Žurnalų archyvas

Maršrutas vasario 19–22 dienoms

18 vasario, 2024, KPK redakcija | Naujienos

PIRMADIENIS, 02 19

„Kinas pagal Donatą“: „Andrius“, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

2024-aisiais balandžio 28 d. sukaks 100 metų, kai gimė šis ryškų pėdsaką teatre ir kine palikęs aktorius Donatas Banionis. Šiai ypatingai progai paminėti Lietuvos kinematografininkų sąjunga pristatys ryškiausius ir svarbiausius Banionio vaidmenis kine renginių cikle „Kinas pagal Donatą“.  Jau paskutinio cikle rodomo filmo „Andrius“ pagrindinis herojus – be tėvo augantis nenustygstančios fantazijos dešimtmetis Andrius. Pavargusi dėl kasdienių rūpesčių mama gali jam skirti nedaug laiko, bet yra dar muzikos mokykla, yra bendrojo lavinimo pamokos, kurių berniukas nemėgsta, nes mokytoja lituanistė ne visada tinkamai įvertina poetinę jo rašinių prasmę. Yra kaimynų senbernaras Pūkelis, kurį dažnai leidžia pavedžioti, o senamiestyje gyvena buvęs geografijos mokytojas Rauplėnas (D. Banionis), lankytis pas kurį, džiaugtis jo drugelių kolekcijomis, potraukiu senoviniams skraidymo aparatams Andriui – visada šventė.

Nemokamai.

Filmas „Prasti reikalai“ (Poor Things), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Alasdairo Gray’aus romano motyvais sukurtas Yorgos Lanthimos filmas „Prasti reikalai“ –  tai pankiška Frankenšteino versija, virstanti giliai feministine pasaka apie teisę pačiai valdyti savo kūną ir protą.
Su bilietais.

Bela – jauna mergina, bandžiusi atimti sau gyvybę nušokdama nuo Londono Tauerio tilto. Į jos planus įsikišama pačiu įžūliausiu būdu: ekscentriškas, bet neabejotinai genialus mokslininkas Gudvinas Baksteris didvyriškai ištraukia jos kūną iš vandens ir atgaiviną metodu, kuris galėjo būti pagimdytas tik jo karštligiškos vaizduotės. Gyva, bet suvaikėjusi, Bela Bakster ima pažinti pasauli iš naujo, ir jau greitai leidžiasi į seksualinių atradimų kupiną kelionę po siurrealistinę XIX a. Europą.

Su bilietais.

Kadras iš filmo / Atsushi Nishijima, Searchlight Pictures nuotr.

ANTRADIENIS, 02 20

Piešimo dirbtuvės parodoje, 17:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7

Galerijoje vyks Kauno modernizmo architektūros piešinių dirbtuvės studentams, kurias ves VDU Kultūros paveldo ir turizmo magistro studentė, A. ir P. Galaunių namų-muziejaus edukatorė Karolina Sadinauskaitė. „Pasižiūrėję veikiančią J. Lukšės Kauno tarpukario modernizmo architektūros piešinių parodą, aptarsime tarpukario modernizmo paveldą, architektūros bruožus ir bandysime sukurti savo piešinius“, – rašoma kvietime. Trečiadienį galerijos bendruomenė kviečia kartu aplankyti A. ir P. Galaunių namus-muziejų.

Susitikimas su knygų autoriumi Andriumi Kleiva, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Andrius Kleiva – Paryžiaus politinių mokslų instituto absolventas, LRT radijo bendradarbis ir dviejų knygų apie Japoniją autorius, gyvenantis ir dirbantis Tokijuje šeštus metus. Į Vilniaus knygų mugę šiemet sugrįžtantis Andrius Kleiva pristatys skaitytojų pageidavimų perleistą pirmąją savo knygą „Kaip veikia Japonija“ ir pernai pasirodžiusią „Ką veikia Japonija“.

Nemokamai.

Menininkų susitikimų ciklas: „Koks atlygis už menininko darbą yra teisingas“, 18:30
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1, Kaunas

Kauno menininkų namai siekdami stiprinti meno kūrėjų ir darbuotojų lauką Kaune inicijuoja menininkų ir kultūros vadybos profesionalų susitikimų ciklą. Jame projektų rašymo, darbo teisės, socialiai atsakingos ir prieinamos kultūros praktikas aptariantys seminarai ir diskusijos, tinklaveikos renginiai.

