Žurnalų archyvas

Maršrutas kovo 27–30 dienoms

26 kovo, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 03 27

Atvirų durų diena „Tai kas tas kamerinis?“, 12:00–16:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Teatro dienos proga susipažinti artimiau kviečia JIS: „Iš karto užbėgsime įvykiams už akių – ne, mes neturime orkestro ir nerengiame koncertų. Nesame ir vien tik baras, nors pripažįstame, jog mūsų teatre galima paragauti geriausių kokteilių visame Kaune. Ir… taip, esame „TAS, prie muzikinio“. Kovo 27 d. kviečiame pasimatyti Kauno miesto kameriniame teatre. Atversime rūbinių, koridorių, scenos duris – galėsite susipažinti su teatro užkulisiais, veiklomis, taip pat erdvėmis kuriose prasideda jūsų pamėgti ar dar nematyti spektakliai. Tą pačią dieną skelbsime nuolaidas spektakliams, kurių bilietus galėsite įsigyti teatro kasoje pas pačią ryškiausią kasininkę Aliną!“

Ekskursija „Teatras Kauno senamiestyje“, 17:30
Susitikimo vieta – Perkūno namas, Aleksoto g. 6

Teatro dienos vakarą kviečiame pratęsti šįmet „Gražinkime Kauną“ pasiūlytą teatro temą ir pasivaikščioti po Kauno senamiestį, ieškant vietų, kuriose kada nors buvo įsikūrę teatrai. Neįtikėtina, kokioje nedidelėje erdvėje gali tilpti teatras! Tai gali būti gyvenamas namas, miesto rotušė, viešbutis, mokykla ar fabrikas – visur, kur yra salė ar didesnė svetainė, galima vaidinti, dainuoti ir šokti, sutalpinti žiūrovus ir nedidelį orkestrą, galima rengti ne tik „lengvojo žanro“ pasirodymas, bet ir statyti pjeses ir net klasikines operas. Taip, „tikrasis“ teatras Kaune dar nebuvo pastatytas, bet kauniečiai jau galėjo mėgautis opera senamiestyje.

Jus lydės gidė Marija Oniščik. Į šią ekskursiją registruotis nereikia.

ANTRADIENIS, 03 28

Tomo Vyšniausko knygos „Vokais išvirkščiais“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Kartu su autoriumi dalyvaus poetas, leidėjas Viktoras Rudžianskas, LRS Kauno skyriaus pirmininkas, rašytojas Gediminas Jankus, aktorius Petras Venslovas.

Knygą bus galima įsigyti. Renginys nemokamas.

Lietuvos rašytojų sąjungos veiklą „Vardai ir žodžiai“ dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba 

„Kylantis kinas“. Filmas „Diamantino“, 17:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

Projektas „Kylantis kinas: nauja Europos kino ambasadorių karta“ kviečia pamatyti geriausius klasikinius bei šiuolaikinius europietiškus filmus, kuriuos lydi kino kritiko ir istoriko Gedimino Jankausko paskaitos. Aštuntasis programos filmas „Diamantino“ (2018 m.) – tai Kanų kino festivalyje Didįjį „Kritikų savaitės” prizą pelniusi portugališka juosta, kurioje susipina žanrų, stilių ir temų įvairovė, o forma pakimba tarp pigaus kičo ir vizionieriško avangardo. „Jaunas, veržlus ir nepaprastai aktualus europietiškas kinas, kviečiantis mąstyti apie šiandieną“, – taip apie filmą atsiliepia „Kino pavasario“ turinio ir programos vadovė Aistė Račaitytė. 

Akli skaitymai, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

„Oho, kokie čia skaitymai?
Ale kažkas naujo?
Man draugas pasakojo, kad čia nelegalu…
Taip! Naujas formatas ir tikrai visiškai legalus! Sausio mėnesį patikrinom – veikia! Tai dabar didelių užklausų dėka pradedam visai naują literatūrinių skaitymų seriją. Publika atlieka detektyvo vaidmenį, o grupė įtariamųjų bando išlaikyti melo detektoriaus testą“, – rašoma kvietime.

