Žurnalų archyvas

Maršrutas spalio 13–15 dienoms

12 spalio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 10 13

Paroda „Nerimo laikas: Angis“ ir mokiniai“, 15:00–19:30
A. Juozapavičiaus pr. 122

Paskutinė diena ir paskutinė proga aplankyti Kauno modernaus meno fondo surengtą parodą, kurioje susitinka  dailininkų grupės „Angis“ narių ir jų mokinių kūryba. „Angis“ susikūrė neramiais 1990-siais. Metais, paženklintais Nepriklausomybės atkūrimu ir sisteminiais pokyčiais visuomenėje ir kultūros lauke. Šiandienos politinis nestabilumas tampa temine grandimi, jungiančia netolimą praeitį su dabartimi.

A. Morozovo nuotr.

Šančinės, 15:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šančių padalinys, Sandėlių g. 7

Šančių biblioteka – seniausia Kaune, jau šimtametė! Tiesa, Sandėlių gatvėje ji veikė ne visuomet – atsikraustė į šį specialiai skaitytojams ir bibliotekai iškilusį pastatą iš ankstesnių namų. Kur gi kitur, nei istorinėje bibliotekoje, kuri yra bendruomenės susirinkimų vieta, šiemet rengti Šančines? Jos minimos nuo 2015-ųjų ir jau tapo nepamainoma šios Kauno dalies tradicija.

Renginio metu iš Šančių kilęs muziejininkas, mokslo istorikas dr. Ramūnas Kondratas bibliotekai perduos išeivijoje savo šeimos sukurtą lituanistinę biblioteką, kurią sudaro beveik 1000 knygų. Prof. Jurgis Vanagas primins Šančių bibliotekos įkūrimo istoriją ir to meto aktualijas. Kaip keitėsi biblioteka per šimtą metų bus galima išvysti Virginijaus Baranausko parengtoje fotografijų parodoje, o Šančiuose kūrusių poetų Janinos Degutytės ir Jurgio Gimberio eiles deklamuos aktorė Olita Dautartaitė. Vėliau – Egidijaus Sipavičiaus koncertas, o šeštadienį – ekskursija. Detali programa čia.

Operečių ir dainų kaleidoskopas „Aš ir Mikas“, 18:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Spalio 13 d. – Miko Petrausko 150-osios gimimo metinės. Kompozitoriaus jubiliejiniams metams koncertinė įstaiga „Kauno santaka“ su savo kolektyvais Kauno muzikos ansambliu „Ainiai“ ir Kauno pučiamųjų instrumentų orkestru „Ąžuolynas“ inicijavo projektą „Aš ir Mikas“. Bendradarbiaujant su Kauno miesto muziejumi ir susipažinus su fondų resursais programai atrinkta apie 20 kompozicijų iš daugiau kaip pusšimčio turimų eksponatų-natų.


„Rendez-vous. Ekskursija po i Kauną“, 18:00
Pradžia – Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Projekto „Nepatogūs vakarai. Naglis “ dalis – organizacijos „Išgirsti“ organizuojamas pasivaikščiojimas po queer vietas miesto centre. Koks buvo dešimtojo dešimtmečio queer Kaunas? Kur gyveno, dirbo ir lankėsi neheteroseksualūs kauniečiai? Kaip jie susipažindavo ir kaip jautėsi viešumoje? Organizatoriai laukia ne tik smalsuolių, bet ir amžininkų, kurie galėtų prisidėti pasakojimais ir patirtimis iš šio dinamiško ir konspiracinio periodo.

Spektaklis-koncertas „Lietuvos moterys“, 19:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

„Graži ir ta galinga“ plazda, dunda, juokiasi ir lekia į dar vieną teatro ir muzikos sezoną. Spektaklis-koncertas „Lietuvos moterys“ – puiki proga scenoje išvysti ne tik nuostabias aktores ir muzikantes Vaivą Kvedaravičiūtę, Rugilę Latvėnaitę, Ievą Pakštytę, Astą Zacharovaitę, Mariją Žemaitytę, bet ir tokias įžymybes kaip Žemaitė, Barbora Radvilaitė, Bona Sforca, Dalia Grybauskaitė, pirmoji Lietuvos feministė, mūsų močiutės, šusnis pasiutusių raganų ir netgi kelias –ienes. Bus apdainuota Lietuvos moterų istorija, dalinama meilė ir siautulys – visiems užteks!

ŠEŠTADIENIS, 10 14

Japonijos fotografijos leidinių paroda, 11:00–17:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Pasibaigus 5-ajai Kauno meno leidinių mugei, Kauno fotografijos galerijoje pagrindinis dėmesys vis dar skiriamas knygos menui – čia eksponuojama paroda kviečia susipažinti su Japonijos fotografijos leidinių kolekcija. Parodos atspirties tašku tapo 2022 metais vykusi ir plataus susidomėjimo sulaukusi Mari Katayamos fotografijų paroda. Šiuo metu pristatomoje parodoje eksponuojami 39 skirtingų Japonijos leidėjų išleisti fotografijos albumai, tarp kurių – Daido Moriyamos, Sakiko Nomuros, Shinzo Shimao ir kitų autorių fotografijos knygos.

Paroda parengta bendradarbiaujant su „EU-Japan Fest“ fondu. Paroda veiks iki spalio 15 d., lankymas – nemokamas.

Galerijos nuotr.

