Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 6–9 dienoms

6 gegužės, 2024, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 05 06

Renginys moterims „Žydėkim, mamos! Kaip save surinkti po patirto smurto šeimoje?“,
16:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2


Renginio iniciatorė – Aistė Pupininkaitė, VšĮ „Mes žydim“ vadovė, jau anksčiau organizavusi renginius moterims. Susitikime dalyvaus Kauno apskrities moterų krizių centro atstovai bei Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai. Taip pat renginyje su moterimis savo sėkmės istorija pasidalins mama, tvarių verslų mentorė, Europos socialinio verslumo ir inovatyvių studijų instituto vadovė, „ChangeMakers’ON“ įkūrėja Simona Šimulytė

Nemokamai.

Parodos „Savas kitas“ atidarymas, 17:00
VDA Kauno fakultetas, Muitinės g. 2

LSMU/ VDA magistrantūros studijų programos „Dailės terapija“ studentai, profesionalūs menininkai, perkuria vizualinio kūrinio estetikos, vaizdo suvokimo taisykles ir kviečia žiūrovą improvizacijai bei interpretacijai. Parodos autoriai: R. Akambakaitė, A. Bitinė, R. Jonaitytė, J. Jonušė,  L. Kolmogorcevas , S. Kondratienė, A. Kundreckaitė, M. Kresninkevičius, A. Liškauskienė, A. Linkevičienė, E. Varkulevičius, J. Varkulevičienė. Parodos kuratorė: doc. dr. Jovita Varkulevičienė

Nemokamai.

E. Varkulevičiaus kūrinio fragmentas

Lietuviškų šokių vakaras, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 4

„Renginyje laukiame mokančių ir nemokančių šokti, atėjusių su pora ir be poros“, – kaip ir kiekvieną pirmą mėnesio pirmadienį, kviečia muziejaus kolektyvas.
Pasimokius šokti, vakaronėje gros ansamblis „Kauno bandonija“ (vadovai Algirdas Kasperavičius ir Vilius Marma), Kauno r. Raudondvario kultūros centro folkloro ansamblis „Piliarožė“ (vadovas Vilius Marma), Kauno „Paparčio“ klubo muzikantai, ansambliai „Jazminai“, „Šilko stygos“,  muzikantai Albinas Vaškevičius, Svajūnas Birgiolas ir kiti.

Su bilietais.

„Pamatyk kine“: filmas „Karštis“ (Heat, 1995 m.), 19:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Absoliuti veiksmo filmų klasika! 1995-aisiais metais pasirodęs režisieriaus Michaelo Manno „Karštis“ pralenkė laiką dėl žanrui nebūdingos išradingos pasakojimo struktūros – vienu metu sekame net kelias siužeto linijas, kurios įtraukiančiai pristato niekada nemiegančio Los Andželo nusikalstamąjį pasaulį. Tai vienas žymiausių visų laikų filmų, kuriame vaidina legendinė porelė: Robert De Niro ir Al Pacino. Jų sukurti veikėjai (detektyvas ir veteranas nusikaltėlis) šiai kriminalinei dramai leido įtikinti tiek kritikus, tiek žiūrovus. Įtampos kupiną juostą taip pat papildo įsimintinas garso takelis, itin realistiškos veiksmo scenos bei pasaulinio lygio kinematografija.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 05 07

Dueto „Pupa / Bartashka“ koncertas bibliotekos balkone, 12:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos balkonas, S. Daukanto g. 17

„Pupa / Bartashka“ – tai jazz, neo soul, soul muzikos žanrų duetas – lietuvių kilmės pianistė Gabija Vaičekonis, užaugusi Amerikoje, įgijusi muzikos studijų bakalauro laipsnį Vakarų Vašingtono universitete, o dabar studijuojanti Kaune ir unikalaus tembro dainininkas Lukas Bartaška, muzikinių projektų ir Nacionalinės „Eurovizijos“ atrankų dalyvis.

Nemokamas renginys skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti.

Paskaita „Modernioji spaudos galia ir laisvė: žvilgsnis iš Kudirkos dangoraižio Kaune“, 15:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Vilniaus universiteto prof. dr. Andriaus Vaišnio paskaita skiriama spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo 120-ajai sukakčiai.

