Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 13–15 dienoms

12 gegužės, 2022, Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 05 13

Tarptautinė konferencija „Atleisti ar pamiršti – susitaikymas su skaudžia praeitimi“, 9:30
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64

Pamiršti praeities traumas ir atleisti ar to niekada nepavyks padaryti? Tai vieni iš pagrindinių konferencijos klausimų. Į dviejų dienų renginį Kaune atvyks daug tarptautinių politikos, psichiatrijos, socialinių mokslų ekspertų. Konferenciją organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras. Pernai buvo minimas Andrejaus Sacharovo šimtmetis, tai jau dvyliktoji jo vardo konferencija.

Konferencija vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių ir ukrainiečių kalbas, joje dalyvauti gali visi norintys ir užsiregistravę šiuo adresu. Konferencija taip pat bus tiesiogiai transliuojama internetu Andrejaus Sacharovo centro puslapyje.

Parodos „Čekoslovakijos avangardas: Milanas Knižakas ir Rudolfas Sikora“ atidarymas, 13:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Ši prof. dr. Rasos Žukienės kuruojama paroda yra satelitinis didžiojo įvykio „1972: Pramušti sieną“ renginys, veiksiantis iki liepos 1 dienos.

Romo Kalantos pagerbimo žygis, 17:00
Miesto sodas

Kalantines minėti šiemet galime ne tik koncertuose, parodose, konferencijose, bet ir tiesiog pasivaikščiodami. „Kviečiame atminti šį įvykį ir pražygiuoti Romo Kalantos keliu, nuo Muzikinio teatro iki jo namų Vilijampolėje, pasiklausyti originalių eilių, muzikos“, – kviečia iniciatyva „Gražinkime Kauną“.

Koncertas „Šlovinimo giesmė“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Šis vakaras yra tikra muzikinė šventė patiems išrankiausiems klausytojams, nes programoje skamba monumentali vokiečių kompozitoriaus Felixo Mendelssohno-Bartholdy partitūra „Šlovinimo giesmė“. Ši simfoninė kantata buvo sukurta 1840 m. ir skirta svarbiam žmonijos intelektinio progreso jubiliejui – 400-osioms metinėms nuo tada, kai XV a. spaustuvininkas Johannesas Gutenbergas sumeistravo rankinį spausdinimo prietaisą, kurį sudaro judančios literos (metalinės kaladėlės su veidrodinio atspindžio raidėmis). „Šlovinimo giesmę“ atlieka gausios Lietuvos ir užsienio solistų bei pagrindinių mūsų šalies kolektyvų pajėgos: Agnė Stančikaitė, Justina Gringytė, Adamas Zdunikowskis, Kauno valstybinis choras ir Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojami maestro Modesto Pitrėno.

Parodos „Geismo architektūra“ atidarymas, 19:00
K.I.N.A.S. „Panemunė“, Vaidoto g. 26, Kaunas

„Geismo architektūra“ – tai baigiamoji penkis metus trukusio tyrimo projekto paroda. Čia Kaunas ir garsioji miesto modernistinė architektūra tapo tyrinėjimų žaidimo aikštele, kur pasitelkus archyvinius dokumentus, miesto istorijas, fotodokumentaciją, teorijas, paskalas ir menines interpretacijas siekiama atskleisti geismą kaip visur esančią, architektūrą persmelkiančią jėgą. Žvelgiant į neakivaizdžias architektūros puses judama nuo urbanistinio vaizdinio prie erdvinio simboliškumo, o galiausiai – prie nepriekaištingo materijos tikrumo.

Seno medinio namo palėpės scenografijoje „Geismo architektūra“ išpažįsta geidulingo miesto paslaptis. Ji šnabžda gundymo, prasižengimo ir slėpiningos praeities istorijas. Kartu paroda puoselėja gyvą ir nevienalytį miestą, kuris karštai priešinasi dabarties principams. Paroda veiks iki birželio 12 d.

Menininkai: Aistė Ambrazevičiūtė (LT); Inside Job (PL. Ula Lucińska, Michał Knychaus); Lukas Mykolaitis (LT); Julie Favreau (CA); Liudas Truikys (LT) 

Kuratorius: Tautvydas Urbelis 

Paramos koncertas „Après un rêve“, 19:00
VDU didžioji salė, S. Daukanto g. 28

VDU didžiojoje salėje koncertuos žymus pianistas, iš Odesos kilęs Aleksėjus Botvinovas kartu su valstybiniu ansambliu „Lietuva“. Koncertas simboliškai pavadintas pagal prancūzų kompozitoriaus Gabrielio Fauré kūrinį „Après un rêve“, kas lietuviškai reiškia „Nubudus iš sapno“.

