Kauno menininkų namuose tęsiami 10-tojo dešimtmečio queer kultūros tyrinėjimai su projektu „Nepadorūs vakarai. Naglis“. Birželio 29 d. projekto kuratoriai kviečia į nepadorų vakarą, kuriame – ukrainiečių menininko Antono Shebetko parodos „Ukrainos queer TV: atviras archyvas“ atidarymas, o vėliau kviečiama judėti kartu link miesto centro su socialinės ir meninės iniciatyvos „Išgirsti“ komandos nariais, kurie pasakos svarbių queer bendruomenei Kauno miesto vietų istorijas neramiais 10-tojo dešimtmečio laikais.
Paroda „Ukrainos queer TV: atviras archyvas“
Ukrainiečių menininko Antono Shebetko parodos centre – trijų kanalų tiriamasis video projektas, kuriame nagrinėjamos įvairios homoseksualumo ir kitoniškumo vaizdavimo Ukrainos žiniasklaidoje formos ir metodai. Parodoje galima išvysti paties menininko sudarytą Ukrainos queer istorijos laiko juostą su pagrindinėmis Ukrainos LGBTQ+ judėjimo datomis nuo 1988 m. iki pat 2022 m.
Antonas Shebetko – menininkas ir fotografas iš Kyivo. Šiuo metu menininkas gyvena Amsterdame. Kūrėjas daugiausiai dirba su LGBTQ+, atminties, tapatybės praradimo, istorijos daugialypiškumo temomis. Jo išsamūs tyrimai skirti pamirštai Ukrainos queer istorijai. Shebetko projektų spektras varijuoja nuo instaliacijų ir intervencijų, skirtų senoms kruizo vietoms ir pogrindiniams gėjų kurortams Kryme tyrinėti, iki aktualiausių temų, tokių kaip Ukrainos LGBTQ+ karių portretai. Menininko darbai buvo eksponuojami FOAM muziejuje ir Stedelijk muziejuje Amsterdame, Nyderlanduose, Frei_raum Q21 parodų erdvėje Vienoje, Austrijoje, Photo Elysée Lozanoje, Šveicarijoje, CENTQUATRE-PARIS Paryžiuje, Prancūzijoje, ir Mystetskyi Arsenal Kyive, Ukrainoje.
Rendez-vous. Ekskursija po queer Kauną
„KAUNAS YRA KAUNAS? Redakciją pasiekė žinia, jog ir Kaune atvėrė duris kavinė gėjams. Nuvykome patikrinti. Deja, kavinės šeimininkas vos ne klūpom maldavo šio fakto negarsinti. Ką gi – negarsinam: pogrindis yra pogrindis ir čia būtina konspiracija.” – 1994 metais skelbė laikraštis gėjams ir jų draugams „Naglis”.
Koks buvo dešimtojo dešimtmečio queer Kaunas? Kur gyveno, dirbo ir lankėsi neheteroseksualūs kauniečiai? Kaip jie susipažindavo ir kaip jautėsi viešumoje? Ekskursijos metu į Kauną bus žvelgiama iš homoseksualumo dekriminalizavimo laikotarpio perspektyvos. Ekskursijoje laukiama ne tik smalsuolių, bet ir amžininkų, kurie galėtų prisidėti pasakojimais ir patirtimis iš šio dinamiško ir konspiracinio periodo. Turėkite viešojo transporto bilietėlių.
Projektas tęsiasi jau antrus metus
Projektu „Nepadorūs vakarai“ siekiama sukurti erdvę seksualumo diskurso kaitos analizei kultūros kontekste 10-ajame dešimtmetyje. 2021 m. projektas kvietė atsigręžti į 10-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį – socialinių, politinių ir kultūrinių permainų laikotarpį Lietuvoje bei pasaulyje. Pirmoji projekto dalis „Nepadorūs vakarai. Meduje“ buvo dedikuota tuo metu kūrusioms menininkėms moterims. Pavadinto pagal Eglės Rakauskaitės 1996 m. performansą-video instaliaciją „Meduje“ įvairių renginių forma buvo analizuojami permainingojo 10-ojo dešimtmečio lyčių vaidmenų ir seksualumų klausimai, tiriamos feminizmo judėjimų apraiškos Lietuvos meno scenoje bei kaimyninėse posovietinėse šalyse.
Antrojoje projekto dalyje „Naglis“ siekiama tyrinėti tuo metu besiformuojančią queer kultūrą ir jos socialinės aplinkos santykius šalyje ir regione. „Nepadorūs vakarai. Naglis“ programą sudarys plačiaformatė 8 renginių programa (performatyvūs skaitymai, performatyvi ekskursija, paroda, videomeno programa, performansų vakaras-vakarėlis) su kuratoriais/ėmis, tyrėjais/omis ir menininkais/ėmis iš Baltijos šalių ir Rytų Europos regiono.
Daugiau informacijos apie projektą ir renginių programą galima rasti: www.kmn.lt
—–
Projekto kuratoriai: Agnė Bagdžiūnaitė, Edvinas Grinkevičius
Projekto komunikacija: Skaistė Kiaurynaitė-Beniušė, Darius Matonis
Projekto dizainas: Kornelija Zizaitė
Projekto partneriai: Asociacija „In corpore“, VšĮ „Artnews.lt“
Projektą „Nepadorūs vakarai. Naglis“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.