Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 15–18 dienoms

15 gegužės, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 05 15

Filmas „Hipnotikai“ (Hypnotic), 16:30 / 19:00 / 21:00
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Toji lemtinga diena detektyvui Deniui Rurkui iš pradžių nieko neįprasto nežadėjo. Su mažamete dukra leisdamas laiką parke, Denis nukreipė dėmesį, rodos, vos akimirkai, o tuomet jo dukra dingo kaip į vandenį.

Negalėdamas kitaip susitvarkyti su skausmu, Denis visa galva pasineria į darbą. Vienos pasalos metu aštri detektyvo akis užfiksuoja keistą vyriškį. Aikštėje ant suoliuko prisėdęs vyras iš pirmo žvilgsnio lyg ir nedaro nieko įtartino, bet detektyvo nuojauta sako ką kita…

 Rež. Robert Rodriguez.

Kadras iš filmo

Pokalbių ir istorijų vakaras „Kultūra ir aš karo akivaizdoje“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Plataus masto karas Ukrainoje trunka jau daugiau nei metus. Per šį laikotarpį daugybė žmonių žuvo, buvo sužeisti ar priversti palikti savo namus. Deja, niokojami ne tik žmonių gyvenimai, bet ir kultūra, menas. Lietuvoje apsigyveno tūkstančiai ukrainiečių, savanoriauja daugybė gyventojų. Pirmadienį savanorė Violeta Tamelytė ir ukrainietė Oksana Mentkevič, radusi saugų prieglobstį Jonavoje, pasidalys savo pasakojimais, nuotraukomis, patirtimis.

ANTRADIENIS, 05 16

Gabrielės Vetkinaitės parodos „Dainos apie save“ atidarymas, 17:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Parodoje „Dainos apie save“ Gabrielė Vetkinaitė pristato performansuose naudojamų įrankių kolekciją – vaikiška vaizdo, garso įrašymo įranga bei rankų darbo knygelių rinktinė sugula į rožinę visumą. Ekspozicinę erdvę užpildo meditatyvus dainavimas, menininkės užfiksuotos buities akimirkos. Tai žvilgsnis į kūrėjos studiją, kurioje visi elementai turi savo vietą, neatskiriamą atsiradimo seką.

Atidarymo metu autorė atrakins ir perskaitys „Slaptą dienoraštį“, o paskutiniąją parodos dieną atliks knygą „Dainos apie save“.

„Poezijos pavasario“ atidarymas Kaune, 18:00
Muzikinio teatro sodelis

Jau prasidėjo nuo 1965–ųjų rengiamas tarptautinis poezijos festivalis. Mūsų mieste šventės atidarymas vyks naujoje erdvėje – Kauno valstybinio muzikinio teatro sodelyje. Šeštą vakare šešiolika įvairių kartų Kauno poetų skaitys savo eiles, jiems talkins aktoriai skaitovai, o Muzikinio teatro orkestrantai fanfaromis iš teatro balkono skelbs Poezijos šventę ir ant raudono kilimo kvies poetus.

Visą „Poezijos pavasario“ programą Kaune rasite čia

Solveigos Dambrauskaitės-Bakutienės naujos knygos „Minam kartu“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Knygos autorė – dviratininkų bendruomenės „Minam kartu“ įkūrėja, Lietuvos dviratininkų bendrijos tarybos narė, dviračių žygių organizatorė. Ji yra „Like Bike Kaunas“ – iniciatyvos, siekiančios, kad Kaunas taptų pirmuoju miestu Baltijos šalyse, visiškai pritaikytu dviratininkams – ambasadorė.

Kelionių dviračiais vadovas „Minam kartu. 40 dviračių maršrutų po Lietuvą“ pristato gražiausius dviračių maršrutus Lietuvoje su jų schemomis, koordinatėmis, sudėtingumo įvertinimais, maršruto danga, kelionės trukme ir patarimais žygių dviračiais mėgėjams. Po leidinio pristatymo autorė pakvies visus prisijungti prie specialiai paruošto žygio dviračiais po Kauną ir pasimėgauti įsibėgėjusiu pavasariu minant pedalus.
.
Renginys – gegužės 10–17 d. vyksiančio knygų ir žaidimų festivalio „RYŠ(K)IAI“ programos dalis.

Knygos „Lietuvos menininkės“ pristatymas, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Pirmą kartą viename leidinyje išskleidžiama Lietuvos menininkių panorama. 59-iuose tekstuose pasakojama apie ryškiausias pastarojo šimtmečio vizualiųjų menų kūrėjas: tapytojas, grafikes, fotografes, instaliacijų ir performansų autores.

