Žurnalų archyvas

Praeitį prakalbinantys muzikiniai paveikslėliai „Radvila Darius, Vytauto“ – Kauno menininkų namuose

26 spalio, 2021, „Operomanijos“ inf. | Naujienos

Ką apie mus šiandien gali pasakyti žmonės, prieš tris dešimtmečius politinių pervartų fone šmėžavę televizijos ekranuose? Į šį klausimą atsakymų ieškantis Birutės Kapustinskaitės ir Karolio Kaupinio kūrinys, muzikiniai paveikslėliai iš Lietuvos televizijos archyvų „Radvila Darius, Vytauto“ pagaliau atvyksta į Kauno menininkų namus, kur bus rodomi spalio 27 d., trečiadienį, 18 ir 20 val.

Martyno Aleksos nuotr.

Unikalaus formato kūrinio premjera įvyko 2020 m. – tai pirmasis gerai žinomo kino režisieriaus Karolio Kaupinio darbas teatro scenoje. Kartu su dramaturge Birute Kapustinskaite ir keturiais muzikais-improvizatoriais, jie pravėrė duris į šiek tiek siurrealistišką 9 deš. pab. – 10 deš. pr. pasaulį. Tuomet, netikėtai dingus televizijos cenzūrai, atsirado daug kūrybinės laisvės, o ilgus metus kauptas noras išsikalbėti vedė prie labai įdomių žurnalistinių sprendimų. 

„Praeities dokumentai leidžia suprasti dabartį. Leidžia suvokti, kas žmoguje nesikeičia. Ko saugotis. Kaip gyventi. Man istorija yra absoliuti mokytoja, o praeities tiesioginiai liudijimai – galimybė turėti tiesioginį kontaktą su praeitimi be mediatoriaus, ar prasmes keičiančio interpretatoriaus“, – interviu kalbintas mintimis dalijosi režisierius Karolis Kaupinis. 

K. Kaupinis. Asmeninio archyvo nuotr.

„Radvila Darius, Vytauto“ neseniai rodytas tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ programoje. Ten, net patiems kūrėjams kiek netikėtai, kūrinys sulaukė didžiulio susidomėjimo iš užsienio žiūrovų. Nepaisant lokalaus muzikinių paveikslėlių konteksto, muzikos ir vaizdo dermė lėmė, kad nevietiniai žiūrovai jame taip pat rado kažką savo. Vieni – niekada nepatirtą egzotiką, kiti – realybę, kurioje gyvena iki šiol.

Muzikiniai paveikslėliai iš Lietuvos televizijos arhyvų „Radvila Darius, Vytauto“ – Kauno menininkų namuose, spalio 27 d., trečiadienį, 18 ir 20 val. Kūrybinė komanda: Karolis Kaupinis, Birutė Kapustinskaitė, Arnas Mikalkėnas, Kristupas Gikas, Kazimieras Jušinskas, Simonas Kaupinis, Goda Palekaitė, Julius Kuršis, Ervinas Gresevičius, Ignas Juzokas. Prodiuseris – „Operomanija“. Rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba. 

Bilietai

Martyno Aleksos nuotr.