Žurnalų archyvas

Muziejų naktis Kaune – nuo atgyjančių eksponatų iki dviračių žygio

10 gegužės, 2022, Muziejų inf. | Naujienos

Gegužės 14 d., šeštadienį, sugrįžta Europos muziejų nakties renginiai. Europoje – 18-ąjį kartą, Lietuvoje – 17-ąjį. Žinoma, naktinėsime ir Kaune, pelnytai vadinamame muziejų miestu. Žemiau rasite daugelio mūsų miesto įstaigų sumanytas idėjas šiems metams. Tai toli gražu ne tik nemokamas parodų lankymas, bet ir ekskursijos, dirbtuvės bei kiti renginiai, pakviesiantys muziejus pamatyti kitomis akimis. Pasimatysime šeštadienį temstant?

Kauno miesto muziejus

18:00–00:00 – Orientavimosi žaidimas dviračiais „Mink pedalus: maršrutu per muziejus“

Žaidimo dalyviai, vadovaudamiesi orientavimosi žaidimo nuorodomis, apsilankys ne tik visuose veikiančiuose muziejaus skyriuose, bet ir aplankys vietas, kuriose veikia arba praeityje buvo muziejaus ekspozicijos. Dalyviai, spręsdami interaktyvias užduotis, susipažins su muziejaus istorija, ekspozicijomis, asmenybėmis ir kitomis istorijomis, kurios neatsiejamos nuo Kauno miesto ir muziejaus gyvenimo.

Žaidimą galima pradėti nuo 18:00 iki 22:00, žaidimo pabaiga 00:00. Žaidimui reikalinga mobili programėlė „Actionbound“ (parsisiuntimas nemokamas). Žaidimas taps aktyviu gegužės 14 d. 18 val. – jo ieškokite programėlėje, į paiešką įvedę žaidimo pavadinimą „Mink pedalus“.

Dešimties visas užduotis greičiausiai įveikusių komandų laukia Kauno miesto muziejaus prizai (dėl to registruojantis programėlėje būtinai nurodykite savo aktyvaus el. pašto adresą!).

Maršruto ilgis: ~8 km. Kontaktinis tel. nr. žaidimo klausimais: +370 658 75 717.

Pilies skyrius (Pilies g. 17)
18:00–00:00 val.

18:00–22:00 – Nemokama edukacinė veikla „Kauno pilies lankininkai“. Kviesime susipažinti su Kauno pilies istorija, jos gynybos būdais, viduramžių medžioklės ir karybos principais, o taip pat išbandyti šaudymą iš lanko ir arbaleto;

18:00–20:00 – Susitikimas su kunigaikščiu Vaidotu. Susitikimo metu galėsite nusifotografuoti su kunigaikščiu bei išgirsti įdomių pasakojimų apie Kauno pilies gynybą.

Tautinės muzikos skyrius (L. Zamenhofo g. 12)
18:00–00:00 val.

19:00–22:00 – Nemokamas koncertas Tautinės muzikos skyriaus kiemelyje. Dalyvauja: Kauno folkloro klubas „Liktužė“ (vadovė Jūratė Svidinskienė), Šilainių bendruomenės ansamblis „Slaunos su škarpetkutėmis“ (vadovė Herminija Vokietaitienė), Vandžiogalos folkloro ansamblis „Griežlė“ (vadovas Andrius Morkūnas), Raudondvario folkloro ansamblis „Piliarožė“ (vadovas Vilius Marma) ir „Kadujo“ giedotojos (vadovė Laura Lukenskienė), „Kauno bandonija“ (vadovas Vilius Marma). Tai Kauno folkloro klubo „Liktužė“ vykdomo projekto „Kai Kaunas buvo Lietuvos sostinė“ dalis (rėmėjas „Iniciatyvos Kaunui“);

18:00–20:00 – Nemokama edukacinė veikla „Kaip gimsta skudutis“. Kviesime iš natūralaus augalo, augančio upių pakrantėse, tikrais staliaus įrankiais susikurti muzikos instrumentą – iš pradžių skudutį, švilpą, o galiausiai ir fleitą, kuriais pasimokysite ir groti.

M. ir K. Petrauskų namai (K. Petrausko g. 31)
18:00–00:00 val.

M. ir K. Petrauskų skyriaus kiemelyje veiks muzikinė tarpukario fotoateljė; atversime M. ir K. Petrauskų skyriuje esančią eksponatų saugyklą. Tai unikali galimybė ne tik išvysti įdomiausius eksponatus ir išgirsti jų istorijas, bet ir pažinti jų saugojimo sąlygas;

18:00–20:00 – Nemokama edukacinė veikla „Grožio paslaptys pagal Kiprą Petrauską“. Kviesime pasigaminti K. Petrausko muilo repliką su dėžute. Gamindami kvapnų muilą, sužinosite ne tik tarpukario moterų grožio paslaptis, bet ir susipažinsite su K. Petrausko asmenybe, jo kūrybine veikla ir pomėgiais, išgirsite, kokiomis aplinkybėmis atsirado ir išpopuliarėjo jo vardinis muilas.

