Žurnalų archyvas

Muziejaus trečiadienis. Švenčių proga — į svečius pas Čiurlionius

27 gruodžio, 2023, Dalia Bieliūnaitė, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Memorialinių muziejų skyriaus muziejininkė | Muziejaus trečiadienis, Naujienos

Kaip atrodė tarpušventis menininko namuose prieš daugiau nei šimtą metų? Virtuvėje triūsia Kastukas – didis kūrėjas niekada neatsisakydavo padėti mylimai matytei. Vaikai pešasi, kurio eilė groti pianinu, nepaisant to, kad buvo sudarytas tvarkaraštis. Jame visos dienos valandos išdalintos net devyniems muzikantams. Tėtis, puikus pasakorius, prie židinio porina šiurpias istorijas. Na, o ponia Čiurlionienė pavargusiose rankose pagaliau spaudžia mėgstamos kavos puodelį. Kava iš Lenkijos. Ten studijuojantis Kastukas visuomet parveža pilną lagaminą lauktuvių: ne tik kavos, bet ir knygų, paveikslėlių, natų.

Šiemet M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose buvo sukurtas naujas audiogidas, kuris šiais atsiminimais pripildo žinomos šeimos namelius. Lankytojams siūloma panirti į radioteatrą, kuriame atgyjantys autentiški menininko sesers Jadvygos prisiminimai įtraukia svečius į išskirtinės šeimos gyvenimą. Šie paprasti ir smagūs pasakojimai iš knygos „Atsiminimai apie M. K. Čiurlionį“ buvo pritaikyti pradinių klasių moksleiviams bei žmonėms su intelekto negalia. Tačiau kadangi juose atsiskleidžia neidealizuota bei daugiabriaunė pasaulyje garsaus kūrėjo asmenybė, jie turėtų sudominti visus, užsukusius į muziejų.

 Audiogido lankstinukas su M. K. Čiurlionio namų-muziejaus teritorijos žemėlapiu. Autorės A. Mišinytė ir Dalia Bieliūnaitė.
Kita lankstinuko pusė, susilankstanti į knygelę apie muziejų. 

Istorijas atrinko ir adaptavo rašytoja, vaikų knygų populiarintoja, tinklaraščio „Meškiukas bibliotekoje“ autorė Aistė Mišinytė. Projekto, kurio metu buvo kuriamas audiogidas, vadovė – muziejininkė ir iliustratorė Dalia Bieliūnaitė. Abi menininkės yra knygų vaikams autorės, kartu sukūrusios tris paveikslėlių knygas, taip pat turinčios edukacinių programų Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje vedimo patirties. A. Mišinytės parašyti nuotaikingi pasakojimai apie tai, kaip Čiurlioniai gyveno memorialiniu muziejumi tapusiuose namuose, buvo įgarsinti profesionalių aktorių, bendradarbiaujant su savo darbų kokybe garsėjančia įmone UAB „Audiogidas“. 

Projektą „Kastuko namų istorijos: interaktyvus audiogidas“ finansavo Lietuvos kultūros taryba. Kūrybiniame kelyje lydėjo ir labai pagelbėjo M. K. Čiurlionio namų-muziejaus darbuotojai. Na, o pati svarbiausia komandos dalis buvo mūsų konsultantai – vaikai ir sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Kauno viltis“ bendruomenė. Žmonės su intelekto negalia bei juos lydintys bičiuliai audiogido paslauga galės naudotis nemokamai.

Kviečiame ir Jus šventiniu laikotarpiu apsilankyti pušų apsuptuose Druskininkuose ir panirti į nuotaikingą bei autentišką radioteatrą. Turite unikalią progą iš naujo pažinti menininką, pabūdami toje aplinkoje, kuri jį formavo ir buvo didžiausias kūrėjo įkvėpimas. 

Dalios Bieliūnaitė komikso „Kastuko istorijos“ atvartas. Jame vyksta sniego mūšis Plungės dvare, kurn mokėsi M. K. Čiurlionis.
Dalios Bieliūnaitė komikso „Kastuko istorijos“ atvartas. Kalėdos pas Čiurlionius