Žurnalų archyvas

Maršrutas gruodžio 16–18 dienoms

16 gruodžio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 12 16

Agnės Gintalaitės naujųjų medijų meno paroda „NEPA(SI)SLĖPTI“, 10:00–17:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7

Atminties, laiko ir sovietinio paveldo problemą savo kūryboje nagrinėjanti menininkė, fotografė, publicistė, Lietuvos fotomenininkų sąjungos ir Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narė Agnė Gintalaitė yra ir VDU lyginamųjų kultūrų studijų magistrantė.

Siekiant iliustruoti laiko terpių sintezę pasitelkiant praeities ir dabarties vaizdus bei kvestionuoti „nepatogaus“ paveldo problemą, parodoje nuspręsta pristatyti būtent šios, neabejingos dabarties procesams menininkės, kūrybą. „NEPA(SI)SLĖPTI“– tai erdvė, kurioje praeities, dabarties ir ateities jungtis tampa apčiuopiama, o probleminės temos – iškeliamos į viešą diskusiją.

Parodą kuruoja VDU Meno kuratorystės studijų programos magistrantė Karolina Koroliova-Barkova.

Eglės Ridikaitės parodos „Didelis, Minkštas, Pūkuotas, Šiltas ir Geras“ atidarymas, 16:00
„Pelėdų kalno“ galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Kauno kolegijos Menų akademijos organizuojamą Kauno meno mokyklos 100–mečio parodų ciklą užbaigia Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premijos bei Lietuvos nacionalinės premijos laureatės, tapytojos Eglės Ridikaitės personalinė paroda „Didelis, Minkštas, Pūkuotas, Šiltas ir Geras“. Tapytoja išsiskiria savita tapybos koncepcija ir monumentalia kasdienybės poetika. Į paveikslus perkeldama jai svarbius, o kitiems nereikšmingus radinius, menininkė prikelia bendras patirtis kaip kodą susikalbėjimui. 2020 m. E. Ridikaitė tapo Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate „už kultūros paveldo aktualizavimą šiuolaikinėje tapyboje“.

Aušros Kaziliūnaitės knygos „Jūros nėra“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Knygos autorę kalbins literatūrologė Agnė Cesiulė. Renginyje poetė skaitys savo tekstus grojant muzikantui Tadui Greičiūnui.

Aušra Kaziliūnaitė – poetė, filosofė, rašytoja – išsiskiria unikaliu poetiniu braižu, kuriame susipina vizualumas, formos precizika ir filosofinis, daiktų ir reiškinių esmę užklausiantis santykis su pasauliu. Aušra yra penkių eilėraščių knygų autorė. Kūryba apdovanota prestižinėmis premijomis: Jurgos Ivanauskaitės, Jaunojo kūrėjo (teikia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija), Elenos Mezginaitės, Vlado Šlaito; eilėraščiai versti į aštuoniolika užsienio kalbų. Eilėraščių rinkinys „Jūros nėra“ tęsia knygos kaip performatyvaus ir konceptualaus įvykio liniją. Taupus kalbėjimas ir minimalistinė raiška, atverianti netikėtą žiūrą į kasdienius veiksmus ir įprastus daiktus, knygoje derinama su šnekamąją kalbą primenančiais ilgesniais dokumentiškais tekstais. Daug dėmesio skiriama vaizduotės, įsivaizduojamybės, tikrumo temoms.

Projekto „Bendrakūryba“ rezultatų pristatymas ir parodos atidarymas, 17:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Renginyje lankytojai turės galimybę pirštų galiukais patirti šiuolaikinės kūrybos materialumą ir pabandyti atrasti ryšį tarp kūniško aplinkos patyrimo ir skirtingų jo interpretacijų.

„Bendrakūrybos“ metu kartu su aklųjų ir spilpnaregių bendruomėnes nariais ir autorėmis/iais Ana Lipps bei Ieva Bertašiūte Grosbaha buvo vykdomi kūrybiniai projektai, jungiantys autorių meninio materijos tyrinėjimo ir darbo su bendruomenėmis principus. Per pokalbius, abipusį pažinimą ir jusles įtraukiantį meninį eksperimentavimą buvo įgyvendinti du labai skirtingi procesai ir juos reprezentuojantys kūriniai, kuriuos bus galima patirti.