J. Gruodžio namai (Salako g. 18)
18:00–00:00

Viso vakaro metu laukia teatralizuotas vyksmas „Arbatėlė pas tetą Stasę“. Atvykus į Gruodžių namus svetingoji kompozitoriaus žmona Stasė Petrauskaitė-Gruodienė pakvies puodeliui kvapnios arbatos, kurią ruošia iš savo pačios užaugintų vaistažolių. Aplankę svetingąją namų šeimininkę, susipažinsite su J. Gruodžio gyvenimu ir kūryba, pamatysite, kur dirbo ir ilsėjosi kompozitorius;

18:00–20:00 – Viktorina „Vakaras su muzikais“. Muziejų nakčiai skirta linksma ir žaisminga viktorina, kurios metu galėsite ne tik pasitikrinti žinias, bet ir sužinoti naujų faktų apie tris žymius Lietuvos muzikus.

Paroda „Kaunas – Vilnius: nuversti kalnus“ (A. Mackevičiaus g. 27, Kaunas)
18:00–00:00

18:00–19:00 – Nemokama ekskursija po parodą. Rekomenduojama išankstinė registracija, vietų skaičius ribotas. Registracija tel. +370 610 82 503, el. p. kasa@kaunomuziejus.lt

VDU rektoratas (K. Donelaičio g. 58)

17:30–21:00 val.

VDU atveria savo istorinę erdvę lankytojams. Rektorate lauks Lietuvos universiteto šimtmečiui skirta ekspozicija „Vivat Universitas Vytauti Magni!“, pasakojanti apie universiteto gyvenimą nuo pat jo įkūrimo, tarpukario veiklos iki atkūrimo 1989-aisiais ir šiandieninių darbų.

20 val. vyks (iki 30 min. trukmės) nemokama ekskursija, kurią ves istorikas dr. Egidijus Balandis. Išankstinė registracija nereikalinga.

Lietuvos švietimo istorijos muziejus (Vytauto pr. 52)

19–22 val. muziejuje vyks „Šviesų naktis“. Tai laikas, kurio metu muziejaus eksponatai atgyja. Kai vakarėjantį miestą apgaubs tamsa, muziejaus lankytojai keliaus į nepaprastą šviesų pasaulį, kur jų lauks išskirtiniai pojūčiai ir istorijos. Dieną suplanuota diskusija „Botaninės parfumerijos dilema“ ir renginys „Kvepalų keliu“ – tai autorinių darbų pristatymai, susitikimas su parfumeriais.

M. K. Čiurlionio dailės muziejus (V. Putvinskio g. 55)

17.00–24.00 val.

Muziejuje lankytojų lauks pamėgtų edukacinių užsiėmimų ir kūrybinių dirbtuvių erdvės. Su svarbiausiais Čiurlionio kūrinių simboliais susipažinsite kūrybinėje erdvėje „Pasidaryk paveikslą pats“. „Meilės atvirlaiškių“ zonoje tušu, teptuku ir plunksna galėsite susikurti savo pačių inicialus ir parašyti Meilės laiškus. Edukacinėje erdvėje „Įnoringoji pastelė“ išbandysite tokias kreideles, kokias naudojo Čiurlionis, ir sužinosite, kaip šis žymus dailininkas komponuodavo ir dėliodavo formas popieriaus lape. „Dėlionių pastabiems“ kampelis kvies sudėti Čiurlionio paveikslus, o patys mažiausieji, susipažinę su pasakiškuoju Čiurlionio pasauliu, pasigamins puošnias čiurlioniškas karūnas.

Lankytojai galės apžiūrėti „Kaunas – kultūros sostinė 2022“ pristatomą pasaulinio pripažinimo sulaukusio menininko Williamo Kentridge’o parodą „Tai, ko nepamename“, susipažinti su Stasio Ušinsko marionetėmis naujai atsidariusioje parodoje „Stasio Ušinsko marionetės ir tarptautinė modernizmo estetika“, aplankyti muziejaus ekspozicijas „Lietuvos dailė XIV–XIX“, „Kryžių Lietuva“, „Archaika: lietuvių liaudies menas XVIII–XX a.“ bei dar kartą pasinerti į Čiurlionio kūrybą jo darbų ekspozicijoje.

