Žurnalų archyvas

Nauja pažintis su Steponu Dariumi: knyga apie lakūno išlikimo viražus Lietuvos Karo aviacijos tarnyboje 

20 vasario, 2023, LAM inf. | Naujienos

Šiemet minint „Lituanicos“ skrydžio 90-metį, vėl dėmesio centre jo sumanytojas – Steponas Darius. Lietuvos aviacijos muziejus (toliau – LAM) pristato muziejininko Pijaus Poškaus knygą „Turi būti paleistas… Kapitonas Steponas Darius Lietuvos Karo aviacijoje 1922-1927 m.“. 

Vilniaus Knygų mugėje turėsite galimybę pamatyti, pavartyti, įsigyti šią knygą Lietuvos muziejų asociacijos stende 3.12, o sekmadienį, vasario 26 d. 14 val. čia pat vyks knygos pristatymo renginys, kuriame dalyvaus knygos autorius Pijus Poškus, LAM direktorius Mindaugas Kavaliauskas, istorikai Algimantas Kasparavičius ir Egidijus Papečkys ir dizainerė Inga Navickaitė-Drąsutė.

Stepono Dariaus asmenybė sužavėjo knygos autorių Pijų Poškų dar vaikystėje, tad ir noras žinoti daugiau, suprasti labiau nuolat augo. Jį žavėjo aviatoriaus gebėjimas mylėti skirtingas sporto šakas, bet tuo pačiu būti ir profesionaliu lakūnu. Tai tarsi daug skirtingų charakterių, kurie sudaro vieną istorinę asmenybę. 

Pasak LAM vadovo ir knygos redaktoriaus Mindaugo Kavaliausko, ši Pijaus Poškaus knyga – istoriografinis paminklas Stepono Dariaus asmenybei ir jo aktyviausiems metams Lietuvoje, per kuriuos įvykiai skriejo kone aviaciniu greičiu, kai vieni kitus lenkė pasiekimai ir nesėkmės, džiaugsmai ir nusivylimai, pakilimai ir nusileidimai.

Per penkerius metus autoriaus surinkti archyviniai dokumentai, bendraamžių prisiminimai ir kiti šaltiniai  praturtinami gausiomis nuotraukomiss, kurių dalis publikuojama pirmą kartą. Knygoje aprašoma Stepono Dariaus tarnybos Karo aviacijoje raida, pateikiamos iki šiol nežinotos lakūno kvalifikaciją apibūdinančios detalės, tačiau viso to fone – ir asmeninės dramos – sporto su aviacija suderinamumo sunkumai, nuo vadovybės nuslėpta santuoka, konfliktai su vyresnybe bei ilga kelionė link kapitono laipsnio. 

Knyga yra lengvai suprantama ne vien tik aviacijos istorijos mylėtojams, bet ir kiekvienam iš mūsų. Skaitant kūrinį galima pajusti, kad Stepono Dariaus egzistenciniai klausimai, kryžkelės ne svetimos ir šiandieniame pasaulyje bei mūsų gyvenimuose.

Knygos vertę sudaro ir jos ypatingas dizainas – lengvumas, specifinis spalvų, skirtingų popieriaus rūšių panaudojimas – kurį sukūrė ne vieną apdovanojimą už knygos išvaizdą pelniusi Inga Navickaitė-Drąsutė. 

Pijus Poškus yra inžinierius, aviatorius, Lietuvos aviacijos muziejaus muziejininkas, besispecializuojantis tarpukario Lietuvos Karo aviacijos tyrimuose.

Lietuvos aviacijos muziejus – aviacinės kultūros edukacijos įstaiga, įsikūrusi 1990 metais Kaune, šalia S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo veikusio Kauno oro uosto patalpose.