Žurnalų archyvas

Muziejaus trečiadienis. Literatūra keičia? O, taip!

23 birželio, 2021, Deimantė Cibulskienė / Maironio lietuvių literatūros muziejus | Muziejaus trečiadienis, Naujienos

Šie metai Maironio lietuvių literatūros muziejui yra ypatingi: minint muziejaus įkūrimo 85-metį lankytojams duris atvers nauja lietuvių literatūros istorijos ekspozicija. 

Ilgai laukta, su meile kurta ji maloniai nustebins kiekvieną muziejaus svečią – pradėjęs kelią nuo seniausių raštų, kurtų įvairiomis kalbomis Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Mažojoje Lietuvoje, susipažinęs su pirmosiomis grožinės lietuvių literatūros knygomis, sužinojęs, kas buvo svarbu spaudos draudimo laikotarpiu, patyręs knygnešio išgyvenimus, pamatys spaudos atgavimo rezultatus, kultūros suklestėjimą Lietuvos Nepriklausomybės laikotarpiu, papuls į sudėtingą pasirinkimų erdvę okupacijų periodu, kai nei vienas nenujautė, kas jo laukia už paslaptingų likimo durų, bei vėliau pajus artėjantį laisvės gūsį, talentą kalbėti Ezopo kalba ir supras, ką sunkiu laikotarpiu išgyveno bei apie ką rašė lietuvių rašytojai, gyvenę svetur. 

Jei lietuvių literatūrą įsivaizduotume kaip sodą, pati jos pradžia – Martyno Mažvydo kūryba – būtų tartum laukinis vaismedis tamsioje girioje.

Ekspozicija ne veltui vadinasi „Literatūra keičia“: muziejaus darbuotojams dirbant kartu su Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkais bei „MultimediaMark“ komanda buvo sukurtas emociškai paveikus turinys, parodant, kad literatūra keičia mus visus – skaitytojus, rašytojus, žmonių likimus, tautą, valstybę. Ekspozicijos vienas tikslų – supažindinant su mūsų literatūros klasikais, jų kūriniais, darbais, nustebinti lankytoją, įkvėpti, sukelti pasididžiavimo savo kūrėjais ir tauta jausmą. Tam pasitelkiami ne tik įdomūs originalūs eksponatai, tekstai, bet ir šiuolaikinės technologijos, padedančios paveikiai pasakoti istorijas, kurti patirtis. 

Dedikacija partizanams

Itin vaizdingai lietuvių literatūros istorijos etapus apibūdino vienas iš ekspozicijos kūrėjų poetas, režisierius, „MultimediaMark“ komandos narys Mindaugas Valiukas, gražiai į visumą supynęs pirminę ir pagrindinę kūrėjų mintį:  „Jei lietuvių literatūrą įsivaizduotume kaip sodą, pati jos pradžia – Martyno Mažvydo kūryba – būtų tartum laukinis vaismedis tamsioje girioje. Spaudos draudimo laikotarpis – negailestingai iškirstas šilas, slapta atsodinamas pavieniais sodinukais. Tada besprogstą vaismedžių pumpurai atgavus spaudą, daugiaspalviai tarpukario literatūros žiedai ir… katastrofos – dviejų okupacijų gaisrai, spygliuotomis vielomis aptvertas raudonuoju maru užkrėstas sodo likutis, pasitraukę į Vakarus kūrėjai – lyg medžiai be šaknų…

Ekspozicija „Literatūra keičia“ – šiuolaikiškai apie amžinus dalykus. Dalykus, kurie keitė ne tik poetiką, kalbą, bet ir istoriją, žemėlapį, gyvenimus.“

Duoklė istorijai
Išeivių alėja
Atgimimo erdvė

Maironio lietuvių literatūros muziejuje, kuriant lietuvių literatūros istorijos ekspoziciją, įgyvendintos originalios, kol kas analogų Lietuvoje neturinčios idėjos.  Kelios jų – animacinis edukacinis serialas „Palikti“ ir edukacinių intelektualių žaidimų ciklas „O ką renkiesi tu?“. Kiekvienas žaidimas – tai pasinėrimas į skirtingų Lietuvos istorinių, kultūrinių aplinkybių atmosferą, situacijas. Kiekvienas žaidėjas kviečiamas išspręsti sudėtingas dilemas, su kuriomis realybėje susidūrė Lietuvos kūrėjai ir tokiu būdu patirti, įsijausti į kitą asmenybę, per pasirinkimus pažinti rašytoją, istorinį kontekstą, ir, kas svarbiausia, – save. Lankytojas, kiekvienos salės terminale išsiaiškinęs savo pasirinkimo raidę ir ją pažymėjęs specialioje kortelėje, po apsilankymo ekspozicijoje sužinos, į kurį lietuvių literatūros herojų jis labiausiai panašus. Visi, užsukę į ekspoziciją iki rugsėjo 1 d., gaus dovanų savo herojaus atviruką, o norintieji, kad viešnagę muziejuje primintų ir daugiau mielų smulkmenų, galės įsigyti šiai ekspozicijai sukurtų herojų ženkliukų.

Medžio instaliacija su audio įrašais bei pagal temas apšviečiamais eksponatais, kalbantys rašytojų portretai, dailininko Antano Dubros sukurtas įspūdingas kultūrinių įvykių pano su papildyta realybe, išeivių kūrėjų alėja, virtualios realybės žaidimas „Kelionė“ ir dar daug visko smagaus lauks smalsių, norinčių tobulėti ir tobulai praleisti laisvalaikį lankytojų jau nuo 2021 m. birželio 29 d.

Kviečiame išbandyti! Literatūra    t i k r a i    keičia!

Visos nuotraukos – Maironio lietuvių literatūros muziejaus