Dalyvaus knygos sudarytoja ir tekstų autorė prof. Agnė Narušytė bei tekstų autorės Laima Kreivytė ir Aira Niauronytė. Pokalbį moderuos literatūrologė Agnė Cesiulė. Renginio metu bus galima įsigyti knygą.

TREČIADIENIS, 05 17

Koncertas „Amerikos balsai Kaune“, 18:00
Kauno Šv. Pranciškaus Ksavero (jėzuitų) bažnyčia, Rotušės a. 8

Roberts Wesleyan kolektyvas į Kauną vienam ir ypatingam koncertui atvyksta iš Niujorko valstijos. Savo repertuare choras jungia skirtingas muzikos epochas, kalbas ir kultūras. Jėzuitų bažnyčioje kolektyvas atliks įvarialypę, multikultūrinę programą nuo Bethoveno klasikos iki gospelo ir netgi iki giesmės lietuvių kalba. Koncertas nemokamas, ateikite anksčiau! 

Šokio spektaklis „Sodas 4.12°“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

NASA kosmoso platybėse aptiko naują, gėlės žiedo formos ūkų darinį – planetą. Tai ir buvo inspiracija japonų audiovizualinių menų kūrėjui Arai Tatsuru sukurti video instaliaciją „Thermo“. Visatos ir ekosistemos istorijoje dažnai minimos gėlių formos. Kauno šokio teatro „Aura“ spektaklyje „Sodas 4.12°“ gėlių ornamentikoje skleidžiasi žmonijos išgyvenimai ir patirtys.

Sigito Daščioro nuotr.

Paramos renginys. Filmo „Mėlyna kaip apelsinas žemė” peržiūra, 18:30
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Žymiajame „Sundance“ (JAV) kino festivalyje už geriausią režisūrą apdovanotas Irynos Tsilyk dokumentinis filmas atskleidžia fronto linijoje Donbase, Ukrainoje, gyvenančios šeimos kasdienybę. Kol išorinį pasaulį kausto bombų garsai ir chaosas, vieniša mama Ana ir jos vaikai karo zonoje sugeba išsaugoti savo namus – juose ramu kaip rojuje, pilna gyvybės ir šviesos.

Renginys – nemokamas, tačiau jo metu bus renkama parama nuo karo nukentėjusiai kūrėjų komandai ir pagrindinės herojės Annos – vienišos penkių vaikų mamos – šeimai. Registracija

KETVIRTADIENIS, 05 18

Richardo Schofieldo kūrybos pristatymas, 17:30
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2


Renginys lydi Sarah Mei Herman parodą „Germano“ ir vyks anglų kalba. 

Nei lietuvis, nei žydas, Tarptautinio litvakų fotografijos centro (https://ic4lp.org/) įkūrėjas ir direktorius anglas Richardas Schofieldas prieš 22 metus išlipo iš lėktuvo Vilniaus oro uoste, tik prieš 10 dienų sužinojęs kur yra Lietuva. Pastarąjį dešimtmetį gyvenantis Kaune, 2009 m. Ričardas su pagyrimu baigė prestižinę fotožurnalistikos ir dokumentinės fotografijos magistrantūros programą Londono komunikacijos koledže, o nuo 2013 m., kai Kaune atsitiktinai užklupo nepaprastą daugiau nei 100 prieškario Lietuvos žydų šeimos nuotraukų kolekciją, siekia surasti, dokumentuoti ir skaitmeniniu būdu išsaugoti visus išlikusius prieškario Lietuvos žydų fotografijų pavyzdžius visame pasaulyje. Kauno fotografijos galerijoje veikiant giliai asmeniška Sarah Mei Herman parodai „Germano“, Richardas galerijoje surengs lengvą ir neformalų savo kūrybos pristatymą, kurio metu paaiškins, kodėl, jo manymu, domėjimasis Lietuvos žydų gyvenimu ir kultūra iki Antrojo pasaulinio karo, tyrinėjant turtingą ir įvairiapusį fotografijos palikimą, suteikia galimybę originaliai ir nekonfliktiškai pažvelgti į sudėtingą temą. 