Pirmojo renginio metu sociologas Tadas Šarūnas skaitys pranešimą „Koks atlygis už menininko darbą yra teisingas“, vyks susitikimas Meno darbuotojų profesinės sąjungos (MDPS) atstovėmis menininke Agne Jokše ir kuratore, menininke Agne Bagdžiūnaite. Bus kalbama apie meno darbuotojų sąlygas ir organizavimosi galimybes Lietuvoje. Renginyje dalyvauti kviečiami visi, kam aktualu kalbėti apie teisingą atlygį bei socialines sąlygas kultūros ir meno kūrėjams – bei norisi sužinoti, kaip jį užtikrinti.

Nemokamai.

„Tryon“ koncertas, 19:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

„Tryon“ – tai didelio ansamblio projektas, paremtas Kellen Mills kompozicijomis. Jame susipina sudėtinga rašytinė forma, laisva improvizacija ir klasikinis avangardas. Projektas prasidėjo , 2020 m. vasario mėn. ir yra įsikūręs Berlyne, Vokietijoje. „Tryon“ yra išleidę du albumus Double Moon Records leidykloje.

Su bilietais.

Lietuvos kino klasika bibliotekoje: „Laiptai į dangų“, 19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Pagal to paties pavadinimo Mykolo Sluckio romaną 1966 m. sukurtas Raimondo Vabalo filmas pasakoja apie pokarį Lietuvoje. Jaunos studentų poros pasivaikščiojimas po Vilniaus senamiesčio griuvėsius ir kiemus greitai persikelia į Žvirbliūnų kaimą, čia paskui studentę Ramunę išskuba pradedantis rašytojas Jaunius. Ramunės šeimą slegia rūpesčiai tiek dėl prasto derliaus, tiek dėl brolio Jurgio, kurį tėvas slapsto nuo „miškinių“ ir nuo sovietų stribų. Išvydęs dramatišką kaimo padėtį, miestietis Jaunius norėtų apie ją prabilti sąžiningai, tačiau tuo noru tik užkerta sau „laiptus į dangų“.

Nemokamai.

TREČIADIENIS, 02 21

Paroda „Mes silpnesni už daiktus“, 09:00–17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Namai visada pasakoja. Išduoda net tai, ką šeimininkas galbūt norėtų nuslėpti. Rašytojas Kęstutis Navakas nelabai ir stengėsi. Tam tikra jo gyvenimo dalis buvo dailiai surežisuota, apkaišiota pačiomis keisčiausiomis legendomis ir ryškiai apšviesta žiūrovams bei gerbėjams. Jis mėgo dėmesį, kavines, draugų susibūrimus, interviu ir feisbuką. Net vėliau, kai vis labiau traukėsi į savo vidinį gyvenimą, kuriame skleidėsi vis daugiau emocinio, egzistencinio šalčio, jo ryškūs, bohemiški namai tapo scena daiktams suskambėti. Ši paroda – tai trys įsivaizduojami kambariai, mėgdžiojantys tikruosius, jaukiai pasislėpusius mažame Žaliakalnio namelyje.

Muziejaus archyvo nuotr.

Gastrolės. Spektaklis „Ūbas Caras“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Ūbas Caras“ – režisieriaus Gintaro Varno ir dramaturgo Sigito Parulskio originali politinio „Šėpos“ teatro variacija pagal prancūzų rašytojo Alfredo Jarry pjeses apie Ūbą, pastatyta Valstybiniame jaunimo teatre. Didžiausią populiarumą pelniusi Jarry pjesė „Karalius Ūbas“ parašyta pačioje XIX a. pabaigoje. Ūbo personažas tapo XX a. savimylų diktatorių eros pranašu. Balaganinė nevykėlio Ūbo realybė yra išvirkštinė diktatorių sukeltų revoliucijų ir karų tikrovei, kurios pagrindiniai veikėjai siekė ne šiaip pakeisti pasaulį, bet įtvirtinti savo asmens kultą.

Su bilietais.

Lauros Vansevičienės nuotr.