Juozas Tumas-Vaižgantas, susapnavęs, kaip imperatorius jį apkabina ir dovanoja laisvą žodį, 1904-aisiais viešai džiaugėsi suteikta šia teise, kuri įvairių kartų būdavo ir yra interpretuojama kaip galimybė valdžiai daryti įtaką žiniasklaidai. O Vincas Kudirka, įsivaizdavęs mūsų šimtmetyje būsiant „Varpo“ redakciją 33 aukštų dangoraižyje, kur nebe žmonės, o mašinos rengsiančios tekstus, tebėra liūdnai aktualus dėl įspėjimų apie Rusijos politikos keliamas grėsmes ir Vakarų nuolaidžiavimą.

Nemokamai.

Linos Navickaitės romano „Ketvertas su paukščiu“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Dalyvaus autorė Lina Navickaitė, knygos redaktorius, poetas Viktoras Rudžianskas, knygos dailininkė Inga Paliokaitė-Zamulskienė, aktorė Olita Dautartaitė, dainuojamosios poezijos atlikėja Ilona Papečkytė. Vakaro vedėjas – rašytojas Gediminas Jankus.

Nemokamai.

Žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ gegužės mėnesio sutiktuvės, 18:00
KMN skaitykla, V. Putvinskio g. 56

Naujas mėnuo – naujas, jau 105-aisis, žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ numeris. Gegužę miestui minint gimtadienį, Laisvės alėjai virstant vienu ilgu valgomuoju, o Putvinskio gatvei – eksperimentų aikštele, glėbesčiuojantis Nemunui ir Neriai, artėjant Dainų šventei, apie tai ir norisi kalbėtis – apie bendrą būtį minioje. Kaip gimsta masiniai renginiai? Koks yra sėkmingo įvykio receptas? Ar gali tikti kiekvienam tai, kas tinka visiems? Apie tai – ne tik naujo žurnalo puslapiuose, bet ir KMN skaitykloje. Kartu su redakcija numerio tekstus aptars ir savo darbo užkulisiais pasidalins „Fluxus“ festivalyje, Kiemų šventėje ir daugelyje kitų renginių patirtį kaupiančios Simona Savickaitė ir Aistė Ptašinskaitė-Paukštė.

Nemokamai.

Vilhelminos Raubaitės-Mikelionienės šiaudinių sodų parodos pristatymas, 18:00
Ąžuolyno biblioteka, Radastų g. 2

Pasak tautodailininkės Vilhelminos Raubaitės-Mikelionienės, tradicijas atsinešame iš savo protėvių, tačiau svarbu, kad jos gyvuotų šiandien. Šiais laikais taip pat kuriame tradicijas, kurias perims ir pratęs ateities kartos. Šiaudiniai sodai Lietuvoje tebėra gyvybinga nematerialaus paveldo dalis ir mūsų kultūrinės tapatybės ženklas, žinomas ir paplitęs visoje šalyje. Jie kabinami virš šventinio stalo namuose, kur tampa interjero puošybos dalimi. Pernai šiaudinių sodų rišimo tradicija įtraukta į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Sodai, pačių pynėjų teigimu, simbolizuoja namus, sodą, gimtąjį lizdą, į kurį sugrįžtame. Per vestuves tai – naujo gyvenimo, vilties simbolis, o šiokiadieniais tampa darnos su gamta, harmonijos ženklu.

Paroda veiks iki birželio 4 d.

Nemokamai.

Koncertas pasaulinei akordeono dienai paminėti, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Lietuvos nacionalinė akordeonistų sąjunga organizuoja spalvingą akordeono muzikos renginį. Jame girdėsite tiek klasikos šedevrus, tiek didelį šėliojantį orkestrą. Koncerte dalyvaus geriausi, muzikaliausi 5-ojo nacionalinio Lietuvos akordeonistų konkurso laureatai – Germanas Manzūrovas, Andrii Panasiuk, Jonas Vozbutas, Motiejus Dudnikas, Justas Balachovičius, Robertas Valutis, Augustas Jasiukevičius, trio „Metaccord“, Adrijaus ir Ervido Balčiūnų duetas, Alytaus muzikos mokyklos trio, Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos sekstetas, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos akordeonistų orkestras. Taip pat didžiulis Kauno krašto meno ir muzikos mokyklų jungtinis akordeonistų orkestras.

Su bilietais.

TREČIADIENIS, 05 08

Orientavimosi žaidimas „Atrask Europą Kaune“ 
Įvairios vietos 

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka gegužės 7–9 d. kviečia dalyvauti orientavimosi žaidime, skirtame Europos dienai paminėti. Laukia smagios ir įdomios užduotys bei netikėti atradimai, leisiantys geriau pažinti Kauną ir ES ženklus mieste.

