Žurnalų archyvas

Maršutas liepos 21–23 dienoms

21 liepos, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 07 21

Paroda „Didmiesčių sankryža“, 09:00–17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13 

Romanas yra gyvas organizmas. Ypač, kai suaustas iš autentiškų autobiografinių siūlų. Taip literatūros kūrinys tampa ne tik vidinių veikėjų išgyvenimų, bet ir jo realios gyvenamosios vietos žemėlapiu.  Du miestai – vienas dar tik besikuriantis, kylantis iš skurdaus provinciškumo, kitas grimztantis aptrupėjusioje pilkoje sovietmečio pilkumoje – nušvinta skaidrioje rašytojų patirties šviesoje. Kauną medaus ir žibuoklių spalvomis nudažo Birutės Pūkelevičiūtės vaikystė, šeimos idilė, o Vilnių prijaukina Jurgio Kunčino aprašyta meilė Tūlai.

Paroda skiriama Vilniaus 700 metų gimtadieniui ir Birutės Pūkelevičiūtės 100 metų sukakčiai. Ją parengė parodų ir leidinių dizainerė Inga Zamulskienė ir parodų kuratorė Audronė Meškauskaitė.

Plenerai Nemuno pakrantėse, 11:00 / 16:00
Panemunės paplūdimys ir Santakos parkas

Susitikti prie Nemuno ir dalyvauti pleneruose kviečiami visi – kasdien nepiešiantys, meno mėgėjai ir profesionalūs menininkai. Plenerai vyksta lengvu piknikų ir bendrystės formatu, galite atsinešti savo reikmenis. Panemunėje nuo 11 val. grafikos paslaptimis dalinsis Daiva Nevardauskienė, Santakoje popiet akvareles liesite su Karolina Aleškevičiūte.

„Kvapų naktis 2023“, 14:00 (ir šeštadienį)
VDU Botanikos sodas, Ž. E. Žilibero g. 6

Šimtmetį švenčiantis Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas Kaune kviečia į didžiausią botaninę vasaros šventę „Kvapų naktis 2023“, kuri šiemet vyks net dvi dienas – penktadienį ir šeštadienį (liepos 21-22 d.).

Ar žinote, kas yra floristinė butonjerė, kuo kvepia hidrolatai, kaip veikia alembikas ir kuo laimės ekonomikoje kvepia pinigai? Apie visa tai ir daug daugiau išgirsti, pamatyti, paragauti ir paliesti kviečia kvapams, augalų pasaulio spalvoms, formoms, tekstūroms ir skoniams skirta šventė. Nuo popietės iki vėlaus vakaro sutemų čia vyks įvairios parodomosios ir edukacinės programos, pažinti ir susipažinti kvies mokslo įstaigos, kvapų ir skonių kūrėjai, menininkai ir amatininkai, mados ir stiliaus, šokio, aktorystės ir muzikos meno atstovai. Laukia ir paskaitos su mokslininkais.

Organizatorių nuotr.

Pažaislio muzikos festivalis. Koncertas „Mistinės sužadėtuvės“, 19:00
Kauno Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo pas Elzbietą (Pažaislio) bažnyčia, T. Masiulio g. 31

Mecosoprano Renatos Dubinskaitės sukurtoje programoje „Mistinės sužadėtuvės“ tyrinėjama moterų vienuolystės kaip susižadėjimo su Kristumi tema. Programą inspiravo mokslininkės Auksės Kaladžinskaitės tyrimai apie benediktinių vienuolynus Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir baroko laikotarpio ritualus, skirtus vienuolių įvilktuvėms ir įžadams. Koncerte skambės XVII a. italų moterų kompozitorių, kurių dauguma buvo vienuolės, muzika, perteikianti meilės Dievui temas.

Renatos Dubinskaitės archyvo nuotr.

ŠEŠTADIENIS, 07 22

Parodos „Irena Giedraitienė. Fotografijos“ atidarymas, 15:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Dar 1956 metais sukūrus pirmąją „Tautų Spartakiados“ seriją, fotografija tapo neatsiejama I. Giedraitienės gyvenimo dalimi. Itin skirtingas temas apimančios autorės fotografijos pasakoja tiek apie oficialiuosius apie sovietmečio renginius, šventes, tiek apie darbą, jo aplinką, bet ir nefasadinę gyvenimo pusę – kasdienybę, asmenines šventes, šeimos akimirkas. Platus I. Giedraitienės kūrybinis palikimas ilgą laiką buvo nustumiamas į paraštes, kai didžiausią matomumą pritraukdavo jau įsitvirtinę Lietuvos fotografai. Pačios fotografės teigimu, iki šiol tik siaura jos archyvo dalis buvo pristatyta visuomenei, naujausioje I. Giedraitienės parodoje atveriamas platesnis žvilgsnis į jos kūrybą.

Renginyje dalyvaus parodos autorė.

Irena Giedraitienė. Kretinga, 1974 m.