KETVIRTADIENIS, 02 22

Parodos „Lietuvos kelias į Europos Sąjungą: istorinis apsisprendimas“ atidarymas, 16:00
VDU, K. Donelaičio g. 52, II aukšto fojė

Parodoje – istorinės nuotraukos, primenančios, kaip atrodė Lietuvos kelias į Europos Sąjungą nuo Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. iki pat referendumo 2003 m., ir originalūs plakatai, kvietę dalyvauti referendume ir palaikyti Lietuvos narystę ES.

Parodoje eksponuojamų nuotraukų autoriai: Džoja Gunda Barysaitė, Ramūnas Danisevičius, Vytautas Daraškevičius, Vladimiras Gulevičius, Romualdas Jurgaitis, Juozas Kazlauskas, Paulius Lileikis, Petras Malūkas, Andrius Petrulevičius, Zita Stankevičienė, Jonas Staselis.

Parodos lankymas – nemokamas. Paroda VDU bus eksponuojama iki kovo 1 d.
Atidarymas – nemokamas, su registracija šioje nuorodoje.

Urtės Jasenkos parodos „Vieno paveikslo istorija” atidarymas, 17:30
A. ir P. Galaunių namai, Vydūno al. 2

Dailininkės Urtės Jasenkos vieno paveikslo paroda, sudėliota iš daugybės mažų paveikslėlių-miniatiūrų, pasakoja apie pilnatvės būvį, kuris yra orientuotas ne į tikslą, bet į procesą jo siekiant, užklupusias patirtis, mintis bei jausmus.

Nemokamai.

Kęstučio Navako atminimo vakaras, 18:00
Kauno centrinis knygynas, Laisvės al. 81

Poeto, prozininko, vertėjo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Kęstučio Navako (1964-2020) atminimo vakaras, skirtas jo 60-mečiui. Prisiminimais dalinsis, poeto kūrybą skaitys Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus nariai. Vakaro vedėja – poetė, kultūros žurnalo „Nemunas“ vyr . redaktorė Erika Drungytė.

Diskusija „Slaptos 90-ųjų reivų vietos Kaune: subkultūros, muzika, estetika“, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Išgirsite Kauno subkultūrų tradicijas iki 90-ųjų (arba XX a. 10-to deš.) ir to dešimtmečio pradžioje susikūrusį neformalų Alternatyvios muzikos klubą, bei pirmuosius jo renginius. Istorijomis dalinsis vienas iš XX a. 10 deš. vakarėlių ,,Pakalnė“ iniciatorių ir rengėjų, šiandien interneto radijo laidos ,,Liūdesys“ autorius Povilas Pauplys, ir tuometinis ,,Mes!“ ir ,,Ore.lt“ žurnalistas, sociologas, dabar Kauno miesto gidas Jonas Oškinis. Svečiai atskleis, kaip pradinis domėjimasis alternatyviu roku praėjusio amžiaus 90-ųjų antrojoje pusėje virto aistra elektroninei muzikai ir reivo kultūrai.

Nemokamai.

Rimo Čiurlionio (JAV) parodos „Žaidimas“ atidarymas, 18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Rimas Čiurlionis – dailininkas, tapytojas, šiuo metu vienas garsiausių ir žinomiausių lietuvių menininkų Amerikoje. Šioje parodoje jis pristato 2017–2023 m. sukurtas abstrakčias kompozicijas ant popieriaus, drobės, medžio plokštės bei skulptūras. Dirbdamas prie abstrakčių kompozicijų menininkas atranda kažkokį principą, tarsi sprendimo lygtį, kaip muzikoje garsų santykis. Čia toks santykis kuriamas pasitelkiant formas, spalvas ir linijas. Parodos autorius sako vengiantis savo darbams suteikti pavadinimus, nes tai jam atrodo dirbtina ir netikra. Pasak jo, turbūt teisingiausia abstraktų darbą vadinti „kompozicija”, nes tuomet palieki žiūrovui laisvę jį interpretuoti ir pajusti jo poveikį.

Nemokamai.

Kolektyvo „Stahlhammer Klezmer Classic Trio“ koncertas, 18:00
VDU Didžioji aula, Gimnazijos g. 7

Nuotraukoje jūs matote ansamblš „Stahlhammer Klezmer“ , įkurtą 1910 m. Lenkijoje ir aktyviai koncertavusį iki liūdnų 1939 m. O šįkart Kaune lankosi „Stahlhammer Klezmer Classic Trio“, suburtas originaliojo trio įkūrėjo anūko Semmy Stahlhammer. Kolektyvo repertuare ir tradicinė klezmerių, Rytų Europos žydų muzika, ir kitų tautų folkloro, tango bei klasikinės muzikos melodijos.

