Žurnalų archyvas

Muziejaus trečiadienis. Lietuvos aviacijos muziejus keičia ne tik rūbą, bet ir veidą

16 kovo, 2022, Edita Grudzinskaitė-Gruodis / LAM inf. | Muziejaus trečiadienis, Naujienos

Lietuvos aviacijos muziejus prieš metus užvėrė duris rekonstrukcijai valstybės kanclerio Laimono Ubavičiaus palinkėjimu prikelti muziejų naujam skrydžiui – paversti jį gerai žinomu kultūros tašku ne tik Kaune, bet ir Lietuvoje. Palinkėjimas pildosi: rekonstrukcijos darbai jau įsibėgėjo, o muziejaus komanda ne mažiau intensyviai dirba strateguodama būsimų ekspozicijų ir veiklų turinį.

Mato Laužadžio nuotr.

Keičiasi muziejaus samprata ir tikslai

Dar XX a. pabaigoje prasidėjo pokyčiai muziejininkystėje. Šiandien esame esminės muziejų funkcijų sampratos kaitos liudininkai: muziejaus tikslas nebeapsiriboja istorinių objektų kolekcionavimu ir saugojamu, einama į dialogą su visuomene, kurios nebetenkina atgyvenusi muziejų forma. Vienas esminių muziejų uždaviniu tampa edukuoti lankytojus, įtraukti juos, muziejai neretai tampa ir aktyviais kultūros židiniais.

Lietuvos aviacijos istorija siejasi su Lietuvos valstybės kūrimusi ir, neabejotinai, yra vienas svarbiausių valstybingumo simbolių. Aviacijos istorija turtinga įvykių, vardų ir asmenybių, apie kurias mes dar labai nedaug žinome, todėl LAM turi didžiulės potencijos prisidedant prie tautinio identiteto ir patriotizmo puoselėjimo.

Gautas finansavimas – didžiulė sėkmė ne tik LAM, ne tik Kauno miestui, bet ir visai Lietuvai. LAM komandai tenka didžiulė atsakomybė, mat itin svarbu ne tik atnaujinti muziejau patalpas, bet ir numatyti aiškią viziją su ilgalaike perspektyva, kuri kuo ilgesnį laiko tarpą išliktų aktuali ir skatintų kultūrinių objektų lankymą bei kuo didesnį prieinamumą visuomenei.

Architektūrinis pastato siluetas išliks

Lietuvos aviacijos muziejus (LAM) po rekonstrukcijos duris lankytojams žada atverti 2023 metų rugsėjį. „Senasis pastatas yra stilistiškai išraiškingas, tačiau daug jo erdvių, patalpų, funkcinių elementų yra nenaudojami ar apleisti, be to, pastatas menkai pritaikytas lankytojams, o ir žmonėms su negalia“, – sakė LAM muziejaus vadovas Mindaugas Kavaliauskas.

Rekonstrukcijos techninio projekto architektūriniai sprendimai padiktuoti siekiant išsaugoti architektūrinį paveldą, tuo pat metu pastatą modernizuojant pagal nūdienos poreikius. Ant rekonstruoto pastato išliks skulptoriaus Kazio Švažo sukurtas dolomito bareljefas „Atlanto nugalėtojai S. Darius ir S. Girėnas“ ir Boleslovo Klovos mozaika „Skrydis“ ant išorinės pastato sienos.

„Šiai dienai atlikti visi paruošiamieji griovimo darbai. Paliktos tik laikančios pagrindinės pastato statybinės konstrukcijos, paruošta vieta šiluminiam punktui, būsimam liftui, iškeliančiam lankytojus į apžvalgos aikštelę ant pastato stogo, demontuotos šiuolaikinių reikalavimų neatitinkančios šiaurinė ir pietinė pastato sienos. Sulaukus šiltesnių orų, bus demontuota dalis pastato stogo“, – sakė LAM direktorius Mindaugas Kavaliauskas. 

Mato Laužadžio nuotr.

Erdvės „draugiškos“ lankytojams ir eksponatams

Senajame muziejaus pastate daugiau kaip 1000 kv.m ekspozicijoje nebuvo jokio šildymo. Po rekonstrukcijos bus šildomos visos uždarų ekspozicinių erdvių patalpos, kurios prasiplės iki 1150 kv. Tai labai svarbu, norint, kad ne tik lankytojai šaltuoju metų laiku muziejuje jaustųsi patogiai ir galėtų praleisti daug daugiau laiko apžiūrinėdami atsinaujinusias ekspozicijas bei eksponatus.

Sutvarkyta patalpų klimato kontrolė leis ekspozicijose naudoti daug naujų inovatyvių skaitmeninių technologijų sprendimų, eksponatai bus apsaugoti nuo tiesioginio ultravioletinio spinduliavimo, didelių temperatūrinių bei oro drėgmės svyravimų.

Dalis buvusių pagalbinių patalpų trečiajame aukšte bus pritaikyta edukacinėms muziejaus reikmėms. Lankytojai bus kviečiami apžiūrėti ir skrydžių valdymo bokšte įrengtas naujas ekspozicijas. 

Muziejus bus prieinamas ir neįgaliesiems

Atsinaujinusiame muziejuje lankytojų lauks naujos pramogos skrydžio potyrio cente, taip pat bus įrengta suvenyrų parduotuvėlė, poilsio zonos, kavinė. Muziejus taps jaukia laisvalaikio praleidimo vieta visiems lankytojams – tiek šeimoms, tiek jaunimui, tiek turistams.

Jei iki šiol tik su apribojimais LAM lankyti galėjo negalią turinys žmonės, po rekonstrukcijos visa ekspozicija bus nesunkiai pasiekiama ir neįgaliesiems. Maža to, įrengus erdvų, net ant pastato stogo lankytojus užkeliantį liftą, jie galės dalyvauti visose muziejaus veiklose.

Pakilus ant pastato stogo iš apžvalgos aikštelės bus galimybė stebėti orlaivių skrydžius greta muziejaus įsikūrusiame S. Dariaus ir S. Girėno aerodrome. Labiausiai žingeidūs lankytojai galės pasinaudoti ir specialiai šiam tikslui įrengtais priartinančios optikos terminalais.

Interaktyvumas – būtinas

Muziejus atsinaujins ne tik eksponatais, bet ir naujomis interaktyviomis veiklomis. Už rekonstrukcijai skirtas lėšas bus įgyta ir sumontuojama moderni įranga, leidžiančios lankytojams ne tik sužinoti, bet ir betarpiškai prisiliesti prie aviacijos, „patirti“ ją.

Įgyvendinus projektą, Lietuvos aviacijos muziejus turės galimybę panaudoti šiuolaikines, inovatyvias technologijas, įvairią įrangą, kuri praturtins lankytojų įspūdžius.

„Mums labai svarbu užmegzti tiesioginį ryšį su žmonėmis ir juos įtraukti į muziejaus veiklas, taip lankytojai skatinami patys galvoti ir mąstyti, norint sužinoti ir atrasti daugiau. Tai norime padaryti ne jau veikiant muziejui, o jau dabar, kūrimo stadijoje“, – teigia LAM komanda. Projekto eigą galima sekti LAM Instagram paskyroje

Projektas „Lietuvos aviacijos muziejaus pastato Veiverių g. 132, Kaunas, modernizavimas“ finansuojamas Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir finansuojamas Europos regiono plėtros fondo lėšomis.