Gegužės 9 d. (antradienį) 17 val. Vytauto Didžiojo universiteto Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II aukštas) vyks Kauno apskrities viešosios bibliotekos vyresniojo bibliografo, VDU absolvento dr. Mindaugo Balkaus knygos „Kaip Kovno tapo Kaunu: miesto lituanizavimas 1918–1940 m.“ pristatymas.
Knygoje nagrinėjama, kaip per tarpukario Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpį Kaune plito ir įsitvirtino lietuvių kalba ir moderni lietuvių tautinė tapatybė. Aptariamas lietuvių gausėjimas laikinojoje sostinėje, tautybės keitimas asmens dokumentuose, pavardžių sulietuvinimo iniciatyva ir jos mastai. Atskleidžiama, kaip plito lietuvių kalbos vartojimas valstybinėse ir Kauno miesto savivaldybės įstaigose. Aptariama, kaip Kauno gatvėse gausėjo lietuviškų užrašų, kaip lietuvių kalba plito kauniečių kasdieniame bendravime.
Monografijoje atskleidžiama, kaip sekėsi lietuvių kalbos mokytis įvairių tautybių moksleiviams, nagrinėjama lietuviškų švietimo įstaigų plėtra. Knygoje aiškinamasi, kaip lietuvių kalba buvo įtvirtinta mokslo ir studijų procesuose Vytauto Didžiojo universitete. Nagrinėjama, kaip Kauno katalikų bei evangelikų liuteronų bažnyčiose daugėjo pamaldų lietuvių kalba. Galiausiai knygoje atskleidžiama, kokį teigiamą vaidmenį lietuvių kalbos plitimui suvaidino Kaune dislokuoti Lietuvos kariuomenės daliniai ir Lietuvos šaulių sąjungos nariai.
Knygos autorius – kaunistikos entuziastams gerai žinomas specialistas. Savo surinktomis žiniomis jis, kaip ir kolegos bibliotekoje, visuomet dalinasi ne tik su skaitytojais, bet ir su visuomene. Pernai vasarį, kai rengėme 1922 metams Kaune skirtą numerį, istorikas mums pasakojo, kaip prieš šimtą metų gyveno paprasti kauniečiai. Šį straipsnį galite rasti čia. Taip pat Dr. M. Balkus su kauniečiu Feliksu Zinevičiumi yra išleidęs knygą „Vlado Putvinskio gatvė: istoriniai faktai ir atsiminimai“.