Žaidimo startas – Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57. Dalyviai kviečiami užeiti į vidų ir gauti išsamias žaidimo taisykles.

Starto laikas: jums patogiu metu gegužės 7–9 dienomis nuo 9 iki 19 val.

Finišo laikas: finišuoti privaloma iki gegužės 9 d. 22 val.

Nemokamai.

Japonijos dienos Kaune WA. Atidarymo koncertas, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Tęsdamas „Kaunas 2022“ renginių tradiciją, sugrįžta japonų kultūros festivalis. Gausus būrys japonų menininkų bei atlikėjų per šokį, skaitmeninį meną, madą, muziką, kaligrafiją ir kitas meno formas atskleis Tekančios Saulės šalies kultūros dvasią. Atidarymo koncerte – tsugaru-šamisen muzikos ir kabuki šokio pasirodymas „Vienintelė gyvenimo galimybė“, kurį atliks šokėja Chiyowaka Ichikawa ir muzikantas Jack (Hiratsuka, Japonija), kaligrafijos performansas „Apjungiant gyvenimus“ – Haru (Jaocu, Japonija), Tokijo gatvės mados karaliumi tituluojamo dizainerio Sebastian Masuda mados šou su Kauno šokio teatru „Aura“.

Nemokamas renginys be išankstinės registracijos – vietų skaičius ribotas, durys atidaromos 17.15 val.

Visa programa: JapanDays.eu

Kaligrafijos performansas „Apjungiant gyvenimus“

Gestų kalbos literatūros vakaras, 18:30
„OLDMAN Kaunas“, Rotušės a. 20

„Mes taip nesitarėm“ – tai projektas, kuriame susitinka gestų kalba ir muzika. Tai scena, suvienijanti kurčiųjų bendruomenę ir profesionalius atlikėjus iš girdinčiųjų pasaulio. 2024 m. projektas tapo tarptautiniu, prie jo prisijungė ir dalyviams dirbtuves vedė kurtieji scenos menų profesionalai iš Suomijos ir Švedijos. Vakare dalyvaus Dominykas Vaitiekūnas, pianistas Kazimieras Krulikovskis, gestų kalbos literatūros kūrėjai Arūnas Bražinskas, Nina Šamakova, Arnoldas Matulis, Justina Čiplytė, Lea Milašauskė, Vilius Glušokas ir kiti, taip pat – viena dirbtuvių mentorių, kurčioji atlikėj Debbie Z Rennie.

Nemokamai.

Kauno literatūros savaitė. Atidarymas, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Jau ketvirtąjį kartą grįžtantis tarptautinis knygų ir rašytojų festivalis šiais metais suburs autorius ne tik iš Lietuvos ir Europos, bet ir Pietų Amerikos, o šalia tradicija tapusių renginių, atsiras ir nauji formatai. Atpažįstamas ir laukiamas įvairaus amžiaus auditorijų festivalis šiais metais šurmuliuos ne tik miesto centre, bet ir užsuks į kitus miesto rajonus. Na, o atidarymo garbė suteikta Undinei Radzevičiūtei, kurią kalbins Andrius Ožalas. Naujausias rašytojos romanas „Pavojingi žodžiai“, be kita ko, kalbantis apie politinio korektiškumo vajų scenos menų pasaulyje, sulaukė nemažai kontroversijų ir skaitytojų susidomėjimo.

Nemokamai.

KETVIRTADIENIS, 05 09

Parodos „Dialogai: spalvos ir struktūros“ atidarymas, 17:30
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Paroda supažindina Kauno žiūrovus su išskirtiniais gerai žinomais Vokietijoje bei pasaulyje menininkais Ingryda Suokaite ir Rolandu Helmeriu. Joje eksponuojama daugiau nei 40 I. Suokaitės tapybos ir grafikos kūrinių. R. Helmerio kolekciją (apie 50 vnt.) papildo įspūdingų dydžių ekspresionistinės „action painting“ krypties tapybos, grafikos kūriniai ir objektai, atspindintys tiek jo individualų stilių, tiek ir šiuolaikinio vokiečių konstruktyvistinio meno principus. Parodą papildo dokumentiniai videofilmai su menininkų kūrybos epizodais bei katalogai.

Nemokamai.