Filmas „Openheimeris“ (Oppenheimer). Premjera, 17:45
„Romuva“, Laisvės al. 54

Režisieriaus Christopher Nolan epinis trileris pagal Pulicerio premiją laimėjusią Kai Bird ir velionio Martin J. Sherwin knygą pasakoja apie amerikiečių fiziką J. Robertą Openheimerį, vadovavusį atominės bombos kūrimo programoje „Manheteno projektas“.

Filme pagrindinius Openheimerio ir jo žmonos, biologės ir botanikės Katerinos, vaidmenis atlieka aktoriai Cillian Murphy ir Emily Blunt. „Oskaro“ laureatas Matt Damon įkūnija „Manheteno projekto“ direktorių generolą Leslį Groves jaunesnįjį, o aktorius Robert Downey jaunesnysis – JAV atominės energijos komisijos įkūrėją Lewis Strauss.


Grupės „Marabu“ koncertas, 19:00
Lauko scena prie bažnyčios, Zapyškis, Kauno raj.

„Marabu“ – tai šešių ambicingų jaunuolių grupė, kviečianti kartu pasivaikščioti jausmų labirintais. Penki iš jų – ilgamečiai draugai užaugę Aukštaitijos lygumose, šeštasis prisijungęs neseniai, tačiau įnešęs labai daug kūrybinės energijos ir atsidavimo. Visi jie itin skirtingi, bet vienijami aistros muzikai. Kova, laisvės troškimas bei meilės vingrybės įsismelkusios į „Marabu“ kūrinius, kurie stebina tiek širdį glostančiomis melodijomis, tiek egzotiškais ir energijos kupinais ritmais. Grupės muzikos stiliai – indie pop, country, pop rock, alternative pop, alternative.

Grupės „Imbieras“ albumo pristatymas, 20:00
„Teatro kiemas“, Kęstučio g. 62

Debiutinio albumo išleidimas jaunai grupei Imbieras buvo pirmas didelis žingsnis savo tikslo link. Nuo pirmų dienų ieškomas skambesys, išgyvenimai ir pokyčiai – visa tai sudėta į dainas, kurios siekia sukurti aplinką, leidžiančią klausytojams pasinerti į savianalizę, pabūti kartu su savo jausmais ir emocijomis.

SEKMADIENIS, 07 23

Paroda „Žalia“, 10:00–18:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Žalia spalva Giedrės Jankevičiūtės ir Dainos Kamarauskienės kuruojamoje ekspozicijoje sujungia Lietuvos meną, istoriją, amatus bei gamtą ir mokslą. Žiūrovas čia pamatys net 61 autoriaus kūrinius. Surinkti net iš 7 muziejų kolekcijų, menininkų dirbtuvių ir kitų institucijų, jie atskleidžia įvairiausias žalios spalvos variacijas: nuo nostalgijos, pasimėgavimo, hedonizmo iki baimių, nerimo, košmarų. Parodoje galima rasti „Gražiosios Lietuvos“, „Negandos“, „Vizijų ir sapnų“, „Atgaivos“ sales. Čia ir „Mokslo koridorius“, kuriame jungiasi gamtininkų, mokslininkų ir šiuolaikinių menininkų tyrimai.

Justės Mocevičiūtės nuotr.

Kodo Chijiiwos fotografijų paroda „Jūra – Yura“, 10:00–18:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Pirmą kartą Lietuvoje pristatoma šiuolaikinio japonų fotografo Kodo Chijiiwos kūryba. Beveik visi parodai atrinkti darbai buvo sukurti UNESCO saugomoje tūkstantmečiais kedrais visame pasaulyje garsėjančioje Jakušimos saloje, kurioje fotografas gyvena nuo 2003 metų. Parodos pavadinimo žodžiai homonimai – tarsi dialogas tarp jūros – ryškaus elemento M. K. Čiurlionio kūriniuose ir japonų kalbos žodžio yura (virpėjimas / drebulys) – aliuzijos į fotografo kūrybą.

Rimantės Ropytės nuotraukos

Filmas „Dalilendas“, 13:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

1973 m. jaunas galerijos asistentas Džeimsas nusamdomas padėti Salvadorui Dalí Niujorke surengti didžiulę kūrinių parodą. Tačiau užuot išmokęs iš meistro meno pasaulio gudrybių, Džeimsas vis giliau pasineria į komplikuotą menininko pasaulį – žlunga Dalí ir Galos santuoka, tapytojas pasirodo esantis visiškai priklausomas nuo jį išnaudojančių kolegų. „Dalilendas“ – ne tik odė garsiausiam XX a. siurrealistui, bet ir kritiška korumpuoto meno pasaulio analizė.

Rež.: Mary Harron


Pažaislio muzikos festivalis. Koncertas „Kerintis garsų gobelenas“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Pirmą kartą į Lietuvą atvyksta ansamblis „The Gesualdo Six“ – vienas stipriausių britų vokalinių kolektyvų, tęsiantis vyrų chorų dainavimo a cappella (be pritarimo) tradiciją. Kritikai jį giria už išradingai sukomponuotas koncertų programas bei nepriekaištingą atlikimą: „atrodo, garsas sklando ore, kol pasiekia susižavėjusios publikos ausis… Kiekviena linija, kiekviena nuostabi faktūra buvo akinančiai skaidri“ („The Times“).