Skaitovai – Marija Satö, Tadas Kalvaitis, Gabrielė Aleksė, Kasparas Garšvas, Karolina Černiavskytė. Vyksta 5 turai. Pirmąjame ture visi autoriai skaito tik savo tekstus, tokiu būdu publika gali lengviau įsiminti kiekvieno autoriaus kūrybos bruožus Likusiuose turuose autoriai skaito vieni kitų tekstus, o publika po kiekvieno paskaityto teksto bando įminti tikrąjį teksto autorių. Aklų skaitymų vedėjas – Jovaras.

TREČIADIENIS, 03 29

Koncertas E. Griego 180-osioms gimimo metinėms, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

„Jo muzikoje, persmelktoje užburiančios melancholijos, atspindinčioje norvegų gamtos grožį, tai didingai plačioje ir pakilioje, tai pilkutėje, kuklioje, gailioje, bet šiauriečio būdui visuomet neapsakomai stebuklingoje, yra kažkas artimo mums, prigimtinio, akimirksniu randančio mūsų širdyse karštą, atjaučiantį atsaką,“ – taip apie Edvardo Griego kūrybą atsiliepia jo amžininkai. Minėdamas iškilaus norvegų kompozitoriaus jubiliejinę sukaktį Kauno styginių kvartetas parengė klausytojams neeilinę programą, kurią pradės vienintelis išlikęs ir pilnai užbaigtas E. Griego kvartetas, skirtas styginiams instrumentams, o užbaigs kompozitoriaus „sielos balsu“ vadinamos gražiausios dainos, aranžuotos mecosopranui ir styginių kvartetui. Solistė – Rita Preikšaitė.

Dr. Lino Venclausko knygos pristatymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Bibliotekoje bus pristatoma knyga „Tekstų byla. Lietuvių antisemitinis diskursas nuo XIX a. antros pusės iki 1940 metų“. Dalyvaus knygos autorius, pokalbį ves doc. dr. Giedrius Janauskas.

Dr. Lino Venclausko knygoje aptariamos lietuvių ir žydų bendruomenių santykių ypatybės 1883–1940 m. Autorius analizuoja, kaip įvairiais laikotarpiais keitėsi lietuvių ir žydų santykiai, kokias problemas įžvelgė jų tyrinėtojai ir kaip siūlė jas spręsti. Knygoje pateikiama plati antisemitinio diskurso analizė, pridėtas išsamus literatūros sąrašas. Pokalbį su autoriumi galite rasti žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ kovo numeryje, taip pat ir internete.

Irenos Buivydaitės knygos „Kas būtų, jei…“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Girstupio padalinys, Kovo 11-osios g. 24

Irena Buivydaitė – anglų kalbos dėstytoja, vertėja, tokių skaitytojų pamiltų knygų kaip „Šimtas baltų mersedesų“, „Rožių dvaras“ ir „Mėnesiena ir tu“ autorė. „Kas būtų, jei“ – jau penkioliktoji lietuviškų melodramų karaliene tituluojamos rašytojos knyga. LATGA duomenimis prie jos knygų bibliotekose rikiuojasi ilgiausios eilės.

Renginys skirtas Lietuvių kalbos dienoms.

Ciklas „Kraupios istorijos“: filmas „Baltasis elnias“ (Valkoinen peura).
„Romuva“, Laisvės al. 54

Kauno kino centras „Romuva“ kartu su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi, Adomo Mickevičiaus institutu ir Lenkijos institutu Vilniuje kviečia žiūrovus į žanrinio kino filmų ciklą. Specialiai atrinkti penkių filmų seansai lydi muziejuje eksponuojamą parodą „Kraupios istorijos: Aleksandra Waliszewska ir Rytų bei Šiaurės Europos simbolizmas“.

1952 m. filmas balansuoja tarp folk horror ir liaudies pasakos. Kanų kino festivalyje žiuri prizu įvertintame bei „Auksiniu gaubliu“ apdovanotame suomių režisieriaus Eriko Brombergo filme gausu nuorodų į ikikrikščioniškąsias šamaniškas samių religijas bei liaudies padavimus.

Kadras iš filmo

Spektaklis „Dreamworks“, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Ivano Vyrypajevo pjesė satyriškai pašiepia pseudodvasingumą ir vartotojišką kultūrą. Sudėtingi personažai prie viskio taurelės smagiai šnekasi apie abstrakčius dalykus tokius kaip dvasinės praktikos, nirvana ir geresnis pasaulis, bet tuo pačiu nesprendžia realių čia ir dabar esančių problemų – nenarplioja painių santykių ir intrigų verpetų, kurie juos supa.   