17.00 val. vyks ekskursija su vertimu į gestų kalbą po M. K. Čiurlionio dailės kūrinių ekspoziciją. Trukmė 1 valanda. Reikalinga registracija el. paštu ruta.klevaite@ciurlionis.lt

Kauno paveikslų galerija (K. Donelaičio g. 16)

17.00–24.00 val

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ proga galerija „Meno parkas” pristato meno pasaulio ikonos, menininkės Marinos Abramovič parodą „Būties atmintis“. Pirmą kartą ji rengiama kaip įspūdinga videoinstaliacija iš rinktinių šios autorės performansų dokumentacijų ir filmų. Ekspozicijoje išsamiai pristatoma Marinos Abramovič kūryba nuo 7 deš. iki pastarųjų metų. Čia bus galima susipažinti su dokumentine medžiaga, menininkės kūrybine biografija, garsiuoju jos Manifestu bei unikaliu kūrybos Metodu. Paroda skirta lankytojams nuo 18 metų.

A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus / Velnių muziejus (V. Putvinskio g. 64)

17.00–24.00 val.

Kviečiame aplankyti Antano Žmuidzinavičiaus memorialinių namų ekspoziciją, išvysti dailininko gyvenamąją aplinką ir kūrybą bei pačią garsiausią pasaulyje velnių kolekciją. Taip pat muziejuje jūsų lauks VDA Kauno fakulteto dėstytojų Donato Inio ir Justino Krasucko bei Klasikinio realizmo ateljė mokinių darbų paroda „Šešėlis“, 13-ajai Kauno bienalės didžiajai parodai Kaune „Once Upon Another Time… gyveno jie jau kitaip“ sukurta Linos Lapelytės vaizdo instaliacija „Kas nutinka žuviai po mirties?“ bei Shary Boyle (Kanada) instaliacija „Sutryptas velnias“.

18.00–20.00 val. dailininko Antano Žmuidzinavičiaus sode veiks specialios kūrybinės dirbtuvės „Prisiminimai“. Kviesime visus išbandyti naują kūrybos techniką su spiritiniu rašalu. Juo galėsite dekoruoti savo atsineštus puodelius, stiklines, vazas, veidrodėlius. Atvykite ir išbandykite šią magiją kartu su visa šeima ar draugų būriu. Jei oras pasitaikys lietingas, kūrybinės dirbtuvės vyks muziejuje. Priemonės: jums reikės atsinešti savo puodelį ar lėkštelę (glazūruoti, vienspalviai (geriausia balti), stikliniai dirbiniai (puodelis, stiklinė – taip pat vienspalviai). Visas kitas reikalingas medžiagas turime.

Istorinė LR Prezidentūra (Vilniaus g. 33)

18.00–24.00 val.

Šią muziejų naktį kviečiame patyrinėti mūsų miesto istorinius ryšius su kitomis Europos šalimis ir tarp mūsų gyvenančiomis bendruomenėmis. Naktinėtojai kviečiami į kas valandą vykstančias ekskursijas su vadovu:

18, 19, 20, 21 (anglų kalba), 22 ir 23 val. – 45 min. trukmės ekskursijos po muziejaus sodelyje eksponuojamą parodą „Europa Kaune“. Sužinosite, su kuo Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu (1918–1940 m.) bičiuliavomės, bendradarbiavome, konkuravome ar iš ko tiesiog mokėmės.

18, 19, 20 (anglų kalba), 21, 22 ir 23 val. – 45 min. trukmės ekskursijos po ekspoziciją „Rūmų istorijos“. Čia sužinosite, kokie permainingi buvo pastarieji dveji rūmų, Kauno ir Lietuvos šimtmečiai. Pradėję nuo pastato atsiradimo istorijos, susipažinsite su labai skirtingais jo šeimininkais bei karus ir okupacijas liudijančiais eksponatais.

Lietuvos sugrįžimą į politinį Europos kontinentą liudijantį dokumentą lankytojai ras antrajame rūmų aukšte. Vasario 16-osios aktas Istorinėje Prezidentūroje eksponuojamas maloniai sutikus jo savininkui – Vokietijos Federacinės Respublikos užsienio reikalų ministerijos Politiniam archyvui.

A. ir P. Galaunių namai (Vydūno al. 2)

17.00–22.00 val.

Muziejų naktį atveriama nauja paroda „Modernus paprastumas“, kuri kviečia pasigrožėti Pablo Piccasso, Henry‘io Matisse‘o, Raoul‘o Dufy ir kt. autorių darbais. Ekspozicija parengta iš Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje saugomos „Prancūzų moderninės dailės parodos” (1939) kolekcijos. Lankytojai taip pat galės apžiūrėti memorialinę ekspoziciją, parodą „ARNO FUNK[CIONALIZMAS]“ bei mažiesiems muziejaus lankytojams skirtą parodą „MODER… KAS? KAUNO MODERNIZMAS! IR ARCHITEKTO PROFESIJA“.

J. Zikaro namai-muziejus (J. Zikaro g. 3)

17.00–22.00 val.

