Įsisiūbuojant prieškalėdiniam šurmuliui, sugrįžta ir kasmetiniai šventiniai ritualai – pavyzdžiui, dar ir dar kartą pažiūrėti mėgstamiausią kalėdinį filmą. Tačiau festivalis „Nepatogus kinas“ kartu su iniciatyva „Žvelk giliau“ šį kalėdinį sezoną ragina nežiūrėti senų filmų, o pamatyti kažką naujo ir kviečia į lietuviškai įgarsinto filmo „Tai tokios Kalėdos“ išskirtinį ir nemokamą seansą gruodžio 7 d., 14 val., Ąžuolyno bibliotekoje.
„Jei artėjant šventėms norisi teminio kalėdinio filmo visai šeimai, bet jau kokį 15-ąjį kartą žiūrėti „Vienas namuose“, švelniai tariant, pabodo, „Nepatogus kinas“ šiemet atskuba su alternatyva. Humoro nestokojantis filmas „Tai tokios Kalėdos“ žiūrovus nukels į mažą Airijos miestelį. Ten, kaip ir pas mus dabar, žmonės perka eglutes, garsina kalėdinę muziką ir skubiai ieško dovanų. Tačiau tuo pat metu, kaip ir pas mus dabar, nepaliaujamai auga lūkesčiai ir sukyla nostalgiški prisiminimai“, – intriguoja festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis.
Kalėdos yra stebuklingas metas visiems, net jei esi vienišas tėtis, valgymo sutrikimą įveikusi mergina ar darbą, bet ne viltį praradusi trijų vaikų mama. Filmas „Tai tokios Kalėdos“ (rež. Ken Wardrop) – emocinga ir minčių tikrai sukelsianti kelionė, subtiliai pasakojanti penkių paprastų, tačiau neįprastų herojų istorijas. Realybė už blizgučių ir kaspinų fasado dažnai išties būna ne tokia jau spindinti ir spalvota – šventiniai ritualai ir rūpesčiai toli gražu ne visiems vienodai artimi. Pavyzdžiui, kaip suderinti valgymo sutrikimą ir nuo maisto lūžtantį švenčių stalą?
Ši ir kitos istorijos atvers tikrąjį žmogiškumo veidą, kupiną atjautos ir supratingumo – humoro ir jautrių pasidalinimų kupinas filmas paskatins susimąstyti apie tikrąją Kalėdų prasmę. Po nemokamos filmo „Tai tokios Kalėdos“ peržiūros pokalbiui pakvies „Žvelk giliau“ koordinatorė Kaune Živilė Valuckienė ir šios iniciatyvos ambasadorės. Su įvairiais psichikos sveikatos iššūkiais susidūrusi Jolita atrado vidinių jėgų „susidraugauti“ su savo ligomis ir toliau gyventi pilnavertį gyvenimą. O Erikai nesvetimos tėvystės problemos, smurtas artimoje aplinkoje ir puikiai pažįstamas vienatvės jausmas bei pamokos, kaip iš naujo priimti ir gyventi su pačia savimi.
„Triukšme ir šurmulyje šis filmas kviečia atkreipti dėmesį į šalia esančius žmones, kuriems šventės galbūt reiškia visai ką kita, nei dažniausiai transliuoja jaukumu ir linksmumu dvelkiančios kalėdinės reklamos. Pasitelkiant humorą, filme „Tai tokios Kalėdos“ empatiškai pažvelgiama į žmones, patiriančius vienatvę, psichikos sveikatos sunkumus, socialinę atskirtį, artimojo netektį, vienišą tėvystę ir kitus iššūkius, kurie šventiniu laikotarpiu juk niekur nedingsta. Priešingai – būna, tik dar labiau sutirštėja“, – pasakoja „Žvelk giliau“ atstovė Lina Adomavičiūtė.
Šeštadienį Ąžuolyno bibliotekoje vyksiantis filmo seansas su jį lydėsiančiu klinikinės sveikatos psichologijos magistranto Arnoldo Žukausko moderuojamu prasmingu pokalbiu su „Žvelk giliau“ bus vienintelis ir išskirtinis. Tačiau norintieji filmą „Tai tokios Kalėdos“ pažiūrėti savo organizacijoje ar bendruomenėje, jo peržiūrą gali susiorganizuoti per „NK-DOKU“ platformą.
Šio filmo rodymus penkiuose Lietuvos miestuose kartu su „Nepatogiu kinu“ organizuoja Higienos institutas ir iniciatyva „Žvelk giliau“. Siekiant didinti psichikos sveikatos raštingumą ir mažinti stigmą, filmų rodymą ir diskusiją inicijuoja Higienos instituto Psichikos sveikatos centras, finansuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Filmo seansą Kaune taip pat palaiko Lietuvos „Caritas“.
Apie „Nepatogų kiną“
„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vieni pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, ES programa „Kūrybiška Europa MEDIA“, Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo programa „LT AID“.