Žurnalų archyvas

Moder… kas? Paroda kvies „pasimatuoti“ architekto profesiją

28 lapkričio, 2021, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus inf. | Naujienos

A. ir P. Galaunių namuose-muziejuje gruodžio 2 d., ketvirtadienį, 17 val. vyks parodos intriguojančiu pavadinimu „Moder… kas? Kauno modernizmas! Ir architekto profesija“ atidarymas. Paroda vyks iki kitų metų liepos.

Parodos rengėjų iliustracija

Ši paroda – tai kvietimas į architektūrinę kelionę, susipažįstant su vienais žymiausių Kauno miesto tarpukario pastatais ir architekto profesija. Kai 1919 m. Kaunas tapo laikinąja sostine, jis pasikeitė neatpažįstamai – iš nedidelės provincijos išaugo į modernų miestą, o mums paliko vertingą modernizmo architektūrą.Kauno modernizmo (dar vadinama Kauno tarpukario) architektūra yra architektūros stilius, vyravęs 1930–1940 metais. Šiuo laikotarpiu Kaune pastatyta apie 6 tūkst. naujų pastatų. 2015 m. Briuselyje 44 Kauno pastatams suteiktas Europos paveldo ženklas. Tais pačiais metais Kaunas pelnė UNESCO dizaino miesto statusą. 2017 m. Kauno modernizmo architektūra įrašyta į UNESCO preliminarųjį sąrašą. Tai yra unikalus architektūrinės, urbanistinės ir istorinės raidos pavyzdys, išsiskiriantis tarp viso pasaulio modernizmo pastatų.

Parodą sudaro trys dalys: Modernizmo miestelis, Vyr. architekto kambarys ir Maketų kambarys. Pirmame kambaryje galima susipažinti su modernizmo architektūra ir tarpukariu, Vyr. architekto kambaryje visi norintys kviečiani sukurti savus projektus, o Maketų kambaryje – statyti miestus, namus ir kurti jų maketus.

Parodoje derinama žaisminga patirtis ir praktinė edukacija. Instaliacijos, žaislai, dirbtuvių stalai ragina vaikus įsitraukti į veiklą ir pažinti architekto profesiją. Žaisdami vaikai projektuos ir statys namus, ties kelius, tyrinės pastatus, geometrines formas, pažins istoriją ir tarpukarį, vaidindami ledų teatre. Kurs naujus pasaulius ir erdves žmogui – kaip kadaise architektai sukūrė Kauno miestą.

Parodoje bus galima susipažinti su vaikams skirta architektės Eglės Januškienės kuriama knyga „Moder… Kas? Kauno modernizmas! Išlankstyk Kauno modernizmą“ (knygos leidimą remia Lietuvos architektų sąjunga ir Lietuvos kultūros taryba).

Parodos atidaryme galima dalyvauti tik su galimybių pasu (netaikoma asmenims iki 16 metų).

Parodos idėjos autorė ir rengėja – Eglė Januškienė („Mažasis architektas“)
Architektės – Eglė Januškienė, Vika Pranaitytė („O-D-A. architecture Studio“), Ieva Stulpinaitė
Konsultavo – Lina Pranaitytė

Parodos rengėjai dėkoja Karolinai Paliulienei, pasidalijusiai šeimos archyvu.

Rėmėjai
Lietuvos architektų sąjunga
Lietuvos kultūros taryba
UAB „Studija Archispektras“
UAB „Eternit Baltic“
UAB „Vaineta ir partneriai“
UAB „Duliuksa“, vadybininkas Edvardas Kauneckas

Techniniai sprendimai
Instaliacijos – Metalo klasika
Pjovimas ir graviravimas lazeriu – Gift4u
Vizualinė komunikacija – Adgo reklama
Teksto redagavimas – Ilona Petrovė
Spauda ant medžio – UAB „Novakopa“

Partneriai
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus
A. ir P. Galaunių namai-muziejus
Paulius Lazauskas (Kauno architektorius)
Eugenijus Sakavičius (Metalo klasika)
Ilona Sakavičienė (UAB „Saulėti skoniai“)
UAB J. Arch

Žaislais pasidalino
Žaislų miškas
Vaiko emocijos
Mažasis architektas
Medinis arkliukas