Vienoje gražiausių Kauno vietų, Pelėdų kalno papėdėje, stovintis skulptoriaus Juozo Zikaro namelis pasakoja ne vieną istoriją. Pamatysite atnaujintą ekspoziciją, aplankysite skulptoriaus ir jo šeimos gyvenamąsias patalpas, dirbtuvę, kurios atskleidžia ir parodo XX a. 2 deš. interjerų ypatumus ir išlikusias autentiškas detales, bei pasigrožėsite nuostabia Kauno panorama.

Maironio lietuvių literatūros muziejus (Rotušės a. 13)

18:00–00:00 val.

Edukacinė veikla šeimoms „Literatūrinis laimės ratas“ (visą vakarą):
Muziejų nakties lankytojus kviesime išbandyti sėkmę literatūriniame laimės rate. Viskas vyks labai paprastai – pasukę laimės ratą, gausite klausimą, susijusį su lietuvių literatūra, o atsakę teisingai – laimėsite atminimo dovanėlę!

Edukacinė veikla vyresniųjų klasių moksleiviams ir suaugusiems – orientacinis žaidimas „Pavasario saulė prašvito meiliai“ (visą vakarą):
Augalų ir gėlių Maironio namuose ir gyvenime buvo gausu tiek tiesiogine, tiek simboline prasme: tai ir tikros gėlės, puošusios poeto darbo stalą nuo ankstyvo pavasario iki pirmųjų šalnų, ir augalų motyvai, išlikę autentiškai atkurtų Maironio salonų dekoro detalėse, ir gamtos simboliai poeto kūryboje. Šiuo edukaciniu žaidimu kviečiame tyrinėti augalų ženklus ne tik Maironio bute, bet ir visoje lietuvių literatūroje – sekant užuominas, pateiktas QR kodais, susidėlios ištisa pavasarinė mozaika!

Edukacinė veikla ikimokyklinio amžiaus vaikams ir pradinių klasių moksleiviams – emocijų lėlyčių dirbtuvėlės „Aš jaučiu…“ (18–20 val):
Kasdien žmogus jaučia pačias įvairiausias emocijas: džiaugsmą, nuostabą, pyktį, liūdesį, meilę, baimę, ramybę, laimę ir t. t. Kartais žodžiais įvardyti tai, ką jaučiame, būna sunku, todėl mažiausius Muziejų nakties lankytojus kviesime pasinerti į emocijų lėlyčių dirbtuvėles – kartu su edukatoriumi kursite linksmas, liūdnas, piktas, nustebusias, įsimylėjusias ar bet kokias kitas lėlytes, kad kalbėtis apie tai, ką jaučiame, būtų lengviau.

Lietuvos sporto muziejus (Muziejaus g. 7/9)

18:00–22:00 val.

Lietuvos sporto muziejus kviečia į renginį „CIRKAS YRA SPORTAS“. Baltijos cirko studijos auklėtinių parodomoji programa muziejaus kieme. Pasirodys dviratininkai, žonglieriai, akrobatai. Cirko artistas – tikras sportininkas! Ši profesija reikalauja fizinės jėgos, lankstumo, koordinacijos, vikrumo, drąsos ir ištvermės. Po pasirodymo cirko vadovė ir auklėtiniai muziejaus lankytojams praves edukacinį užsiėmimą „Cirko pamokėlė“.

Lietuvos sporto muziejuje eksponuojama garsių cirko meistrų Jadvygos ir Jono Ramanauskų padovanota kolekcija ir įrengta cirko ekspozicija. Muziejininkai lankytojus pakvies į ekspozicinę salę pratęsti pažintį su cirko paslaptimis ir istorija. Edukaciniai žaidimai vyks lauke ir sporto salėje, bokso ringe.

Kauno IX forto muziejus (Žemaičių pl. 75)

21:00–00:00 val.

Kauno IX forto muziejus kviečia atvykti ir leistis į audiovizualinį pasivaikščiojimą „Tamsa. IX forto detalės“. Savarankišką pasivaikščiojimą patamsyje skendinčiose muziejaus ekspozicijose protarpiais lydės šviesa ir garsas. Šviesa išryškins tai, kas įprastai lankytojų lieka nepastebėta: netikėtus objektus, detales, leis apžvelgti retai lankomas forto vietas. Garsas suteiks progą pasiklausyti įasmenintų pasakojimų apie IX fortą ir tai, kas jame vyko. Tamsos ir istorijos sandūra atvers galimybę pažinti ne tik IX forto detales, bet ir iš naujo pažvelgti į save, santykį su praeitimi.

Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus šiemet naktinėti kviečia Ventės rage. Vytauto Didžiojo karo muziejus į specialų renginį pakvies gegužės 21 d.

muziejunaktis.lt