Klounados monospektaklis „Lelijos laisvės mokymai“, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Režisieriaus Žilvino Beniušio spektaklis, kuriame vaidina Indrė Lencevičiūtė, komiškai reflektuoja šiandienines dvasinio turizmo ir nuomonės formavimo tendencijas. Čia komedija susipina su tragedija ir apie rimtus, ar net graudžius dalykus kalbama lengvai, bet iki sielos gelmių. „Kauno miesto kameriniame teatre aktyvizuojasi labai stipri energija. Visos jūsų problemos gali išsispręsti akimirksniu. Tai pati galingiausia investicija į save šių laikų žmogui! Išsilaisvinkite iš visko, kas jus riboja, pamilkite save ir būkite geriausia savo paties versija sau“, – rašoma kvietime į šį patyrimą.

ŠEŠTADIENIS, 12 17

Kalėdinis šeštadienis Gruodžių namuose, 12:00
J. Gruodžio namai-muziejus, Salako g. 18

Gruodžių namus, kur vyks šventinis užsiėmimas „Arbatėlė pas tetą Stasę“. Užsiėmimo metu prie kvapnios žolelių arbatos susipažinsite su Stasės Petrauskaitės-Gruodienės unikaliu hobiu – figūrėlių lankstymu iš saldainių popierėlių ir klausysitės istorijų apie Stasės ir Juozo Gruodžių šeimos gyvenimą. Išlankstytos figūrėles taps išskirtinėmis kalėdinės eglutės puošmenomis. Dalyvavimas – su muziejaus bilietu.

Arbatos popietė su Ramune Motekūniene, 12:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52

Lietuvos švietimo istorijos muziejus kviečia aplankyti kolekcinių porceliano puodelių parodą „Porceliano pasaka“ ir dalyvauti arbatos popietėje. Arbatos gėrimo popietė – tai ypatingas bendravimo būdas, kurio metu palikę rūpesčius už muziejaus durų, jaukiame Art Deco salone papildysite savo pojūčių ir žinių bagažą.

Parodos „Porceliano pasaka“ kolekcinių puodelių savininkė Ramunė popietės metu pristatys elegantiškuosius porceliano kūrinius, supažindins su jų atsiradimo istorija. Įsitaisę patogiuose tarpukario laikotarpio foteliuose mėgausitės išskirtinio aromato grikių arbata, o jei norėsite šia aromatinga arbata mėgautis dažniau, bus puiki proga jos čia pat įsigyti.

Renginys nemokamas. Būtina išankstinė registracija telefonu +370 650 41 018

Sauliaus Petreikio koncertas, 17:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Saulius Petreikis – vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų, kurio koncertuose stebina gebėjimas sutalpinti gaivališką pirmapradiškumą ir sielos kūrybą. Visi atlikėjo instrumentai – tai tik didingo medžio šakos, kurio šaknys tvirtai siejasi su viso pasaulio tautomis, todėl muzika skleidžia vienybę. Kartais tai eksperimentas, o kartais tvari struktūra, nes atlikėjas kuria nuo archajiško folko iki modernios world muzikos. 

Renginys nemokamas, būtina registracija telefonu (8 37) 20 64 14.

Projektą „Atviros kūrybinės dirbtuvės „Etnosodas: senieji žaislai ir žaidimai“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Grupės „shishi“ koncertas, 18:00
„Sinagoga Studio“, Vaisių g. 30

„Lauksim jūsų, nes norim pasidalint koncertine programa. Jau turim šimtą tūkstančių dainų, dėl to galim grot net tokį ilgą koncertą, kad atsibostų. Taip nedarysim. Grosim visokias dainas iš pirmo, antro, trečio ir antro su puse albumo. Būtų smagu susitikt ir pajuokaut kažką“, – į koncertą kviečia trijulė.

„Aurai“ 40! „Bolero & KaunasZoo“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Gruodžio 17–ą dieną įvyks šventinių „Auros“ gimtadienio ciklo kulminacija – jubiliejinis koncertas Nacionaliniame Kauno dramos teatre išvysite „Auros“ jubiliejinį koncertą, kuriame ant scenos lips, tie kurie buvo kartu su šokio teatru nuo pat pradžios. Renginio metu bus parodyti du užburiantis spektakliai. Visų pirma tai „Kaunas Zoo“, šokio ir gyvai atliekamos muzikos kūrinys, nagrinėjantis grožio, mados kulto, prabangos siekimo temas ir demonstruojantis tuštybę, kurią sukelia gyvenimas „su kaukėmis“. Kauniečiams gerai pažįstamas Zan Hoffman vienam pasirodymui atvyks iš Ispanijos ir kartu su improvizacine muzikos grupe „Kaunas Zoo“  (Adomas Lapinskas, Mindaugas Borisa, Justas Damulevičius, Ugnius Narauskas) pristatys visą muzikos puokštę.