Renginį Kauno žydų bendruomenė skiria pernai Anapilin iškeliavusio žydų gyvenimo, kurio neatsiejama dalimi buvo ir klezmerių muzika, dainiaus Grigorijaus Kanovičiaus atminimui. Šiais metais rašytojas būtų šventęs 95-ių metų jubiliejų.

Nemokamai.

„Žaidžiame kiną“: filmas „Paryžius, Teksasas“ (Paris, Texas), 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Septintojo projekto „Žaidžiame kiną“ seanso metu matysite vokiečių režisieriaus ir fotografo Wim Wenderso 1984 m. dramą „Paryžius, Teksasas“, laimėjusią „Auksinę palmės šakelę“ Kanų kino festivalyje. Naująjį režisieriaus filmą „Puikios dienos“ žiūrovai jau spėjo puikiai įvertinti, tad tikėtina, kad jiems patiks ir „Paryžius, Teksasas“, kuriame tai pat ryškus W. Wenderso poetiškas braižas, žmonių santykių analizavimas ir akiai maloni estetika.

Jau ketverius metus mirusiu laikomas Travisas vėl pasirodo Amerikos dykumose prie Meksikos sienos. Netrukus jo atvažiuoja pasiimti brolis Voltas, kuris visus tuos metus augino dabar jau septynmetį jo sūnų Hanterį. Vaikas iš naujo susipažįsta su savo tėvu, o Travisas iš naujo atranda savo atminties kloduose pasiklydusį sūnų. Galų gale jie nusprendžia į šeimą susigrąžinti mamą.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

„2 metai, 3657 dienos“: ukrainiečių scenos menų programa, 18:30
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1, Kaunas

Vasario 24 d. – Rusijos vykdomos invazijos Ukrainoje dvejų metų sukaktis. Ši data taip pat reikš 3657 dienas nuo Krymo okupacijos ir Rusijos karo Ukrainoje pradžios.

Šiai datai atminti Choreografas ir šokėjas iš Kijevo Antonas Ovčinnikovas atliks performansą „Beauty of the beast“ (liet. „Žvėries grožis“), kuriame nagrinėjamas estetizuotas rusų klasikinio baleto smurtas ir jo ryšys su vykstančia Rusijos agresija. Po performanso programos kuratorė Stanislava Ovčinnikova pristatys filmų programą „Moving in Mayhem“, kurioje bus parodyta dešimt Ukrainos šiuolaikinio šokio trumpametražių filmų, sukurtų vykstant karui ir tapusių kultūrinio pasipriešinimo aktu. 

Renginys įgyvendinamas bendradarbiaujant su Lietuvos šokio informacijos centru ir Šiuolaikinio šokio asociacija. 

Nemokamai.

Kadras iš filmo „Light“

Gastrolės. Spektaklis „Patina“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Virginijos Rimkaitės pjesėje „Patina“ (rež. Eglė Švedkauskaitė, Valstybinis Šiauliu dramos teatras) veikia artimiausi žmonės, tačiau oficialus ir šaltas jų bendravimas išduoda, jog dramaturgė mums pasakoja apie krizėje atsidūrusius šeimos santykius. Pjesės centre Motina, kurianti atšiauraus pasaulio už namų sienų mitą ir tam priešingą saugių namų iliuziją. Tačiau saugumas čia lygus neribotai šeimos narių kontrolei. Vyresnysis sūnus Henrikas, turintis įgimtą širdies ydą, negali pasigirti puikiais socialiniais įgūdžiais, todėl stebime absurdiškai komiškas jo pastangas megzti santykius su moterimis, kurias Motina parenka kaip tinkamas tapti jo žmonomis ir slaugytojomis. Šalia lyg nepastebimai veikia jaunesnysis sūnus Albertas, kurio tyla neabejotinai kažką slepia. Vienos dienos įvykiai pjesėje veda link dramatiškų maišto prieš Motinos sistemą pasekmių.

Su bilietais.