Spalio 3–6 d. po kelių metų pertraukos į Kauną grįžo Europos kultūros sostinės projekte subrandintas Istorijų festivalis. Išlaikydamas tą pačią istorijos kaip pasakojimo liniją, bet ir šiek tiek pasikeitęs, festivalis nuo šiol toliau bręs naujų šeimininkų, Kauno miesto muziejaus, rankose. „Muziejaus trečiadienio“ rubrikoje vieną festivalio programos renginių – Vlado Suncovo parodą „Industrinės pasakos“ – pristato muziejaus Ekspozicijų ir parodų skyriaus vadovė Sigita Žemaitytė-Strazdė.
Industrinis paveldas kaip įkvėpimas
Festivalis šiais metais visus kvietė kalbėti ir pasakoti apie tai, kaip keitėsi ir keičiasi miestas, jį supanti ar jame tarpsanti gamta, kaip keičiamės mes ir kokią įtaką pokyčiams turime. Atsispyręs nuo šios apie transformacijas kalbančios temos menininkas Vladas Suncovas gręžiasi į XX a. vidurį, kai Lietuvoje vyko didžiulis industrializacijos šuolis, nulemtas sovietų okupacijos ir siekio okupuotų kraštų gamtos ir žmogiškuosius resursus maksimaliai išnaudoti pramoninei gamybai. Vienu didžiausių industrializacijos centrų Lietuvoje tampa Kaunas, kur pradžioje nacionalizuojamos tarpukario pramonės įmonės, o vėliau statomos naujos, kuriant joms atitinkamą miesto infrastruktūrą, plečiant miesto ribas, kuriant kryptingai į technikos mokslus orientuotą aukštojo mokslo instituciją.
Kauno miesto tapatybei svarbus pramoninis paveldas jau kuris laikas vis labiau aktualizuojamas kultūros ar moksliniame lauke. Naujas paskirtis įgaunantys fabrikų pastatai, Auksės Petrulienės kuruojamos „Mažųjų istorijų“ bendruomenių platformos parodos Kauno paveikslų galerijoje, galiausiai, naujausia kolegų Gedimino Kasparavičiaus ir Roko Sinkevičiaus knyga „Industrinis miestas“ ir šiame straipsnyje aprašoma Vlado Suncovo paroda – keli šio aktualizavimo formų pavyzdžiai.
Savita eksponatų interpretacija ir nauji kūriniai
Siekdamas atskleisti temą, menininkas parodoje gausiai naudoja muziejinius eksponatus, fotografijas, Kauno pramonės artefaktus, bylojančius kadaise buvusias gamybines tendencijas. Šie muziejiniai artefaktai menininkui pasitarnauja kaip įkvėpimas istorijoms ir saviems meno objektams kurti. Į vieną plokštumą sugula fotografijos, atkeliavusios iš skirtingų laikotarpių, skirtingų Kauno, Lietuvos ar pasaulio vietų ir taip atskleidžia vis kitą istoriją, kurią, jungdamas menininko sudėtas detales, parodos lankytojas kuria pats. Greta praeities kasdienybės elementų, eksponatų, pramonės gaminių, matome V. Suncovo sukurtus architektūrinius pasiūlymus viešosioms erdvėms, architektūrinius folly, netikėtus, kiek ironiškus miesto industrinės praeities įprasminimo būdus, aksesuarus ar kartu su dizainere Elma Zemlickaite sukurtus kostiumus. Kiekvienas mūsų taip raginamas susimąstyti, kiek industrinės praeities ženklų mieste, kasdienoje jis ar ji pastebi, kaip tą praeitį galima įvertinti ir ar tai reikia išvis daryti.
Parodoje daug humoro ir netikėtumo, o į mūsų visų istoriją žvelgiama ne kaip į užkonservuotą ir praeičiai paliktą artefaktą. Tai, ką visuomenė išgyveno keliasdešimt metų atgal, turėjo įtakos šiandienos mums ir kiekvienas su tuo kuriame savitą santykį.
Paroda iki 2025 m. rugpjūčio 31 d. veiks Kauno miesto muziejuje, Kauno rotušėje.
–
Parodą kūrė:
Autorius ir architektas – Vladas Suncovas
Kostiumų ir aksesuarų bendraautoriai – Elma Zemlickaitė ir Vladas Suncovas
Grafinis dizainas ir produkcijos asistentė – Julija Česnulaitytė
Video ko-režisierius ir operatorius – Laurynas Skeisgiela
Video scenarijaus autorius ir ko-režisierius – Vladas Suncovas
Video montažas – Martynas Duškinas
Video modeliai – Monika Jagusinskytė ir Antanas Dubra
Parodos instaliavimo komanda – Matas Šatūnas, Laurynas Skeisgiela
Koordinatorė – Sigita Žemaitytė-Strazdė
Parodoje eksponuojamų meno kūrinių, objektų, fotografijų autoriai: Vladas Suncovas, Kazys Šimonis, Petras Kalpokas, Lidija Meškaitytė, Stanislovas Lukošius, Kazimieras Dudėnas, Ričardas Šaknys, Jokūbas Skrinskis, Jonas A. Kubilius, Mečys Šadzevičius, Adomas Varnas, Romualdas Stačiūnas, Mejeris Smečechauskas, Ilja Jasvoinas, Davidas Gordonas, Algirdas Žukauskas ir kiti nežinomi fotografai, dizaineriai, dailininkai.
Parodos eksponatai iš: Kauno miesto muziejaus, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus, Lietuvos etnografijos muziejaus, Kauno IX forto muziejaus rinkinių.