© International Centre for Litvak Photography

Pianistės Athinos Giliopoulou (Graikija) koncertas, 17:30
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Athina Giliopoulou yra klavišinių instrumentų specialistė, grojanti fortepijonu, klavesinu ir klavyru. Jos repertuare – kūriniai nuo ankstyvojo baroko iki šiuolaikinės muzikos. Koncertinėje programoje skambės M. K. Čiurlionio ir kitų kompozitorių – J. Brahmso, Ch. V. Alkano, Béla Bartóko, M. Kalomoireso ir F. Chopino kūriniai.

Spektaklis „Pagalvinis“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Martin McDonagh – pasaulyje žinomas šiuolaikinis airių dramaturgas. Pjesė „Pagalvinis“ (2003 m.) pelnė prestižinius Olivier ir Evening Standart apdovanojimus, yra statoma visame pasaulyje. Iki šio spektaklio Gintaras Varnas nebuvo dirbęs su Martin McDonagh kūryba ir šį kartą jis rinkosi būtent kūrinį, o ne autorių. „Svarbus dalykas, nulėmęs pjesės pasirinkimą – makabriška, net liguista, tokia neogotikinė atmosfera. Kartais net neaišku, ar kai kurie įvykiai vyko realybėje, ar tik Katurjano galvoje“, – teigia režisierius. Spektaklyje analizuojamas kūrybos ir realybės santykis, kūrybos svarba ir įtaka, kūrėjo atsakomybė už jo kuriamą meną.

Teatro archyvo nuotr.

Ekskursija parodoje „Nikiforas. Lenkijos Naïve Art meistras”, 18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Jų metu sužinosite, kas buvo Nikiforas – garsiausias Lenkijos savamokslis dailininkas, nenuilstantis menininkas, nutapęs daugiau nei 30 000 paveikslų. Ir kodėl, praėjus pusei amžiaus po jo mirties, jo maži paveikslėliai, nutapyti pigiausiomis akvarelėmis ant nekokybiškų medžiagų, yra tokie populiarūs tarp kolekcininkų ir brangiai įkainojami meno rinkoje. Dar iki karo Nikiforo kūriniai buvo eksponuoti Paryžiuje, jis tapo įkvėpimo šaltiniu daugybei straipsnių, knygų siužetams, apie jį buvo sukurtas vaidybinis ir nemažai dokumentinių filmų.

Ekskursija su muziejaus bilietu. Prašome registruotis iš anksto tel. +370 684 843 88 (darbo dienomis nuo 9 iki 16 val.

Spektaklis „Veidas/Visage“, 18:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Žiūrovas nuo pirmosios minutės panardinamas į juslinę vaizdų, garso ir minties erdvę. Jam suteikiama privilegija stebėti scenoje veikiančius aktorius ir matyti savo atspindį didžiuliame veidrodyje. Siluetų projekcijų apsuptyje sklinda Kaune gimusio vieno žinomiausio XX a. Prancūzijos ir Europos filosofų Emmanuelio Levino tekstai, mintys, interviu nuotrupos. Jos pamažu skverbiasi į klausantįjį ir stebintįjį. Atsakomybė – kertinė E. Levino kategorija žadina akistatą su savo asmenine „atsakomybe“, santykį su Kitu, žmogiškumu… Ką aš matau Kito veide? Kas mane daro žmogišku?

Vincent Adelus ir Isabelle Adelus & Suran spektaklis yra yra bendras projektas su Liuksemburgo miesto Ešo prie Alzeto teatru (Théâtre d‘Esch), gimęs beieškant bendrų sąlyčio taškų tarp 2022 metų Europos kultūros sostinių  – Kauno ir Ešo prie Alzeto.

Koncertas „Improdimensija Kaune: L. Mockūnas, R. Mazur, A. Mikalkėnas“, 20:00
„Jazz Academy“, Baltų pr. 34

Rafal Mazur (bosinė gitara) – įdomus bei savitas bosistas, svarbi Lenkijos improvizacinės muzikos figūra. Šios asmenybės kultūrinis laukas itin platus nuo improvizacinės muzikos iki kiniečių filosofijos ir tradicinių kovos menų. Kaune jis lankosi ir todėl, kad groja spektaklyje „Veidas/Visage“.

Liudas Mockūnas – saksofonininkas ir kompozitorius, kurio vardas garantuoja meistrišką atlikimą ir kompozicinę intrigą. Arno Mikalkėno veiklos sritys – džiazas, kompozicija, improvizacinė ir elektroakustinė muzika. Tai garsui atidus kūrėjas, siekiantis peržengti bet kokius muzikinius rėmus ir ieškantis savito santykio su muzika.