau kartu ir skatino vidinę ugnį, be kurios nebūtų poezijos. Pyktis S. Gedos kūryboje analizuojamas ne tik kaip kultūrinė, psichologinė ar fizinė sąvoka, bet ir sociologiniu aspektu – kaip kūrybos sąlyga, veikimo kultūroje būdas. Konkretaus laiko politiniame ir visuomeniniame kontekste poetas išties įgauna ne vieną, o visą tūkstantį veidų.

Todėl ši knyga iš dalies – ir apie tą kainą, kurią už kūrybą sutiko mokėti poetas, o kartu ją mokėjo ir jo artimieji. Ir apie tą laiką, kuriame klestėjo Sigito Gedos poezija, apie santvarkų kaitą, apie vaikystę ir senatvę, apie gyvenimą, kuris buvo kaip nuolatinė kova ir niekad negęstanti ugnis.