Paramos koncertas skirtas Lietuvoje jau gyvenantiems karo pabėgėliams iš Ukrainos ir juos priglaudusiems lietuviams bei prisidedantiems savanoriams. Dalyvavimas koncerte jiems yra nemokamas. Koncertas atviras ir norintiems įsigyti bilietus.

Surinktos lėšos bus skirtos teikti psichologinę pagalbą Ukrainos gyventojams, kurie nukentėjo nuo karo ir susiduria su panikos atakomis, psichologinėmis traumomis, mintimis apie savižudybę bei depresija (pagalba bus teikiama visiems su agresija, prievarta ir kitais sunkumais susidūrusiems suaugusiems bei vaikams).

„Kaunas 2022“ Vasaros scenos atidarymo koncertas, 19:00
Rotušės a.

Kauno rotušės aikštė transformavosi į „Kaunas 2022“ Vasaros sceną. Ir taip iki rugsėjo mėnesio – Vasaros scena taps karščiausiu muzikiniu tašku visoje Europos kultūros sostinėje. Ketvirtadienį prasidėjusi atidarymo programa penktadienį serviruoja lietuvių „Beissoul&Einius“ ir vokiečių „ToyToy“ koncertus.

Koncertas „Made in Kaunas“, 21:00
Miesto sodas

Kauno bigbendas ir valstybinis choras „Vilnius“ Kauno miesto gyventojus ir svečius pasitiks įspūdinga premjera. Muzikinė programa „Made in Kaunas“ skirta prisiminti septintojo–aštuntojo dešimtmečių Kauną ir miesto muzikantus. Ji byloja apie laiką, kai į pasaulį buvo žiūrima kitomis akimis, turtai matuojami ne pinigais, o laisve veikti. Hipių judėjimas, laisvalaikiai repetuojant rūsiuose ar garažuose, J. Hendrixo, Led Zeppelin atradimai, The Beatles šlovė, staliaus Franco iš Kauno bosinės gitaros, vadintos „Made in Kaunas“, ilgi plaukai… Koncerte skambėsiančios bigbyto (angl. bigbeat) dainos primins kelių kartų kauniečių gyvenimo istorijas ir tyrą laikotarpio kūrinių turinį.

ŠEŠTADIENIS, 05 14

Kalantinių minėjimas, 12:00
Miesto sodas

Ypatingai datai – Kauno šokio teatro „Aura“ ir Kauno simfoninio orkestro jungtinis pasirodymas. Dieną numatytas ir oficialus R. Kalantos kapo lankymas bei gėlių padėjimas Romainių kapinėse, taip pat – prie paminklinio akmens šalia R. Kalantos namų (Panerių g. 34).

Muziejų naktis
Įvairios vietos

Gegužės 14 d., šeštadienį, sugrįžta Europos muziejų nakties renginiai. Europoje – 18-ąjį kartą, Lietuvoje – 17-ąjį. Žinoma, naktinėsime ir Kaune, pelnytai vadinamame muziejų miestu. Ši šventė – tai toli gražu ne tik nemokamas parodų lankymas, bet ir ekskursijos, dirbtuvės bei kiti renginiai, pakviesiantys muziejus pamatyti kitomis akimis. Kauno muziejų idėjas šiam šeštadieniui rasite čia.

Paroda „1972: pramušti sieną“, 18:00–22:00
Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

Mūsų miestas kalbėsis su savimi taip atvirai, kaip niekada to nedarė. Prof. dr. Rasos Žukienės ir jos suburtos profesionalų komandos kuruojama paroda „1972: pramušti sieną“ nukels žiūrovą į septintojo ir aštuntojo dešimtmečių nepaklusniųjų ir pasipriešinusiųjų sistemai žmonių bendruomenes: jaunimo roko muzikos grupes, Kauno dramos ir pantomimos aktorius, maištingus hipius, modernius Kauno ir Vilniaus dailininkus. Paveikslai, fotografijos ir kino filmai, dokumentiniai muzikinio gyvenimo liudijimai, šio laikotarpio jaunimo mada ir kiti artefaktai pasakoja apie alternatyvią kultūrą ir nesovietinį gyvenimo būdą sovietinėje Lietuvoje.

Paroda veiks iki rugpjūčio 31 d.

Zenono gimtadienis, 1974 m., Romualdo Požerskio nuotr.