2017 m. režisierius Agnius Jankevičius už spektaklio režisūrą pelnė „Fortūnos“ statulėlę.

Remio Ščerbausko nuotr.

KETVIRTADIENIS, 03 30

V. Paukštelio ir V. Tarasovo koncertas „Barokiniai gobelenai“, 17:30
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Muzikinis įvykis lydi parodą „Viktoras Paukštelis. Chromatika. Tapyba (2020–2023)”. Muziejuje susitiks barokinė muzika ir šiuolaikinė improvizacija – Viktoras Paukštelis ir džiazo meistras Vladimiras Tarasovas.

Abu menininkai, garsėjantys ir kaip vizualiųjų menų talentai bei nuolat siekiantys turtinančio ryšio tarp disciplinų, šįkart ieškos bendro vardiklio tarp dviejų šimtmečiais nutolusių muzikos stilių. V. Paukštelis gros baroko „audinį“, o V. Tarasovas apipins jį improvizaciniais elementais – šitaip „Pasagos“ akustiką papuoš netikėti ir kartu atpažįstami muzikiniai barokiniai gobelenai.

Elektroninės muzikos ir lauko įrašų vakaras „Improvizuoti kalnai“, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Kovo 30-osios vakarą Maironio lietuvių literatūros muziejaus sienomis švelniai laipios lauko įrašai iš įvairių kalnų ir ne tik: Kauno Žaliakalnio, Tesalonikų Viršutinio Miesto (Ano Poli), Olimpo kalno ir kitų kalvų bei slėnių. Taip pat galėsite išgirsti panoraminius garsovaizdžius nuo metaforinių viršukalnių bei aidesius iš pačių giliausių įsivaizduojamų slėnių.

Renginyje skambės: Arūno Perioko garsinė interpretacija kalnų tema; Ugnės Makselytės akustinė kelionė po Graikiją ir Balkanų šalis; Tado Greičiūno lyriški Žaliakalnio garsai.

Spektaklis „Kaligula“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Prancūzų rašytojo ir mąstytojo egzistencialisto Albero Kamiu pjesė „Kaligula“ mūsų dramatišku laiku skamba aktualiai kaip niekad. Viruso sukaustytas esamasis laikas pastato mus priešais veidrodį ir klausia – dėl ko esi, kas vyksta, ar tai, ką sukūrei, nebus nušluota nuo žemės paviršiaus? Vieni teigia, jog virusas – dievo žinutė, kiti – kad tai gamtos kerštas žmogaus ekspansijai ir nejautrai. Bet kokiu atveju režisierius Agnius Jankevičius dabartinį būvį apibūdina kaip pavojų įpročiams, didybei, merkantilizmui, ateičiai.

Spektaklis meta iššūkį kasdienybei ir klausia – kas tu esi? Kaligulos virusas – tai stichijos maištas prieš komfortišką, logišką „dievų“ tvarką, tai priminimas, kad esame laikini, o mūsų „dieviškumas“ tėra menka iliuzija.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Filmas „Mariupolis 2“, 18:20
„Romuva“, Laisvės al. 54

Tai Mariupolyje nužudyto lietuvių režisieriaus Manto Kvedaravičiaus ir jo kūną į gimtinę parvežusios Hannos Bilobrovos dokumentinis filmas, kurio premjera įvyko Kanų kino festivalyje. 

Žinote, kas Mariupolyje buvo visiškai neįtikėtina? Niekas nebijojo mirties, nors ir manė, kad bijo. Mirtis jau buvo čia ir kiekvienas norėjo mirti prasmingai. Žmonės padėjo vienas kitam net rizikuodami gyvybe. Jie rūkė lauke ir šnekučiavosi net krintant bomboms. Pinigai nebeegzistavo, nes gyvenimas tapo per trumpas, kad apie juos galvotum. Visi buvo patenkinti tuo, ką turėjo, tapdami geresne savo pačių versija; nebuvo nei praeities, nei ateities, smerkimo, dviprasmybių! Tai buvo rojus pragare. Susiliečiantys trapūs drugelio sparnai. Mirties tikrosios vertės kvapas. Toks ten buvo gyvenimas.

Kadras iš filmo