Žurnalų archyvas

Naujoje parodoje – dėmesys Biblijai

9 balandžio, 2024, Organizatorių inf. | Naujienos

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, balandžio 17 d., trečiadienį, 17 val. atveriama paroda „BIBLIJA VAKAR, DABAR IR PER AMŽIUS: džiaugsmas sielai, grožis akims“.

Šioje parodoje lankytojai galės susipažinti su trumpa Biblijos atsiradimo ir vertimų istorija, senaisiais leidiniais iš Biblijos draugijos bei Trakų istorijos muziejaus archyvų, turės unikalią galimybę pavartyti ir paties pirmojo J. Bretkūno (1590 m.) Šventojo Rašto vertimo į lietuvių kalbą rankraščio faksimilę ir moderniausiąjį šiuo metu atliekamą Naujojo Testamento ekumeninį vertimą su komentarais. Taip pat galės pasigrožėti nuostabių autorinių įrišų kolekcija, jungiančia tiek knygos restauratorių istorines žinias bei praktinius įgūdžius, tiek dailininkų odininkų ir menotyrininkų kūrybinį polėkį. 

Tarp įdomesnių eksponatų – 1824 m. Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Liudviko Rėzos redaguotas leidinys ir vestuvinis dovanų egzempliorius – prabangus odinis įrišas, kuriam sukurti panaudota atsiradusi nauja medžiaga – plastikas (Trakų istorijos muziejaus rinkiniai). 

Parodą papildys ir jos sakralinį turinį pagilins bei išryškins unikalūs liaudies meno skulptūros bei grafikos darbai iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių.

2003 m. atkurta Vilniaus knygrišių gildija (VKG) tęsia Vilniaus knygrišių cecho senąsias tradicijas, kurios savo ištakomis siekia XVI a., o ankstyviausias žinomas dokumentas yra Lenkijos karaliaus ir LDK didžiojo kunigaikščio Jono Kazimiero 1664 m. suteikta privilegija Vilniaus knygrišių cechui. Gildijos ir Bernardinų bažnyčios ryšys buvo atkurtas 2004 m. 2011 m. čia buvo pašventinta gildijos vėliava, knygrišiai įrišo kai kurias vienuolyno bibliotekos knygas.

Bendradarbiaujant Lietuvos Biblijos draugijai, Vilniaus knygrišių gildijai ir broliams pranciškonams, Seimo rūmuose (2006 m.) buvo surengta paroda „Ir Žodis tapo Kūnu“. Knygrišiai sausio 20-ają kasmet susirenka Bernardinų bažnyčioje dalyvauti mišiose, kurios aukojamos už Vilniuje gyvenusius, dirbusius ir vis dar tebedirbančius knygrišius. Taigi, ši paroda iškalbingai iliustruoja tradicijų tęstinumą, religinių ir pasaulietinių bendruomenių socialinį, kultūrinį ir dvasinį ryšį.

Rengėjai: Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Lietuvos Biblijos draugija, Vilniaus knygrišių gildija, Trakų istorijos muziejus

Parodos kuratoriai: Rimas Supranavičius, Vilhelmina Kalinauskienė

Parodos dizaineris: Jonas Vaikšnoras

Parodos koordinatorės: Violeta Karmalavičienė, Silvija Burokaitė

Paroda veikia:  2024 04 17 – 06 09

Parodos atidarymo renginys nemokamas, kitomis dienomis su muziejaus lankytojo bilietu.