Lietuvos aviacijos muziejaus vasaros sezono atidarymo šventė, 19:00
Veiverių g. 132

Nors muziejaus patalpose vyksta rekonstrukcijos darbai, po atviru dangumi esanti lauko ekspozicija atidaroma vasaros sezonui. Gegužės 14-osios vakarą muziejus kviečia į šventę, kuriame laukia iš kojų verčianti staigmena – legendinio, vieno pirmųjų Lietuvos karo aviacijos pilotų, Prano Hiksos Laikinojoje sostinėje vairuoto automobilio „Hudson Essex Terraplane“, dar kitaip vadinamo žemės lėktuvu, iškilmingas atidengimas. Vakaro metu skambės muzika, suksis kino juostos ir liesis pokalbiai.

Premjera. Spektaklis „Kauno pavasaris `72“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Naujame Jono Tertelio režisuotame spektaklyje persipina faktinė medžiaga, išmonė ir šiandieninis žvilgsnis į 1972 metų įvykius Kaune. Spektaklyje keliamas klausimas, kaip šiandieninėje visuomenėje rezonuoja 19-mečio Romo Kalantos aktas, bandoma nutiesti savotišką sąmoningumo tiltą tarp to, kaip pasaulį suvokia dabartinės Lietuvos jaunimas ir to, kaip priespaudos, įtarumo ir primestos socialinės sanklodos suformuotoje atmosferoje galėjo jaustis ano meto devyniolikametis.

Donato Stankevičiaus nuotr.

Koncertas „Blue Jeans Night 2022“, 20:00
„Miesto sodas“, Laisvės al. 94

Kauno pavasario 50-ečiui pažymėti vyks šios progos minėjimo tradicijas tęsiantis roko koncertas „Blue Jeans Night 2022“. Jame maištingą laisvės atmosferą kurs keturi Kauno roko kolektyvai: „Mountainside“, „It Was Us“, D.I.K.V.A.Š., Jokūbas Jankauskas su grupe.

„Roko muzika ir jaunimo energija buvo nepaprastai svarbūs 1972 m., todėl roko koncertas turi stiprų simbolinį užtaisą prisimenant Romą Kalantą, roko muzikos gerbėją, ir Kauno pavasarį, stipriai paveiktą hipių kontrkultūros“, – sako „Blue Jeans Night 2022“ iniciatorius Rytis Bulota.

SEKMADIENIS, 05 15

Paroda „Opozicijos komunistinei valdžiai kaleidoskopas“, 10:00–17:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64

Paroda, kurią organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras, pasakoja apie opozicinių judėjimų veiklą ir turėtas priemones kovoje už laisvę. Prieš Romą Kalantą jau buvo savo gyvybes aukojusių jaunuolių – 1968 m. Prahoje protestuodamas prieš sovietų invaziją susidegino studentas Jan Palach, 1969 m. įkvėptas jo pavyzdžio Latvijoje susideginti bandė Eliyahu Rips, visgi jis liko gyvas, buvo įkalintas.

Premjera. Roko opera „1972“, 18:00
Kauno valstybinis muzikinis teatras, Laisvės al. 91

Romui Kalantai atminti labiausiai tinka roko opera. Kauno valstybinis muzikinis teatras pristato naujo  kūrinio – roko operos „1972“ apie Kauno pavasario įvykius – premjerą. Kipro Mašanausko roko opera „1972“, režisuojama Kęstučio Jakšto, yra meninė to laikmečio išraiška, alsuojanti protesto dvasia ir jaunatviška energija bei unikalus muzikinis eksperimentas, apjungiantis dokumentiką ir fikciją, skambant šiuolaikiškai interpretuotai psichodelinio roko klasikai.

Repeticija. Domo Rimeikos nuotr.

Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“. Atidarymas, 18:00
Nacionalinio Kauno dramos teatro balkonas, Laisvės al. 71

Grįžta nuo 1965 m. rengiamas tarptautinis poezijos festivalis, kurį organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Jame, kaip ir kasmet, bus apdovanotas Maironio premijos laureatas. Šiemet už poezijos knygą „Paliktos paletės“ premija skirta rašytojui Liudvikui Jakimavičiui.

Festivalio atidarymo metu gegužės 15-ąją poetų eilės skambės Laisvės alėjoje, iš Nacionalinio Kauno  dramos teatro balkono. Poezijos mylėtojai turės galimybę išgirsti net šešių kauniečių poetų – Linos Navickaitės, Ievos Rudžianskaitės, Violetos Šoblinskaitės Aleksa, Gasparo Aleksos, Vlado Vaitkevičiaus, Tomo Vyšniausko kūrybą. Aktorius Egidijus Stancikas prisimins garsaus išeivijos poeto Stasio Santvaro 120-ąsias gimimo metines, aktorė Olita Dautartaitė skaitys Ukrainos poetų eiles, aktorius ir bardas Henrikas Savickis atliks savo kūrybos baladžių.