Architekto Povilo Vincento Jankūno parodos „Gera diena” atidarymas, 18:00
Pop-up architektūros galerija A-XY, Maironio g. 2 

1939 m. gegužės 21 d. – 24 valandos tarpukario Kaune, užfiksuotos 24 minučių trumpametražiame kompiuterinės animacijos filme, kurio centrine ašimi tampa ikoniška Vytauto Didžiojo karo muziejaus bokšto vertikalė. Parodoje eksponuojamas trumpametražis eksperimentinis filmas „Gera diena” siekia perlipti šį skaudų epochos galą ir įvertinti laikotarpį bent akimirkai pamirštant traumines patirtis. Skaitmeniniu pavidalu atkurta/sukurta viena rami ir svarbiausia – niekuomet nesibaigianti tarpukarinio Kauno gyvenimo diena, lyg iš naujo laike užfiksuota architektūrinė akimirka, nebyliai pasakoja apie tuometį progreso ir vilties kupiną miestą. Statišką architektūrinį filmo peizažą įgarsina dinamiškas garso takelis ir garsiniai įvykiai, vykstantys aplink pastatą.

Aplankykite iki gegužės 12 d.

Nemokamai.

Japonijos dienos Kaune WA: Hiroaki Umeda spektaklis „Būsenos“, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54


Į Kauną grįžta vienas garsiausių avangardinio meno scenos vardų Japonijoje, choreografas ir tarpdisciplininis menininkas Hiroaki Umeda. Spektaklyje laikas, pertraukiamas tylos akimirkų, išsitęsia, sukeldamas orientacijos praradimą. Statiška stovėsena, įgauna pagreitį ir vienu metu peržengia įprastą fizinį statusą, kad pasiektų nepaprastą aurą ir vėl grįžta į įprastą būtį. Lėtumas ir spindesys kartu reguliuoja laipsnišką transformaciją, vykstančią scenoje, kaip ir perėjimą iš vienos būsenos į kitą. Vizualinės projekcijos ir Hiroaki Umeda atliekamas šokis, sukuria magnetizmą ir įtraukia publiką į performansą, kuris yra labiau jaučiamas nei suprantamas. Palikdamas pasakojimą toli už nugaros, menininkas siekia perduoti visuomenei ne pranešimus, o pojūčius.

Po šio pasirodymo – ir jau pernai daliai kauniečių matyta „Intensyvioji dalelė“. Rekomenduojame abu!

Su bilietais.

S20 nuotr.

Morfai instaliacijos „be penkiolikos brėkšta“ atidarymas, 18:30
„Hands on Gallery“, K. Donelaičio g. 26

Visą parą veikianti „Hands on gallery“ rengiasi jau šeštajai parodai. Šįkart spaustuvės lange – Timotiejus Norvila, daug kam žinomas Morfai slapyvardžiu, ir jo instaliacija „be penkiolikos brėkšta“. Tai kūrinys apie laiką – bėgantį, slenkantį, sustojusį, pakankamą ir nepakankamą. Garsine dalimi pasirūpins „Kaunas Zoo“ – vyks palangės jam session’as.

Nemokamai.

Kauno literatūros savaitė. Susitikimas su Auður Ava Ólafsdóttir, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Svečiuose – islandų rašytoja, poetė, dramaturgė. Studijavo italų literatūrą Bolonijos universitete Italijoje, istoriją ir literatūrą Islandijos universitete, meno istoriją Sorbonos universitete Paryžiuje. Pirmasis romanas „Pakylėtoji žemė“ (Upphækkuð jörð) išleistas 1998 m. Išgarsėjo po trečiojo romano „Atžala“ (Afleggjarinn, 2008). Jis nominuotas Šiaurės ministrų tarybos literatūros premijai ir pelnė Kanados Prix des libraires du Quebec (2011) premiją. Romanas „Randai“ (Ör, 2016) įvertintas Šiaurės ministrų tarybos literatūros premija, lietuviškai pasirodė 2019-aisiais (vertė Rasa Ruseckienė). Romano tema – kasdienybės ir karo palikti randai žmogaus sieloje ir kelio išlikti ieškojimas. Rašytojos kūriniams būdinga poetinė stilistika, gilios potekstės, švelnus humoras, netikėtos, paradoksalios pabaigos. Auður Ava Ólafsdóttir taip pat kuria tekstus islandų pop ir elektroninės muzikos grupei „Milkywhale“. Viešnią kalbins Rasa Ruseckienė.

Nemokamai.

Saga Sig nuotr.