Dmitrijaus Matvejevo nuotr.

SEKMADIENIS, 12 18

Filmas „Tigro kelionė Himalajuose (A Tiger’s Nest)“, 11:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Derlinguose slėniuose, nusidriekusiuose galingųjų Himalajų kalnų papėdėje, gyvena našlaitis vardu Balmanis. Vieną naktį Balmanis netyčia pamato, kaip brakonieriai nušauna tigrę, o jos jauniklį įmeta į narvą, tikėdamiesi pelningai parduoti. Negalėdamas tiesiog stovėti ir nieko nedaryti, berniukas, prisidengęs nakties tamsa, išvaduoja tigriuką iš nelaisvės. Jis puikiai žino, kad dabar, brakonieriams lipant ant kulnų, jam nebelieka kitos išeities, tik keliauti į vienuolyną dar žinomą „Tigro lizdo“ vardu, įsikūrusį aukštai kalnuose, kuriame gyvenantys vienuoliai saugo, globoja ir rūpinasi nykstančiais galingaisiais tigrais. Filmą visai šeimai (dubliuotas lietuviškai) režisavo Brando Quilici.

Kadras iš filmo

Filmas „Įsikūnijimas. Vandens kelias (Avatar: The Way of Water), 12:30 / 16:30 / 20:30 (3D+) 
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Po beveik 13 metų režisierius James Cameron kviečia sugrįžti į fantastinį Pandoros pasaulį, kur vanduo susieja viską – prieš gimstant ir po mirties.

Po konflikto tarp žmonių kolonizatorių ir vietinių Na‘vi genties atstovų, buvęs jūrų pėstininkas Džeikas Salis (akt. Sam Worthington) tapo tikru Na‘vi genties nariu ir dabar gyvena su savo nauja šeima. Bet pažįstama grėsmė sugrįžta užbaigti tai, kas buvo pradėta anksčiau ir Džeikas privalo įkvėpti Neytiri (akt. Zoe Saldana) bei visą Na‘vi armiją, kad apsaugotų jų planetą.

Maršrute rekomenduojame 3D+ seansus, įprastų seansų laikus rasite kino centro tinklapyje.

Koncertas Aldonos Gustas atminimui, 15:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Praėjusią savaitę kultūros pasaulį apskriejo žinia, kad Berlyne eidama 91-uosius metus mirė poetė ir dailininkė Aldona Gustas. Jai skirtame renginyje dalyvaus prof. pianistė Raminta Lampsatytė ir operos solistas, LNOBT vadovas Jonas Sakalauskas. Atlikėjai skaitys Aldonos Gustas poeziją, muzikinėje programoje skambės G. Mahlerio dainos, G. Puccinio „Atsisveikinimas“, Mozarto „Sarastro palaiminimas“, F. Bajoro „Rauda“, T. Juzeliūno „Elegija“. 

Camille Saint-Saëns „Kalėdinė oratorija“, 16:00
Kauno šv. ap. Petro ir Povilo arkikatedra bazilika, Vilniaus g. 1

Arkikatedroje bazilikoje skambės prancūzų kompozitoriaus  Camilie Sent-Saens „Kalėdinė oratorija“.  Atlikėjai: mišrus choras „Saluto“, styginių instrumentų ansamblis, solistai: Ona Kolobovaitė, sopranas; Iveta Kalkauskaitė-Majauskienė, mecosopranas; Gabrielė Kuzmickaitė, mecosopranas; Vygantas Bemovas, tenoras; Andrius Apšega, baritonas. Dirigentė Ramutė Štreimikytė.

„GM Gyvai“: Sugar Blue koncertas, 18:00
„Oazė“, Baltų pr. 16

Sugar Blue – „Grammy“ pelnęs lūpinės armonikėlės maestro, geriausiai žinomas už savo firminį rifą ir solo partiją „Rolling Stones“ single „Miss You“. Naujausias jo albumas „Colors“ atskleidžia bliuzo kelionę nuo Misisipės, Niujorko ir Čikagos iki pat savo šaknų Afrikoje. Scenoje išvysite ir ribas peržengiantį multiinstrumentalistą iš Burkina Faso Ousmane Koulibaly, meistriškai jungiantį bliuzo estetiką ir džiazo kalbą su Afrikos garsais ir tradicijomis.