„Nepatogus kinas“. „Plieno drugiai“ (Iron Butterflies), 15:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

2014 m. liepos 17 d. Malaizijos oro linijų lėktuvas „Boeing“ su 283 keleiviais ir 15 įgulos narių skrido iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą. Skrydžio numeris – MH17. Skrendant virš rytų Ukrainos teritorijų, kuriose 2014 m. prasidėjo karas, lėktuvą numušė prorusiškų separatistų raketa BUK. Roman Liubyi filmas – hibridinis kūrinys, sujungiantis faktus ir archyvinius kadrus su dirbtiniais, fiktyviais elementais. Išgalvotose filmo scenose rodomi skirtingi tragediją nagrinėjantys scenarijai. Pasitelkdamas šokį, fizinį pasirodymą, muziką, instaliacijas ir videomeną, režisierius siekia pabrėžti siurrealistines bylos aplinkybes.


Atėję į šį ir kitus filmų seansus „Romuvoje“ visą mėnesį galėsite apžiūrėti popkultūra prisodrintų JAV menininko Scott Hattox darbų parodą.

Kadras iš filmo

Filmas „Devintas žingsnis“ ir susitikimas su komanda, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Filmo centre – dvylikos žingsnių programoje dalyvaujantis Linas (akt. Valentinas Novopolskis). Dabar jis yra ties devintuoju – prisiimti atsakomybę ir atsiprašyti įskaudintųjų. Trisdešimt septynerių metų vyras gauna galimybę pasirūpinti vaikystėje palikta septyniolikmete dukra Ieva (akt. Gerda Čiuraitė). Apsigyvenę kartu, susvetimėję tėvas ir dukra bando vėl suartėti, tačiau tai nelengva. Situacija dar labiau komplikuojasi, kai geriausia Ievos draugė Maja (akt. Angelina Daukaitė) pajunta simpatiją jos tėčiui. Jiems visiems trims teks atrasti savo tiesas bei kelią tarp sumišusių jausmų ir moralinių dilemų.

Po seanso – diskusija su filmo režisiere ir pirmąja intymumo koordinatore Lietuvos kine Irma Pužauskaite, aktoriais Valentinu Novopolskiu, Gerda Čiuraite ir Angelina Daukaite.

Kadras iš filmo

Vakarėlis „Vienos nakties nuotykis“, 21:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Projektu „Nepadorūs vakarai“ siekta sukurti erdvę seksualumo diskurso kaitos analizei kultūros kontekste 10-ajame dešimtmetyje, tyrinėti tuo metu besiformuojančią queer kultūrą ir jos socialinės aplinkos santykius šalyje ir regione. Projekto užbaigimo proga – naktis su muzikine ir performansų programa, kuri neleis miegoti.

Projektą „Nepadorūs vakarai. Naglis“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

SEKMADIENIS, 10 15

Paroda „4xGB“, 11:00–16:00
„Meno parkas“, Rotušės a. 27

Menininkų Aido Bareikio, Žilvino Kempino, Juliaus Ludavičiaus ir Ievos Martinaitytės-Mediodios parodos keturiose pavadinimo raidėse autoriai užkodavo – „ketveriukė buvusiųjų „Gerųjų blogybių“. „Gerosios blogybės“ – grupė 1992-aisiais įkurta jaunųjų menininkų, legendinio Kęstučio Zapkaus kurso studentų. „Gerosios blogybės“ drąsiai eksperimentavo ir laužė nusistovėjusias normas – jie buvo svarbus reiškinys to meto Lietuvos meniniame gyvenime. Šioje parodoje pirmą kartą po trisdešimties metų keturi Niujorke gyvenantys ir kuriantys buvę grupės nariai, šiandien jau žinomi ir pripažinti menininkai susitinka bendram projektui.

„Nepatogus kinas“. „Septynios Teherano žiemos“ (Sieben Winter in Teheran), 16:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

2007-aisiais Teherane Rayhaneh Jabbari susitinka su nauju verslo klientu. Užrakinęs ją savo bute vyras bando merginą išprievartauti, ši gindamasi jį nužudo. Tą pačią dieną ji suimama, o teismo procesas baigiasi mirties bausmės nuosprendžiu. Naudojant iš merginos šeimos gautą slaptą medžiagą, Steffi Niederzoll filme pasakojama Rayhaneh istorija ir kartu parodoma sudėtinga moters padėtis griežtai patriarchalinėje santvarkoje. 

Spektaklis „Ne sau žmonės“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Ne sau žmonės“ – tai daugiau negu spektaklis. Tai režisieriaus Jono Vaitkaus kūrinys-misija, skleidžiantis pamatines lietuvių humanisto, filosofo, rašytojo Vydūno idėjas. Ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą, jos dvasinę kultūrą – mokslą, meną, dorovę – toks buvo pagrindinis didžiojo mąstytojo siekis. Režisierius Vydūno asmenybę laiko vienu iš kelrodžių šiandieninėje moralinių vertybių devalvacijoje ir kviečia teatro bendruomenę į žygį meilės, užuojautos, sąžinės, doros puoselėjimo kryptimi.

Svetlanos Baturos nuotr.

Festivalis „Iš arti“. Kantata „Černobylis-Pelynas“, 19:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Šiuolaikinės muzikos festivalis šiemet siūlo koncentruotą programą, kurios didžioji dalis – lapkritį. Bet ne viskas. Daugelis prisimename prieš trisdešimt šešerius metus įvykusią Černobylio katastrofą ir dramatiškus jos padarinius. Minint šios avarijos dvidešimtmetį Kanadoje gyvenantis graikų kilmės kompozitorius Christos Hatzis sukūrė didingą kantatą, kurios dedikacija – atminti ir perspėti. Kantatą atliks Kauno valstybinis choras, Kauno fortepijoninis trio ir solistai. Dirigentas – Robertas Šervenikas.

Prieš koncertą, nuo 18:15 val., filharmonijoje vyks Viktoro Gerulaičio knygos „Petras Bingelis: menininkas, žmogus, dzūkas“ pristatymas.